Jump to content

Mikolaj75

Members
 • Content Count

  2,117
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by Mikolaj75

 1. Przygotowują się skromne podwieszenia: Modelik ożywi się także drabinką: No i stanął na własnych kołach (podwozie w dużej mierze wykonane we własnym zakresie, sporej grupy detali nie ma jeszcze zamontowanej):
 2. I pomyśleć jaki mógłby być ten model gdyby ów krótki czas nie był priorytetem. Szkoda, że nie wykorzystałeś potencjału jaki niósł w sobie ten projekt. Andrzej trafnie wskazał na potrzebę większej uwagi przy malowaniu, ja dodam jeszcze, że model w sferze budowy jest niekonsekwentny. Z jednej strony wspaniałe elementy scratch (zostawmy na razie nie dociętą firankę), z drugiej pozostawione mydlane części zestawu bazowego i nierównomiernie rozłożony wysiłek "detalistyczny" - sprawdza się zasada, że na tle wysublimowanych elementów każdy słabszy będzie wyglądał na słabszy niż jest w rzeczywistości. Robisz świetne rzeczy i dlatego proszę o uwzględnienie tych naszych marudzeń w kolejnych pracach
 3. Podoba mi się ten model. Przy okazji jak zwykle dla potwierdzenia mojej teorii poproszę fotkę w zwykłych warunkach 😉.
 4. Hej, ostatnio wystawiałem parę modeli we Wrocławiu. Teraz najprawdopodobniej najbliżej Łask i Szczecin. Doszły: zamontowane klapy, uchylony hamulec, wklejona malowana część OCP, gloss, kolory wstępne na dyszy, kosmetyka krawędzi kokpitu, pierwsze prace nad podwoziem.
 5. Jestem absolutnie zachwycony. Dobrze, że pokazujesz kulisy pracy, na pewno wiele rzeczy się przyda. Super
 6. No przecież ModelMaker oferuje.
 7. To faktycznie taka sobie oferta. W takich przypadkach należy uszanować pierwszy wybór. W sumie to całkiem spore wyzwanie, zrobić tak żeby wyglądało dobrze i merytorycznie. Działaj :-)
 8. A pokaż to drugie malowanie.
 9. Samolocik w mundurze, na razie bez dystynkcji. Mgiełka piasku oraz pozostałe kolory kamo wytłumiły pre-bałagan, przybliżając wygląd do tego ze zdjęć oryginału. Chociaż aparat mi tego jakoś nie chwyta, to nadal te zabiegi pozostają widoczne. Sam kamuflaż dał w kość..:
 10. Ta naturalna fotka wg mnie pokazuje model ładniej niż obróbka. Jest ok, dzięki.
 11. Ładny model, zastrzeżenia mam do kolorystyki dyszy. A czy mógłbyś wstawić przykładowe zdjęcie bez obróbki? Mam niejasne przypuszczenie, iż na żywo model wygląda subtelniej...
 12. O tak, podoba się. Tym bardziej, że to 72. Udany model i kompozycja :-)
 13. mbrnnr - nie aspiruję do miana twórcy metody, a jedynie pokazuję, że ją stosuję. Zresztą ma ona pewną odmianę - nie znam oczywiście wszystkich prac Karola Bery, ale te które widziałem w SM dotyczyły malowań jednokolorowych i były wykonywane już po bazie, u mnie to rodzaj rozbudowanych różnych elementów przed kolorem. Jak wyjdzie to się okaże. Jedno na co chciałbym zwrócić uwagę - nie zależy mi tu finalnie na samolocie nadmiernie styranym (fotki, którymi dysponuję pokazują samolot raczej dość nowy jakby krótko po dostawie), liczę z jednej strony na wytłumienie, a z drugiej na dostrzegalność tych zabiegów. W każdym razie mam już dwa kolory:
 14. Biały to akryl Vallejo - tapowany strefami i od razu "gładzony" patyczkiem do uszu. Piasek/żółty od odkopany w czeluściach szuflad Humbrol, ciemny szary to AK engine grime. Oleje na bieżąco korygowałem white spiritem. Po około 20 minutach delikatnie przetarłem szmatką całość i tu i tam - gdzie odkryłem pod światło nieakceptowalne odstępstwa - leciutko wysłużonym papierem ściernym. Bardziej polerować nie będę, dojdzie jeszcze sporo warstw - kamo, gloss, filtr, mat itp.
 15. Dalsze przygotowywanie bazy pod kolor - metoda, którą określiłbym roboczo jako "odwróconą sól". Zmarmurkowany model został wytapowany gąbką kolorem białym, a następnie postrzelany z pędzla kolorem piaskowym i engine grim. Później szczątkowy preszajding, ale nie jak leci, tylko w miejscach które zidentyfikowałem jako najbardziej możliwe do powstania zaciemnień:
 16. Start z budową kolorów, na tym etapie w ogóle nie patrzę na podział blach:
 17. Kłopotliwe zagadnienie sobie zadałeś. Jeśli skrzydła nie są jeszcze sklejone, to powinieneś wypełnić przestrzeń wewnątrz, aby uniknąć przetarć i zapadnięć bardzo cienkiego plastiku po szlifowaniu. Zakładając, że zdjęcia nie przekłamują, powinno wystarczyć solidne zeszlifowanie wypukłości profilu w strefie góra-przód nad krawędzią natarcia. Trudność widzę w uzyskaniu jednolitości profilu na całej rozpiętości i odtworzeniu góry. Może metoda Marudka z RWD-6 przyda Ci się tutaj. Aha - ustal czy nie zajdzie konieczność dostosowania profilu na łączeniu skrzydeł z kadłubem.
 18. Irek, fajna robota. A może po prostu odpowiesz jak to jest zrobione, skoro ludzie pytają..? Ciepło - zimno nikomu nie pomoże, em na Twoje pytanie odpowiedział... 😉
 19. Dzięki. Postęp skromny, ale mam zamknięty temat kokpitu na założonym etapie. Zostało oczywiście jeszcze trochę elementów do zrobienia, ale to już w ramach końcowego montażu zrobię, bo teraz elementy przykładam tylko na sucho i nie da się precyzyjnie zwymiarować. Przed malowaniem (ogółem 164 elementy): Pomalowane boczne panele przymierzone. Reszty nie przykładałem na razie: Zatem otwarta droga do malowania.. CDN
 20. Przyjemny dla oka model. To zdecydowanie ta grupa, w której wg mnie pojawiają się Twoje najlepsze modele. Plus za rezygnację z jesiennej podstawki i tła przyrodniczego :-) No i wygląda na to, że już w latach 30-tych pojawiały się malowania "agresorskie" 😉
 21. micmal - dzięki za Twoje uwagi, podstawka "dioramowa" to też jest w tym przypadku debiut (pomijając mikrowinietkę przy tankietce), także i w tym wypadku mam sporo wiedzy i patentów do opanowania. Podpowiedzi z pewnością wykorzystam w przyszłości. Krzychu - już tego Marmonka zostawię bez zmian, patrzę sobie na niego i myślę, że jest ok jak na początek. Dodam przy tym samochwalnie, że autko doceniono we Wrocławiu, zdobyło I miejsce w Profi i krasnala :-D. Nadto zostało dostrzeżone przez IBG i uhonorowane nagrodą specjalną, dzięki czemu wszedłem w posiadanie kolejnego fajnego zestawu w 35 i będę miał nad czym pracować w tej skali.
 22. Model robi naprawdę duże wrażenie. Ciekawa konfiguracja, oparcie o fakty, bardzo wysoki poziom wykonawczy. Podoba się, gratulacje 😃
 23. Dzięki za dobre przyjęcie modelu. To ważne z uwagi na debiut w tej kategorii Krzychu - jeszcze bardziej kurzyć opony..? A byłem przekonany, że już jest dość... Carlito - na żywo zadebiutuje teraz na WMS
 24. Żeby z czystym sumieniem przystąpić do malowania, chcę zrobić wszystkie moduły wnętrza, żeby ten dość trudny etap mieć za sobą. Panele boczne: płytki docięte są pod wymiar wnęki w modelu, poszczególne segmenty przyrządów wykonuję oddzielnie, potem doklejam z wyjątkiem tych, które mają mieć docelowo inny kolor: I wgląd na zasadę na czym ma to polegać finalnie:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.