Skocz do zawartości

Czym malować model lokomotywy?


ktoto37

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Robię z polistyreny i elementów fototrawionych model SM42.

Mam pytanie do Szanownych Forumowiczów jakimi farbami radzicie pomalować model?

Chodzi mi o to że model będzie jeżdżący czyli nie tylko będzie eksponatem na półce będzie dotykany i narażony na zarysowania. Jakiej firmy farby będą miały wytrzymałą powłokę czy użyć podkładu. Wiem że najlepsze farby do takich celów robi firma Weinert ale farby są drogie i trudno dostępne.

Czy farby akrylowe czy olejne i oczywiście jakiej firmy?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie każde dobre farbki modelarskie nadają sę do tego celu jednak trzeba je dobrze zabezpieczyć jakimś lakierem. Nie miałem okazji malować żadnej lokomotywy jednak jakiś czas temu przemalowałem resoraki 10-letniego kuzyna humbrolami (1 warstwa podkładu + 2 warstwy koloru + 3 warstwy lakieru humbrol'a) i muszę przyznać że mimo ekstremalnych warunków użytkowania wczystko trzyma się należycie (myślę że Twoja lokomotywa raczej nie będzie tak eksploatowana ). Generalnie to jak farba trzyma się podłoża zależy w dużej mierze od dobrego odtłuszczenia i wyczyszczenia malowanej powieżchni. Czy olejki czy akryle jest już chyba kwestią przyzwyczajenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli model ma być intensywnie eksploatowany to polecałbym nie farbki modelarskie tylko..... lakiery używane do malowania samochodu. znajdź jakąś firmę co dorabia lakiery weź jakiś kawałek modelu albo odcień farbki a oni ci dobiorą taki jak sobie życzysz. Te lakiery samochodowe są dosyć drogie około 40 zł za puszkę w spreju ale będziesz miał kolor jaki sobie życzysz i na pewno ci nie zejdzie farba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te lakiery samochodowe są dosyć drogie około 40 zł za puszkę w spreju ale będziesz miał kolor jaki sobie życzysz i na pewno ci nie zejdzie farba.

Tylko czy takie lakiery nie są agresywne dla plastiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa to lakiery na bazie akrylu, wiec sa calkowicie bezpieczne. Tak naprawde, dla tworzywa moga byc niebezpieczne jedynie farby na bazie nitro, ale takich nie stosuje sie w przemysle samochodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak:

Podkład motip szary akryl i na to farby vallejo.

Podkład spróbowałem i polistyreny jak przeszlifowany i czysty trzyma się raczej dobrze.

Pytanie tylko czy vallejo się będzie trzymało podkładu i czy farby vallejo są półmatowe?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie 13 jest zestaw do malowania modeli lokomotyw.

 

Dzięki za linka. Niestety zestaw do lokomotyw mi nie będzie pasował. Do SM42 potrzeba: zielonego, coś w rodzaju pomarańczu, czarny, biały i trochę szarego do środka kabiny także chyba zestawu nie ma co kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.