Skocz do zawartości

Niemieckie umocnienia polowe z 1944 roku, 1:35


Lipstein

Rekomendowane odpowiedzi

Diorama fragmentu niemieckich umocnień polowych, jakie mogły znajdować się gdzieś na terenie Małopolski, jesienią 1944 roku. Przebieg umocnień odtworzyłem na podstawie przedruków lub późniejszych opracowań różnych niemieckich dokumentów i instrukcji, dotyczących budowy umocnień. Figurki Tamiya. Zdjęcia wykonał Łukasz Martyna

 

Warsztat: viewtopic.php?f=90&t=34701

 

1%2520%252819%2529.JPG

 

1%2520%252820%2529.JPG

 

1%2520%252821%2529.JPG

 

1%2520%252822%2529.JPG

 

1%2520%252823%2529.JPG

 

1%2520%252824%2529.JPG

 

1%2520%252826%2529.JPG

 

1%2520%252828%2529.JPG

 

1%2520%252829%2529.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez urazy ale ja widzę tylko okopy-gdzie te umocnienia?jakieś zasieki, zapory- cokolwiek chyba że masz na myśli szalunki w ziemi

pozdr Sławek

 

Poniżej schemat wykonywania umocnień polowych: linia przeszkód przeciwpiechotnych (czyli popularnych zasieków z drutu kolczastego lub innych) jest kilkaset metrów PRZED linią rowów strzeleckich (okopów)

 

030.jpg

 

 

Poza tym, nie każdy rów strzelecki (okop) był szalowany:

 

032.jpg

 

 

 

Generalnie, moje dioramy pokazują hipotetyczny stan umocnień, tak jakby dopiero co wstrzymano roboty ziemne, po zakończeniu ogółu prac; obiekty gotowe do obrony lub ataku, a nie po "przejściach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal mnie to nie przekonuje

zresztą zgodnie z zamieszczonym przez Ciebie rysunkiem i opisem wynika że są to rowy łączące "coś" z "czymś" ew. bojowe (Kampf) całość fajna ale przypomina mi to kawałek czołgu na makiecie ale nie wiadomo tylko jaki to czołg.....

gdybyś zrobił jakiś punkt docelowy tych okopów(bunkier, ziemianka cokolwiek) wtedy przypuszczam że miałoby to jakiś sens a tak to szlaczek w ziemi i dwóch figurantów....

ta diorama z mobilnym "panzernestem" bardzo przypadła mi do gustu

pozdr Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to coś prowadzi do ziemnego stanowiska MG 42 na lawecie polowej. to jest końcówka linii okopu i docelowy punkt

 

036.jpg

 

 

A diorama z mobilnym panzernestem jest do zmiany, bo na niej płot kolczasty i sieć kolczasta są za blisko - okop jest za płytki i przedpiersie jest do niczego, ale tamta diorama była pierwszą z serii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żywo tylko u mnie w domu... był plan, aby eksponować dioramy w schronie w Rudawie pod Krakowem, ale tam trudno się dostać bez umówienia się z kimś ze Stowarzyszenia udostępniającego schron...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze figurkom dorzucił tarczki na hełmach i dystynkcje. Przydało by sie też zaszpachlować połączenia rąk z tułowiem. Skoro kopali ten okop to powinna być ziemia na zewnątrz usypana bo gdzieś tę ziemię musieli wywalać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepis był w warsztacie przecie...

 

A czy mógłbyś podać dokladny przepis na sadzenie trawy ? W wątku warsztatowym napisałeś, ze sugerowałes się tylko podpowiedziami z forum.

 

Osobiście robię to tak, że smakuje duża ilośc wikolu z wodą po czym sypię trawkę statyczną do oporu ale o takim efekcie jakmu ciebie to mogę pomarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawa na roztwór wodny wikolu lub podobnego kleju do drewna z unigruntem, ale ja sadziłem w tym przypadku trawę elektrosadzarką, wykonaną wg. wytycznych zamieszczonych na tym forum. nietrudno to chyba znaleźć, choćby po moich postach: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=10&t=12090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawa na roztwór wodny wikolu lub podobnego kleju do drewna z unigruntem, ale ja sadziłem w tym przypadku trawę elektrosadzarką, wykonaną wg. wytycznych zamieszczonych na tym forum. nietrudno to chyba znaleźć, choćby po moich postach: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=10&t=12090

 

W każdym razie dziękuje za link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.