Skocz do zawartości

Scania 142M 420 Roadrunner-Italeri


Młody

Rekomendowane odpowiedzi

Heh, witajcie.

 

No a więc powracam i ja, mistrz niekonwencjonalnego psucia modeli poprzez zawyżenie swoich umiejętności.Ale tym razem będzie inaczej.Powiem wprost-Iveco zostało zniszczone przez dziecko gatunku ludzkiego znane również jako moja siostra.Połamała kilka elementów już ładny kawał czasu temu i ja zrozpaczony odpuściłem sobie modelarstwo.Co prawda oglądałem filmiki, warsztaty na forach, czytałem artykuły i tak nabrałem trochę wiedzy n.t. modelarstwa.Uznałem, że czas powrócić

 

A więc na gwiazdkę mikołaj przyniósł mi nowy model od Italeri-Scanie 142 M Roadrunner.Wziąłem go głównie dlatego, że był najtańszy z dostępnych, no ale cóż...fajne autko i podobno dość łatwe w budowie.Moja wizja tej machyny to model prawie, że z pudełka, ale pomalowany i z drobnymi przeróbkami.No to zapraszam do oglądania pierwszych, niezbyt pociągających efektów moich prac.Rama została już sklejona, tak samo jak przednie i tylne zawieszenia itd.Uwaga tu sukces, po raz pierwszy udało mi się zrobić bezbłędnie skrętne koła.

 

DSCN1690.jpg

DSCN1691.jpg

DSCN1692.jpg

 

I moja drobna przeróbka-prototyp, a mianowicie Scaniowskie piasty ze zwolnicami na oś napędową.A tak na marginesie, był gdzieś poradnik jak zrobić piasty do scanii.Mógłby ktoś podać na PW czy gdzieś?Bo chciałem się w to pobawić.

 

DSCN1693.jpg

DSCN1695.jpg

 

Na razie piasta wymaga korekty, ale jestem dobrej myśli.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz dawno nikt nie robil tego modelu na forum, coz, dzialaj, bo interesuje mnie ta Scania. Nie wiem skad taki nacisk na jak najwieksza ilosc przerobek i scratchy, nie tylko o to chodzi w modelarstwie, widywalem juz modele "prosto z pudla", na widok ktorych opadala mi szczeka. Nie spiesz sie, dopieszczaj kazda czesc i rob po 100 przymiarek przed sklejeniem i malowaniem, a wszystko bedzie w porzadku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jest to moja ulubiona ciężarówka, z resztą jak chyba wszystkie Scanie . Bardzo fajnie że bierzesz się za jakieś przeróbki, ja trochę żałuję, że w swojej Scanii nie przerobiłem piast ale już trudno. Wiem że taką samą ciężarówkę skleja Dan-720 który sklejał na forum Scanie Torpedo Longline, zresztą tą też robi w Longline, więc myślę że jak będziesz miał jakiś problem to na pewno Ci pomoże. Życzę powodzenia i mam nadzieje że wyjdzie super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

chyba troche za długie te piasty możesz je jeszcze skrócić. co do skrętnych kół to mi tez sie udało idealnie zrobić je dopiero w trzecim modelu więc to normalne

przy okazji pozdrowienia z trójmiasta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Tak jak powiedzial Kamilex5, tez mam Scanie roadrunner.

Ale będzie pełno przeróbek wiec nie będą na pewno podobne do siebie ;)

Moj będzie całkowicie się różnił od tego co jest na pudelku.

 

Powodzenia,

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Tak jak powiedzial Kamilex5, tez mam Scanie roadrunner.

Ale będzie pełno przeróbek wiec nie będą na pewno podobne do siebie ;)

Moj będzie całkowicie się różnił od tego co jest na pudelku.

 

Powodzenia,

Daniel

 

to dawaj warsztat na forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji pozdrowienia z trójmiasta

 

Aaa, dziękuje, wzajemnie pozdrawiam.

 

A tym czasem wciąż coś dłubie i wczoraj mnie naszła myśl, aby wziąć sobie piasty z koparki Emek'a.Wyciąłem, dopasowałem felgę i powiem szczerze prezentuje się naprawdę dobrze, więc już tak zostaje.Wiem, że z punktu technicznego takie piasty raczej nie mają racji bytu w Scanii, a zwłaszcza na osi nienapędzanej, ale mi się podobają i tak zostanie.

 

DSCN1696.jpg

DSCN1697.jpg

 

Kupiłem też lakiery, podkład, ciemna czerwień oraz biel.W takich barwach będzie Scania.Czerwony dół, biała kabina.

Zająłem się przy okazji silnikiem, ale to tylko wstępna obróbka-skleiłem blok silnika oraz głowice cylindrów, potem zaszpachlowałem i wyszlifowałem.W ramie zaszły nie wiele znaczące zmiany.

 

DSCN1702.jpg

 

Przepraszam za ciemne fotki, ale jak to zimą, dni są krótkie i jak chcę zrobić zdjęcia nagle się ściemnia.Jutro mam nadzieję ukarzę fotki z polakierowanymi elementami w dobrym świetle.Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!

 

No a więc prace idą do przodu, mam wolne więc dużo robię przy modelu.Niestety nie mogę ciągle trafić na dobre światło do zdjęć, ciągle taka szarzyzna...no cóż.

 

A więc tak.Zacznijmy od najważniejszego-rama została finalnie sklejona, odtłuszczona, pomalowana podkładem, a potem błyszczącym lakierem koloru czerwonego.Niestety lakier trochę popękał i są przebarwienia lekkie, ale postaram się to jakoś wykorzystać względem śladów eksploatacji.Rama mi się podoba i myślę, że już za niedługo zajmę się bakami.A tak na marginesie, wiecie czym zmyć ten "chrom" na chromowanych częściach Italerii?

 

DSCN1710.jpg

DSCN1711.jpg

DSCN1712.jpg

 

Następną rzeczą jest to, że pomalowałem wreszcie piasty i felgi tylne.Następnie dodałem ślady eksploatacji, to jest trochę kurzu.Nie wiem czy to będzie widać.

 

DSCN1713.jpg

DSCN1714.jpg

 

Silniczek jest już pomalowany, na jaki kolor to niespodzianka, ale teraz kończę właściwie malować szczegóły, potem podoklejam wszystkie bambetle do niego i na koniec dam ślady eksploatacji.Wyniki tej pracy zobaczycie dziś albo jutro.Pozdrawiam!

 

P.S. Wiem, że koła i rama mogą wydawać się różowate, ale to przez zdjęcia, w realu jest normalnie, tak jak trzeba.

 

Aha no i zapomniałbym...

 

Szczęśliwego Nowego Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety lakier trochę popękał i są przebarwienia lekkie, ale postaram się to jakoś wykorzystać względem śladów eksploatacji.

Miałem ten sam problem ze swoją Scanią, tylko że to był mój błąd który polegał na tym że za szybko położyłem kolor, a podkład jeszcze dobrze nie wysechł.

 

A tak na marginesie, wiecie czym zmyć ten "chrom" na chromowanych częściach Italerii?

Najprościej do tego użyć po prostu kreta (takiego do kibla). Ja kupiłem coś takiego: http://powerprice.pl/uploads2/iw/9/8/4/4/granulat-do-czyszczenia-rur-sama-gr-9844-3642.jpg i bardzo dobrze mi się sprawuję, a kupiłem go w PSS Społem za (o ile dobrze pamiętam) 3 albo 4 zł. Możesz użyć też bardziej znanej chemii: http://www.opinie.senior.pl/zdjecia/Pozostale-preparaty-czyszczace/Granulki-do-udrozniania-rur-2017-big.gif

 

P.S. Wiem, że koła i rama mogą wydawać się różowate, ale to przez zdjęcia, w realu jest normalnie, tak jak trzeba.

Znam ten ból, u mnie na zdjęciach ten silnik wygląda tez zupełnie inaczej, tak jak to stwierdziłeś "sraczkowaty" natomiast w rzeczywistości wcale tego tak nie widać.

 

P.S Z niecierpliwością czekam na silnik.

 

Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i witajcie w Nowym Roku!

 

A więc wczoraj już nic nie zrobiłem z silnikiem, ale za to dziś zaraz jak wstałem, odpaliłem Top Wszechczasów Trójki i zabrałem się do roboty.Na silniku, wedle mojej natury, musiały się znaleźć ślady eksploatacji.Poszukałem jakichś fotek 14 litrowych silników Scanii i przyjrzałem się, gdzie zbiera się rdza, gdzie brud, jaki kolor mają przeważnie dane części i tak zabrałem się za malowanie, washowane itp.

Hmmm...z efektu jestem zadowolony w 90 procentach, bo jak skończyłem silnik, okazało się, że jest on za brudny w stosunku do ramy.

Jaki kolor silniczka?Zobaczcie na zdjęciach.Od razu mówię, że zdjęcia nie oddają wszystkiego co ma nam do zaprezentowania silnik, ale są robione niestety przy sztucznym świetle, bo te słoneczne już dawno zaszło.

 

DSCN1723.jpg

DSCN1724.jpg

DSCN1726.jpg

DSCN1728.jpg

 

Następnie postanowiłem wam pokazać ramę z założonymi kołami, tyle, że przednie jeszcze są w fazie produkcji.

 

DSCN1730.jpg

DSCN1731.jpg

 

Ogółem teraz prace trochę staną, bo wiadomo, szkoła, te sprawy.Zapraszam do komentowania moich wypocin!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo mi sie podoba i podziwiam Cie że po sylwestrze jestes w stanie coś modelować...

mój nieszczęscy model oblany jakimś trunkiem czeka odratowanie i umycie

instrukcja zajewania browarem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, dziś taki krótki aktual z prac nad wnętrzem.Ogółem ostatnio miałem mniej czasu i prace nie idą tak szybko jak zawsze, ale coś tam skubię.Efekt nie jest idealny, nie wszystko jest tak jakbym chciał, miałem problem z kalkami, a i malowanie nie jest do końca równe.Ale powiedzmy sobie wprost-tego i tak potem nie widać.A z daleka się fajnie prezentuje.

 

DSCN1755.jpg

DSCN1756.jpg

DSCN1757.jpg

DSCN1758.jpg

 

Sorki za słabe foty, ale znów musiałem się ratowac sztucznym światłem...

 

Zapraszam do komentowania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik by wyszedł fajnie, gdybyś go zmatowił i bardziej uważał przy zmianach koloru. Albo malował części różnych kolorów przed sklejeniem. Brud jednak nie ukrył zapaćkań farbą. Rdza na kolektorze raz płaska, raz wręcz przylepione kamienie. Trzeba lepiej rozetrzeć pigment, żeby zróżnicować kolor i pokryć wszystko matem.

Rama wyszła chyba najlepiej.

Wnętrze znów jakieś paprochy i znów problem z błyszczącą farbą. Daj jakieś cieniowanie, przecierkę, żeby wyglądały na materiał z jakiego są zrobione. I zapanuj nad połyskiem. Bo tak to wszystko wygląda dobrze i da się to łatwo poprawić. Części są fajne tylko nieskończone. I błagam bo co to centrowanie i pochyłe litery, to nie stanowi o jakości warsztatu. Wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witajcie, trochę mnie nie było, ale przecie nigdzie się nam nie spieszy.

 

Prace idą powolutku do przodu no i na wstępie:

 

Dzięki copycat za te podpowiedzi, starałem się zastosować do większości co mi powiedziałeś.Na silniku poprawiłem jako tako błędy w malowaniu, no i przede wszystkim poprawiłem rdzę.Ma lepszy odcień i bardziej równomierną fakturę, tak jak (chyba) miało być.Idealnie nie jest, ale mnie się całkiem podoba.

 

DSCN1778.jpg

DSCN1779.jpg

DSCN1780.jpg

 

Z kolei z wnętrzem nie jest tak kolorowo-próbowałem zmatowić, no i trochę mi to wyszło.W paru miejscach są miejsca poprzecierane, a ogółem starałem się podcieniować i przybrudzić fotele, deskę, łóżka i podsufitkę.Na ile mi to wyszło-oceńcie sami.

 

DSCN1772.jpg

DSCN1774.jpg

 

Kolejnym elementem jest rama-dostała mojego pseudo-wash'a i przybrudziłem ją trochę.Nie chcę dawać żadnej rdzy i innych fajansów bo to tylko zepsuje tą ramę.Powiedzmy, że Scania miała jakiś czas temu malowanie ramy, ale ta już zdążyła się przybrudzić.Teraz nie kontrastuje się tak z silnikiem, a z kołami wygląda bardzo fajnie.

 

DSCN1776.jpg

DSCN1777.jpg

 

No i ostatnie bardziej takie pytanie.Otóż według Italerowskiej instrukcji powinienem od razu skleić wnętrze do przedniej ściany kabiny, ale tylko do niej.To oznacza, że tak jak jest na zdjęciu:

 

DSCN1781.jpg

 

Muszę pomalować elementy kabiny osobno, bo inaczej "teoretycznie" się nie da.Co widać tutaj:

 

DSCN1782.jpg

 

No i teraz najważniejsze pytanie.Jeżeli ktoś sklejał i malował ten model, może mi podpowiedzieć jak to zrobić, czy trzeba akurat tak, ponieważ nie chcę zepsuć sobie modelu.

 

No i klasycznie na koniec przepraszam za marne fotki, ale zimą to tak jest, że pozostaje tylko światło sztuczne.

A więc komentujcie, krytykujcie, wytykajcie błędy i poprawiajcie, oczywiście pozytywy przyjmuję tak samo miło.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotele zmatowiłeś papierem ściernym? Są farbki przezroczyste matowe. Wygląda to jak wygląda.

Kabinę sklej, poszpachluj jeśli trzeba, pomaluj, powklejaj pomalowane boczki i co tam potrzeba.

Brudzenie widać, że brakuje Ci wyczucia i różnorodności zastosowanych kolorów i technik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest aż tak źle. Jeśli mieszkasz tam, gdzie masz wpisane, to podjedź sobie do Wrzeszcza do Jantara. Tam jest Modelmania (tu jest ich strona internetowa). Mają trochę fajnej chemii, m. in. z AK. W tym samym Wrzeszczu masz Storm24 - sklep dla plastyków z naprawdę bogatym wyborem różnych przydatnych specyfików. Dodatkowo na Grobli II 12/14 w Gdańsku masz przeniesiony z Powroźniczej sklep z dużym działem modelarskim z chemią m.in. Tamiya, Gunze, Revella, Pactry, Humbrola i Testorsa.

Zamawianie jednej farby przez net, to rzeczywiście bezsens. Dlatego też korzystam z ich oferty i zawsze gdzieś dostanę to, czego potrzebuję (może poza Tamiya i Gunze, ale tu bardziej chodzi o gównianą dystrybucję tego w naszym kraju).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam z wielkim żalem muszę oznajmić, że doszło do katastrofy jeśli chodzi o model.Straciłem dwie części karoserii Scanii-maskę i przednią część/ścianę kabiny.Nie da rady ich uratować, więc wielka prośba do Was kochani, gdyby ktoś miał na sprzedaż te elementy od Scanii T serii 2 lub 3 to proszę o kontakt.Z chęcią zakupię je, bo bez nich ukończyć modelu się nie da. :( :/

 

Będę szukał w internecie może ktoś właśnie sprzedaje po taniości jakiś set z tymi elementami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.