Jump to content

Drukarki 3D.


stakor1
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Poniważ wydruki 3D stają się coraz bardziej dostępne finansowo to trzeba się powoli w tą dość rewolucyjną w modelarstwie technologię wdrażać.

 

Czy ktoś się orientuje w szacunkowej cenie wydruku modelu w 3D?

 

Mam też pytanie prawne - może ktoś się będzie orientował.

 

Czy przy zakupie modelu 1/35 lub 48, zeskanowaniu, przeskalowaniu i wydruku technologią 3D do skali 1/72 zostaną złamane prawa autorskie producenta?

Link to comment
Share on other sites

Ja pie***.. Nie wierzę ,że to jest takie tanie. Gdzie jest haczyk? Można by w ten sposób robić setki dodatków do modeli olewając całkowicie żywiczne. Tam modele. Wydrukowałbym sobie ferrari xD A tak szczerze to wątpię żeby to było takie tanie.

Link to comment
Share on other sites

Na sieci jest więcej zapowiedzi z ceną ~300 USD. Elektronika z Chin, wydruki jednokolorowe - pewnie tyle wychodzi.

 

Minusem jest rozdzielczość - na wydrukach widać wyraźnie warstwy co przy modelach wymaga wygładzenia albo robienia wydruków z większą rozdzielczością.

 

Poniżej na stronie są próbki z innej drukarki (też za 300 USD), ale najmniejsze stosowane warstwy na zdjęciu na samym dole to 0,15. Piszą, że najmniejsza rozdzielczość z jaką może kłaść warstwy to 0,05mm!! Ale do tego jest niezbędne doświadczenie i precyzja urządzenia bo standardowy wydruk to 0,2-0,4mm. Pewnie chodzi o odpowiednie dobranie parametrów rozgrzania plastiku i prędkości przesuwu głowicy.

 

http://printxel.blogspot.com/2012/04/sample-prints.html#!/2012/04/sample-prints.html

Link to comment
Share on other sites

Witaj

wydruki masz pod nosem, Gdańsk-Rębiechowo firma Bibus Menos.

Mają komplet urządzeń do RP ( szybkiego prototypowania )

kiedyś mieli cennik, teraz nie wiem.

mają prawie wszystko

Proszek Z-Corporation, SLI, SLS, i Acryl,

Najlepiej zadzwoń i umów się na spotkanie,

Link to comment
Share on other sites

Może mało modelarska ciekawostka ale...

Udało się amerykańcom wydrukować karabinek szturmowy. Lufa i część mechanizmów to metalowe elementy włożone w wydrukowany korpus.

Link to comment
Share on other sites

Druk 3D to ciekawa sprawa, może jeszcze cenowo niezbyt przystępny (mam na myśli wydruki z lepszymi rozdzielczościami niż 0,3 mm). A co ze skanerem 3D ? To kolejne urządzenie, które jest niezbędne by wykonać kopię modelu i podejrzewam, że może nie być tanie. W takiej sytuacji pozostanie raczej zaprojektowanie modelu samemu w 3D.

Link to comment
Share on other sites

A co ze skanerem 3D ? To kolejne urządzenie, które jest niezbędne...

Od lat ludzie z drukarkami 2D drukują i budują modele kartonowe i wątpię, żeby wielu z nich miało skaner 3D lub umiejętność projektowania takich modeli. Po prostu ściągają z netu stosowne pliki i w przypadku wydruków 3D też tak będzie.

Wprzypadku modeli kartonowych to kopiuje się rysunki 2D popularnymi skanerami 2D a dopiero potem buduje się z nich model 3D. W przypadku chęci wydrukowania modelu 3D trzeba jednak mieć skan modelu w 3D.

Kolega w pierwszym poscie pisał o skanowaniu gotowego modelu i do tego właśnie się odniosłem.

Oczywiście najprostrzym rozwiązaniem będzie zassanie gotowego projektu z netu o ile.... taki projekt będzie dostępny i będzie zadowalającej jakości.

Link to comment
Share on other sites

Pytanie tylko po co modelarzowi drukować ?

 

Wydruk ma specyficzną fakturę , dość twardą . Płaskie powierzchnie na przykład na prostopadłościanie ,żeby obrobić , trzeba się napocić , a co dopiero element o skomplikowanym kształcie. Więc dużo prościej samemu se ulepić prostopadłościan .

Może się przydać taki wydruk "hurtownikowi" który będzie chciał odlewać z żywicy , tylko taki to se sam zrobi "matkę" i odleje .

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

Siema

No cóż takie czasy , może za kilka lat modelarstwo będzie "online" będzie można budowąć model w 3D a jak ktoś postanowi go zmaterializować podeśle na drukarkę , obecne maszyny jeszcze kuleją z jakością ale to się zmienia z miesiąca na miesiąc więc kwestia kilku kilku lat ... obecne maszyny już oferują wydruk z dokładnością do 0,05 mm przy wydrukach z płynnych żywic zanika problem "schodków" można uzyskać nawet ruchome elementy bez możliwości rozebrania. Czas pokaże, tak dla ciekawości ...

http://www.youtube.com/watch?v=7QP73uTJApw

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.