Skocz do zawartości

Jak kłaść filtr?


Leeb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Moje pytanie jest następujące - czy filtr można kłaść z aero czy raczej tylko z pędzla?

I czy jeśli zastosuje jako rozpuszczalnik White Spirit, to czy on rozpuści należycie farbę olejną artystyczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważnie. Nie za dużo , miękkim pędzlem na powierzchni pokrytej lakierem. BTW filtry wcale nie sa obowiązkowe, rób model tak żeby wyglądał ,a nie według utartego forumowego schematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry najlepiej stosować na macie. Służą tylko zmianie odcienia lub w przypadku malowania wielobarwnego stłumienia kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rady. Jutro zaczynam budować model LVTP 5A1 w 1/35. I stąd też moje pytanie było. Jak wiadomo, to dosyć duży model i dodatkowo ma wiele płaskich powierzchni. Oprócz podstawowego cieniowania, filtr może tu być przydatny. A że będzie to mój pierwszy filtr w życiu, to wolałem zapytać. Pozdrawiam.

 

PS. Jeżeli chodzi o Miga Jimeneza, to powiedział on w którymś swoim poradniku coś mniej więcej w tym stylu:" zastosuj filtr chociaż raz w życiu". Myślę że to dobra rada. Jeżeli czegoś się nie spróbuje to nie będzie się miało wyrobionej opinii na ten temat. I nie chodzi tu, o jakiekolwiek próby naśladowania kogoś.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i owszem zmienia, ale bardzo bardzo subtelnie z tego co wiem. Powoduje delikatne "przegryzanie się " kolorów i zmienia ich odbiór wzrokowy. Tak przynajmniej wyczytałem, a jak mi wyjdzie to się dopiero zobaczy, - wtedy sobie ocenie czy ma to sens, czy też jest to zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zaczął się kolejny raz temat filtrów to się zapytam: Macie dobrane kolory farb używanych do filtrów do poszczególnych kamuflaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie zdjęć które dodał RAV wynika że filtr został położony na kalkomanie. Czy to słuszna droga? Czy znaki rozpoznawcze, tudzież inne napisy eksploatacyjne nie powinny znacznie się odznaczać? Przecież taka ich rola. Jak uważacie? Oczywiście zakładam indywidualne podejście każdego modelarza i pytam czysto orientacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie filtr służy do symulowania światła odbitego od otoczenia. Inaczej się prezentuje w rzeczywistości czerwony przedmiot w białym pomieszczeniu, inaczej w mieście a inaczej w lesie. Moim zdaniem filtr służy między innymi do tego, i w takim kontekscie go używam. Dodatkowo zmniejsza się kontrast między kolorami.

 

Ja używam do tego mocno rozcieńczonych farb olejnych kładzionych na lakier akrylowy. Oczywiście po nałożeniu kalek.

 

Tyle moich 3 groszy w temacie.

 

Pozdrawiam

Eryk

 

Dla tych, co dłubią w 3D - do tego samego służy oświetlenie HDRI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie z serii "brunetka czy blondynka?". Co kto woli.

 

O ile nawiązanie do rzeczywistości nie mieści się w celach budującego model. W innym przypadku pytanie jest zupełnie konkretne, choć jednocześnie bardzo ogólne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr akurat będę sam robił. Z White Spiritu i farby olejnej zielonej produkcji Classico.

 

Tak więc bardzo uważaj. Filtr ma być bardzo rzadkim, powtarzam bardzo rzadkim, roztworem rzeczonej farby. Zwróć szczególną uwagę, by roztwór nie osadził się na załamaniach modelu, a jeśli tak, to od razu, wysusz go chusteczką higieniczną. WS wyschnie i zostaje brzydki ślad farby.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to samych przyjemności w sklejaniu, a potem malowaniu. Sam też robię filtry, bo MIGowskie, to nic innego jak farba olejna + White Spirit i szkoda na nie kasy. Ale ważny jest dobór farby do filtra. Np. do filtrowania wszelakich piaskowych kolorów używam szarości. Do farb ciemno -szarych używam mieszanki farb niebieskich, a do zieleni kolorów oliwkowych. I rzadkość, rzadkość - max 10% farby, dobrze rozmieszaj i kładź szerokim pędzlem.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Można powiedzieć że wymalowałem podwozie LVTP 5. I tutaj mam pytanie - czy w miarę dobrze wyszły gąsienice? Chodzi mi oto czy kolorystyka jest ok? W zamyśle będą jeszcze okurzone pigmentem w kolorze wietnamskiej ziemi (czerwonawym). Pytam bo jest to mój drugi model pancerki.

Zdjęcia zamieszczam tutaj, bo nie wiem czy warto otwierać warsztat Co myślicie?

 

0c38a5bce7316a35m.jpg

 

728137c6f0adaab6m.jpg

 

6cfa422f205da166m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.