Skocz do zawartości

Polskie T-34


Marcintosh

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

macias13_84... Szuka informacji o nakładanych dodatkowych elementach na gąsienice czołgów rodziny T-34 (dopisał Grzegorz...)

 

 

4917904f77a2d311m.jpg

 

Właśnie czy to było stosowane?

 

w sumie jak już mamy gąsieniczki w wafelek to czemu i nie podkładki lodowe

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wycinek pochodzi z Squadron Signal seria Armour dotycząca T-34

 

szczerze mówiąć zaciekawiło mnie to troszkę bo ostatno przymierzam się do T-34/76 1943 "Myszka Micky" lub 85 ale jeszcze sięnie zdecydowałem napewno karton 1:25/1:16 kumpel ma mi plany podesłac to zobaczymy

 

byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie zdjęcia informacje dotyczące tych podkaładek lodowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki rysunek samego grzebienia:

serviceplate44l2fu.gif

 

I rysunek zestawieniowy na którym tez ten grzebień występuje:

t347705096ph.gif

 

A tak to wyglądało na gąsienicy:

JT-34_82.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw przepraszam czytających, ale nieco powywalałem swych i „Maciasa” wypowiedzi nie związanych z pytaniem o gąsienice...Za jakiś czas nikt nie wiedziałby, po co wymienialiśmy się poglądami na linki do wątków...

 

 

 

Podziwiam was za wybór tego czołgu.... Bardziej pokręconej i zróżnicowanej budowy poszczególnych elementów nie można spotkać chyba w żadnej innej konstrukcji (wojennej...).

To iście benedyktyńska praca nad badaniem, co ten numer czołgu posiadał a czego nie...

 

Nie jest to, co prawda okres historii, który jest moim „pępkiem świata”, ale nie jako przy okazji, cos tam o tych czołgach mogę poczytać....

 

Gąsienice... W okresie wojny, na T-34 stosowano przynajmniej 11, jedenaście różnych wzorów pojedynczego ogniwa gąsienicy (po rosyjsku trak...), w dwóch szerokościach: 500 i 550 mm.

 

To samo jest z wyglądem i budową kół, szczegółami kształty wanny kadłuba... Nie ma jednego planu (rysunku...) dla jednego wariantu, czołgu... (można uwalić każdy model...ze względu na zgodność z oryginałem....Chyba, że robi ktoś replikę dokładnie z danego zdjęcia... hihihihi ...)

 

Od zupełnie gładkich do tych ze skomplikowanym wzorem żeber (te ostatnie sami Rosjanie w okresie wojny nazywają typem „waflowym” i stąd prawdopodobnie nazwa się przyjęła i funkcjonuje do dziś)

 

Zróżnicowanie wynikało generalnie z dwóch powodów...

1-oczywiście ze względu na rozwój i unowocześnienie (postęp...)

2-i ze względu na to ze podzespoły były produkowane przez różne fabryki, z różnymi możliwościami technologicznymi różnym poziomem wiedzy technicznej inżynierów zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem...

 

Trak rozcinający lub "ostroga lodowa":

opracowano, co najmniej pięć wzorów, ale co ciekawe nie wszystkie się zachowały w oryginale. Są kluby w Rosji, które w obecnych czasach wspomagają muzea poszukiwaniami ocalałych elementów pojazdów. Jednak nawet dla mistrzów grzebania w złomie są to często nie do końca opisane elementy...

 

 

Na zdjęciu cztery z pięciu znanych nakładanych „traków rozcinających” lub, jak kto woli „ostróg lodowych” jak znajdę zdjęcie piątej to także wstawię.

 

90163f0ab20ad1b2m.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykłady różnorodności wyglądu pojedynczych „traków” (ogniw...) gąsienic T-34:

 

Rysunek fabryczny ogniw T-34-jesień 1940..

 

a5207af28282bef6m.jpg

 

Rysunki ogniw produkcji z okresu przedwojennego...

Z lewej ogniwa gładkie tłoczone z przyspawanym skrzydłem prowadzącym (zębem prowadzącym...)

Z prawej ogniwa odlewane ze zwiększoną przyczepnością... Oba w szerokości 550 mm.

 

b305c5b14962ee5dm.jpg

 

Ogniwa z niskimi żebrami...

Z lewej zestaw wariantu A43 o szerokości 450 mm.

Z prawej o szerokości 500 mm.

Oba odlewane.

 

639a0536818e57fcm.jpg

 

Ogniwa zimowe...Produkowane w okresie 1942-43, o zwiększonej przyczepności.

Te z lewej nazywane są „GORKOWSKIMI”, a te z prawej „URALSKIMI”...

Szerokość 550 mm.

Otwory nawiercone pod trzpienie mocujące nakładki zgodne z szerokością ogniw 500 mm.

 

acc719a77c2d0f2cm.jpg

 

Ogniwa produkowane w okresie 1942-43 o szerokości 500 mm.

Ten z prawej z nawierconym jednym otworem pod trzpień mocujący nakładki.

 

631644ce0096dabbm.jpg

 

Ogniwa wprowadzone pod koniec 1943 r.

Z lewej producent nieznany (mała seria...?...).

Z prawej najczęściej spotykany wzór ogniw szeroko stosowany na wszystkich wariantach T-34 i SU wywodzących się z rozwiązań zawieszenia i układu jezdnego T-34.

 

 

861c7adf184c3c34m.jpg

 

Ogniwa na zdjęciach....

 

8a8caba3bff4167cm.jpg 13b9a6c861d02073m.jpg

 

Ostatni wzór wprowadzono w 1945 r dla unifikacji gąsienic T-34 z T-44...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Chciałbym trochę reanimować temat z moim laickim pytaniem:

 

1. Czy z zestawu Dragona T-34/85 mod.1944 Premium Edition można zrobić pojazd używany przez 1 Korpus Pancerny LWP? Czy potrzebne są jakieś przeróbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.