Jump to content
Leszek.Sz.

I-16 typ 24 Safonow Eduard 1/48

Recommended Posts

Witam, zestaw Eduarda weekend, od siebie dodałem pitota i lufy kaemów z igieł strzykawkowych, pasy z resztek blaszek, celownik od podstaw, nawiercone dwa świetliki w kokpicie, linki do wciągania podwozia z cienkiego drutu. Ślady eksploatacji - na łopatach śmigła lekkie wytarcia suchym pędzlem, okopcenia od wydechu. Cieniowania na spodzie za bardzo nie widać, ale jest ( światło od góry zabiło wszystkie niuanse na zdjęciach).

IMG_2574_zps57fb1312.jpg

IMG_2582_zpsa3093287.jpg

IMG_2587_zpsf97c8dfb.jpg

IMG_2589_zps75e0f13b.jpg

IMG_2590_zps014eefdf.jpg

IMG_2591_zpsf790813e.jpg

IMG_2594_zpsbaf4eb5d.jpg IMG_2595_zps45dc5853.jpg

IMG_2597_zpsd9fbcba4.jpg

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Śliczny . Bardzo mi się podoba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

brakuje mi łosza ,cieniowania na tych fotach nie widac /daj Leszku normalne białe tło z brystolu bo te co jest to odciaga wzrok od modelu / kurde naprawde ciezko ocenic ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Będzie słonko jutro to zrobię fotkę z góry i z dołu. Trzeba chyba będzie sobie zakupić jakiś namiocik bezcieniowy żeby pozbyć się tych refleksów od żarówek i robić zdjęcia niezależnie od pogody.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wykonanie przyjemne i schludne, co do spraw technicznych wykonania to Robert się lepiej zna. Moim zdaniem zdjęcia modelu jest lepiej robić w naturalnym świetle.

 

Merytorycznie podoba mi się dbałość o szczegóły, jest charakterystyczny "dynks" na grzbiecie (najpewniej fotokarabin). Szkoda że producent kalkomanii się nie przyłożył, bo napis "za stalina" był najpewniej żółty, a biały był tylko wykrzyknik. Widać to dobrze na tym zdjęciu:

 

safonov1.dy96zp769cg8k0wck44g8csws.ejcuplo1l0oo0sk8c40s8osc4.th.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szkoda że producent kalkomanii się nie przyłożył, bo napis "za stalina" był najpewniej żółty, a biały był tylko wykrzyknik

Z tym samolotem jest większy problem - nie wiadomo, jak wyglądała prawa strona. Pokutuje wersja, że z drugiej strony był napis "Smiert' faszistam!", ale nie wiadomo, jak on wyglądał. Funkcjonują dwie interpretacje: pisana w jednej linii i w dwóch. A co do kroju pisma można sobie dowolnie gdybać... Ale spotkałem się też z wersją, że był tam napis "Za kommunizm". Czyli nic nie wiadomo.

 

Co więcej, to prawdopodobnie wcale nie jest samolot Safonowa. Jego związek z nim powstał tylko na paru zdjęciach, natomiast wg książki lotów Safonow latał na I-16 nr 51, a nie 11.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale spotkałem się też z wersją, że był tam napis "Za kommunizm".

To może już lepiej "smiert faszistam"

Model bardzo przyjemny, gratuluję, choć sesja z neutralnym tłem dałaby lepszy efekt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, wiem że prawa strona jest odtworzona z "przekazu ustnego", ale w tym przypadku istnieje dowolność interpretacyjna i szkoda się wdawać w domysły i czcze polemiki. Co innego jeśli istnieje dokumentacja, nawet jeśli jest tylko fragmentaryczna, to należy się na niej oprzeć.

 

Podobnie ma sie sprawa czy był to samolot Safonowa... Na pewno siedział w kabinie! Prawdopodobnie do sesji zdjęciowej wybrano najładniejszy medialnie egzemplarz, być może nawet specjalnie naniesiono napisy okolicznościowe. Zresztą na zdjęciach maszyna jest wyjątkowo wychuchana (śladów osmaleń nie widać, foto poniżej) i wypolerowana (widać jak się błyszczy powłoka na zdjęciu wyżej).

 

ZSA.jpg

 

Zresztą to nie byłby wyjątkowy przypadek fikcji czasu fikcji ekranu... Wielu asów nie miało wydzielonej osobistej maszyny albo nie przykładało wagi, jakim egzemplarzem leci, byleby maszyna była sprawna. Podobna historia była np z "Pappy" Boingtonem i "jego" Corsairem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako maszyna wyselekcjonowana do fotek propagandowych musiała być raczej świeża, stąd też nie robiłem żadnych zdrapek poza lekkim przetarciem śmigła, parę fotek na białym tle.

IMG_2607_zpsf898d36a.jpg

IMG_2605_zps6c11767a.jpg

IMG_2602_zps9ac5ac9f.jpg

IMG_2601_zpsa38ec7f6.jpg

IMG_2600_zps7f596cce.jpg

IMG_2599_zpsb0a89ba7.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ładnie zrobiony szkrab, ale faktycznie na białym prezentuje się znacznie lepiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

całkiem fajny ,czysto sklejony i pomalowany ,Leszku spróbuj ostrzejszego cieniowania na nastepnym oczywiscie jesli taki styl Ci sie podoba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za opinie,

spróbuj ostrzejszego cieniowania na nastepnym oczywiscie jesli taki styl Ci sie podoba

Ten konkretny I-16 nie za bardzo nadawał się na szaleństwa, ale mam naszykowane dwa egzemplarze na których takie bajerki się obronią -Bf-109E-7 trop i Fw-190A8. Ale to po dopiero po Jaku-1b.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.