Skocz do zawartości

IVECO Stralis Active Space Cube 1:24


Adexx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jak widać na Forum jestem nowym użytkownikiem ale świat modelarstwa nie jest mi obcy. Chciałbym od dziś zająć się złożeniem modelu IVECO Stralis Active Space Cube w skali 1:24.

Jest to model, który mnie do siebie przekonał przez fakt, iż nie jest uproszczony a poszczególne części wyglądają solidnie.

 

Zamówioną także mam ciężarówkę SCANIA R620 V8 New R Series lecz nią zajmę sie dopiero po skończeniu owego modelu.

 

mpz8.jpg

 

Jako, że to mój 1wszy model ciężarówki będę prosił o podpowiedzi co do sklejania, malowania...

 

Nie wiem jak inni ja natomiast używam farb akrylowych firmy : " CITADEL" tak samo farby i podkłady w sprayu.

Zdjęcia będę robić na bieżąco. Z każdej fazy budowy i malowania. Sam model będzie czysty, błyszczący lub satynowo połyskujący.

Samo malowanie też będzie wybrane przeze mnie. Truck nie będzie żadnym odwzorowaniem Prawdziwej ciężarówki. Pierwsze fotki wstawię w następnym poście, to jest każdą wypraskę oraz kalki.

 

Mam nadzieję że kilku zapalonych modelarzy zainteresuje się moim projektem i otrzymam niezbędne rady, podpowiedzi i zdjęcia.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, przede wszystkim zależy jak chcesz skleić model czy tzw. z pudła czy wprowadzisz jakieś zmiany, jeżeli jesteś początkujący to nie utrudniaj sobie na siłę, Na forum na pewno znajdziesz pomoc, życzę więc powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsampierw chce powiedzieć, ze cieszę się, iż jest małe zainteresowanie modelem. Same Trucki są teraz mniej popularne ale to nie jest przeszkodą. Model jest Ładnie wykonany o czym zaraz wspomnę.

 

A więc zaczynając. Tak jak wcześniej pisałem wypraski są bardzo dobrze wykonane. Pojedyncze części zdają się być solidne. Co za tym idzie sklejanie modelu nie powinno przynieść wielkich trudności, jednakże zdaje sobie sprawę, że niektóre podzespoły mogą wymagać dopasowania lub szpachli, na co jestem przygotowany.

 

n894.jpg

 

 

59t5.jpg

 

 

bld2.jpg

 

 

ylmz.jpg

 

 

03y5.jpg

 

 

j7oc.jpg

 

 

s8mj.jpg

 

Samą felgę złożyłem tylko po to by zobaczyć jak będzie wyglądała. Kolor felg będzie inny, bardziej metaliczny lecz to dopiero potem. Zastanawiam się tylko nad oryginalnością podwozia samego tira. Jeśli ktoś ma zdjęcia jak wyglądają podwozia tej marki, no i jeśli chodzi o sam kolor będę wdzięczny za podpowiedzi.

 

Jeśli chodzi o przybory którymi będę się posługiwał w czasie składania modelu to tak:

 

Do klejenia używam 2 rodzaje kleju a nawet 3:

1- CHEMATIC - klej z pędzelkiem idealny do łączenia ze sobą średnich części. Sam klej topi plastik i rozpuszcza farbę ale jest to też jego zaletą. Dobrze użyty likwiduje widoczne połączenie części. Czasami zastępuje mi nawet szpachę.

A teraz najleprze. Ten klej kosztuje mnie 1,70 zł za flakonik <--- to jest prawie darmo. a starczy na wiele modeli. Jedyna wada, Bardzo szybko zasych.

 

1xrk.jpg

 

2- Contacta Professional "Revell" - Bardzo dobry klej do łączenia większych powierzchni ze względu na dłuższy czas oczekiwania niżeli chematic. Tak samo topi plastik a nakłądanie go jest bardzo dobre dzięki igle.

 

kh2q.jpg

 

3- Klej mam zamowiony. jest to klej firmy Humbrol. Chodzi mi tu o Clearfix do przyklejania szybek. Świetne rozwiązanie gdyż nie zostawia osadu na plastiku. Jedyna wada. To słabe mocowanie. Ale coś za coś

 

2u11.jpg

 

Co dalej.

Szpachla Tamiya to podstawa idealnego tuszowania niedoskonałości. Co do reszty to raczej wiadomo. Róznego rodzaju papier ścierny. Pilniki. nożyki..

 

A co dla mnie najważniejsze to szlifierka Proxona. idealny sprzęt jak dla mnie i w niedrogiej cenie:

iua2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum, nie potzebny ten wyklad o klejach, skup sie moze na samym modelu. Sam sklejam to Iveco i wcale nie jestem do konca z niego zadowolony - czesci odlane topornie, sporo nadlewek, cala masa sladow po wypychaczach, no i prawie kazda czesc nadaje sie do szpachlowania. Przednia os w ogole wypieprzylem do kosza, poniewaz nie nadaje sie do uzytku.....

Wiem, ze to jest Twoj pierwszy model, ale mam nadzieje, ze choc w znacznej czesci pozbedziesz sie tych niedorobek, o ktorych powyzej napisalem. Na szczescie w tym modelu raczej nie trzeba wprowadzac zadnych wspolczesnych modyfikacji, bo jest to nowosc. Jedynie jakbys chcial zmienic piasty, albo dodac jakas skrzynke narzedziowa...

Jak cos to pytaj, a na pewno wiele osob udzieli Ci zadanej odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum, nie potzebny ten wyklad o klejach

 

w sumie i masz racje ale tak jakoś wymieniłem to czym będę skłądał model.

 

Wracając do modelu (ETAP 1 i 2)

 

qmj7.jpg

zbmi.jpg

 

 

Budowę rozpocząłem oczywiście zgodnie z instrukcją.

Na początek sama rama - każdy element został wcześniej oszlifowany, usunąłem nadlewki i przetarłem parę razy nawilżoną alkoholem szmatką przed malowaniem. Kolor widoczny na zdjęciach to czarny mat w sprayu firmy CITADEL. Są to 2 warstwy bazowo chce ich położyć 3-4. Powoli uzyskuje wymarzony mi efekt chropowatości bądź jak to tam inaczej nazwać grubej warstwy farby.

 

yt63.jpg

 

hvxh.jpg

 

js68.jpg

 

Teraz właśnie poproszę o radę. Częściowo chciałbym zostawić kolor ramy "czarny mat" Lecz nie kojarzę by w 100 % rama trucka miała taki kolor. Mam zamiar po 3 warstwie pokryć ją washem szarym z dodatkiem matowego lakieru co utrwali lakier i nada ramie lekki osad. Same obejmy zbiorników postaram się poprawić folią, gdyż szlifowanie ich nie wchodziło u mnie w role. Starałem się także pozostawić lekkie odpryski na kanistrach oraz ramie używając szlifierki by nie wyglądały w 100% na nówki sztuki. Gdy tylko zakończę nad nimi pracę porobię dokładniejsze zdjęcia ze zbliżeniem.

 

Czekając na małe rady zacznę powoli szlifować zawieszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemny, szary wash i lekki suchy pedzelek po calosci jak najbardziej, nada to realizmu na pewno. Co do odpryskow? Hm,.... ja sam bym ich nie robil, to przecierz nie jest jakis ZIL z lat 70 tych, ale calkiem nowa ciezarowka, ale zrobisz jak uwazasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygooglowałem właśnie taką fotkę. Coś mi sie wydaję że samo podwozie będe robił w tym stylu.

 

2r1n.jpg

 

 

Oczywiście zajmie mi to sporo czasu ale efekt jest powalający. Biały + czarny daje ładny kontrast chociaż niewielkie własne zmiany także postaram się umieścić.

Co do odpryśnięć może i masz rację, nie warto na siłę postarzać modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pieknie! Proste kolory, czysta rama.

Wiesz, ja Ci tylko przedstawiam moj punkt widzenia, ktory niekoniecznie musi sie zgadzac z Twoim. Jak dla mnie to szkoda "marnowac" takiego modelu na roznego typu obicia, tony blota i rdzy. Ja mojego Stralisa na pewno nie bede brodzil, pomimo, ze to bedzie ciezarowka do transportu drewna, conajwyzej lekki wash na ramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pół nocy kombinowałem jak mają wyglądać zbiorniki. Czy Malować całe wraz z obejmami, czy jednak okleić obejmy posrebrzaną budowlaną taśmą i doszedłem do wniosku że taśma spiszę się lepiej, a same zbiorniki pozostaną ciemne. poniżej pokaże 1wsze efekty:

 

caez.jpg

Tu na 1 zdjęciu jeszcze dodam, iż widać na wspornikach, że obejmy nie są ściśle przylegające do wspornika. Ten efekt uzyskałem używając miedzianego drutu 0,3 mm po obydwu stronach jednej obejmy by efekt był jak najbardziej rzeczywisty. Widać to także na zbiorniku. Nie było to łatwe zadanie ale chyba jest ok. Mam nadzieje że nie wygląda to wg was dziadowo ale liczę się z każdymi opiniami.

 

dji.jpg

 

Jest to oczywiście 1wsza faza, obejmy są przyklejone w 2 miejscach więc mogę nimi spokojnie operować i lekko przesuwać po zbiornikach. Ale jak na mój 1wszy raz z taśmą chyba nie wyszło najgorzej. Do oklejenia zostały jeszcze 2 mniejsze zbiorniki potem zajmę się zawieszeniem i powoli silnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś małe postępy. Powoli kończę tylne zawieszenie. Co nie jest takie proste jak mi się zdawało. Sporo szlifowania, wchodzić zaczynają1wsze kolory.

9pv3.jpg

Położone są tu 4 warstwy "YRIEL YELLOW" oraz 2 warstwy washa "Seraphim sepia" pod koniec poprawie czarne wykończenia i dam 2 warstwy lakieru satynowego co da idealny efekt. Tłoki posmarowane są "Leaderblelcherem" i pokryte czarnym washem co nadało im lekkiej barwy szarego metalu. Zastanawiają mnie te poduszki ( jeśli dobrze je nazywam), czy nadawać im barwę czy lekko tylko okurzyć.

 

7j12.jpg

 

Składam także już silnik, zdjęcia z prac wstawię w dniu jutrzejszym. gdyż dziś upiększam tył a zostało mi już niedużo pracy. Prosiłbym także o poradę jakich kolorów używać do składanego zawieszenia. Coś dodać ?? Coś ująć ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama powinna mieć kolor ciemnoszary i w połysku ewentualnie lekko, można przykurzyć pigmentami (na fotce podany jako przykład kolory są przekłamane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama powinna mieć kolor ciemnoszary i w połysku ewentualnie lekko, można przykurzyć pigmentami (na fotce podany jako przykład kolory są przekłamane).

 

Wszystkie stralisy tak miały? Pytam, bo kumpel śmiga takim ciągnikiem i jeszcze przed chwilą dałbym sobie rękę odciąć że rama jest czarna mat.

Co do modelu to na razie jest bardzo fajnie, powodzenia w dalszej części .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama powinna mieć kolor ciemnoszary i w połysku ewentualnie lekko, można przykurzyć pigmentami (na fotce podany jako przykład kolory są przekłamane).

 

A jak bedzie miala inny to nie przejdzie przegladu?? Moze i tak jest jak ciezarowka wyjezdza z fabryki, ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie przemalowac wedlug gustu wlasciciela, prawda? Poza tym z tego co pamietam to wlasnie Iveco mialy chyba czarne ramy jezeli juz sie tak upierasz jaki kolor powinien byc w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądu na pewno nie przejdzie, bo to model. Gdyby to była prawdziwa ciężarówka to może właściciel pomalować ją na różowo w zielone kwiatki. Człowiek prosił o porady to je dostał. Teraz to od niego zależy czy z nich skorzysta i zrobi merytorycznie poprawny model, czy skleja dla frajdy coś tam sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega prosil o kolor do zawieszenia, nie do ramy z tego co przeczytalem .

Copycat, wprowadziles jakies dwie dziwne definicje, ktorych nie rozumiem - "merytorycznie poprawny model" i "...dla frajdy cos tam sobie". Czyli ci co maluja swoje modele na inne kolory niz fabryka "nakazuje" nie robia poprawnych modeli? ....to w takim razie moje modele sa najbardziej niepoprawne .

 

 

Adexx - zawieszenie raczej jest w tym samym kolorze co rama i wiekszosc elementow do jej przytwierdzonych np. obejmy, wsporniki, itp., czy to malowanie w fabryce, czy w warsztacie u wlasciciela, wszystko ma ten sam kolor, z tym ze zawory powietrzne i okablowanie fabrycznie sa zakladane juz po malowaniu, a jezeli ktos przemalowywuje podwozie na kolory firmowe gdzies u siebie, to zarowno rama, okablowanie i zawory sa w tym samym kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast Ty wprowadziłeś definicję "ktos przemalowywuje podwozie na kolory firmowe gdzies u siebie", więc wzorujesz się na czymś realnie występującym, gdy robisz model fabryczny to kolory fabryczne. Z tą merytoryką to mnie może już lekkie zboczenie bierze, po czytaniu innych nie cywilnych działów. No ale tam kolory oznaczenia, modele, są udokumentowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Na wstępie dziękuję za podpowiedzi. Miałem mało czasu przez te dni na robotę przy modelu ale powoli wracam do budowy.

 

Adexx - zawieszenie raczej jest w tym samym kolorze co rama i wiekszosc elementow do jej przytwierdzonych np. obejmy, wsporniki, itp., czy to malowanie w fabryce, czy w warsztacie u właściciela, wszystko ma ten sam kolor, z tym ze zawory powietrzne i okablowanie fabrycznie sa zakladane juz po malowaniu

 

Rozumiem. Wprowadziłem lekkie zmiany ale nie są one aż tak widoczne przy złożonym modelu. Na zdjęciach poniżej pokazane jest na lewym tylnim błotniku jak będzie wyglądał kolorystycznie spód modelu. "Ciemnoszary" z bezbarwnym perłowym, spośród wielu kolorów właśnie ten mi się spodobał. Błotniki są tylko przyłożone tak samo jak i koła więc spokojnie można je zdjąć i nad nimi pracować, co oczywiście zrobię.

 

plzn.jpg

 

3s9r.jpg

Same błotniki są leciutko opuszczone względem oryginalności, jest to różnica milimetrów. Powód podam potem ;) oczywiście na błotnikach będzie jeszcze parę czarnych elementów. Zamontuje jak tylko wyschną. Zastanawia mnie tylko napis IVECO, czy ma zostać szary ?? czy zmienić na czarny lub srebrny :/ co doradzicie ??

 

Felgi zmienię na bardziej połyskujące aluminium. Składam teraz silnik więc trochę czasu przy nim spędzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adexx, w oryginale to logo jest czescia wytloczona na tym wsporniku, czy jakkolwiek sie to nazywa i jest w takim samym kolorze co cala reszta nadkola, ale nie widze przeszkod czemu nie moglbys tego wyroznic np. w chromie. Twoja decyzja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace na razie idą fajnie, ja bym napis pomalował na biało. Przy okazji odwiedziłem kumpla, jego 4 letnie iveco ma czarną ramę, niestety auto jest z drugiej ręki i niema pewności że nie było malowane na zamówienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubyjg - dzięki ;) co do napisu jeszcze się zastanowię. Teraz pokaże powolne prace nad silnikiem. Położone są na razie 2 warstwy farby i wash, będę jeszcze uwidaczniał szczegóły by silnik nie był aż tak zmęczony ale i nie zbyt czysty.

 

mye7.jpg

 

xy51.jpg

Oczywiście to dopiero początki, jeszcze wiele przed tym silnikiem. Dodam własne okablowanie. i parę gumowych przewodów. Wzoruje się na paru fotkach znalezionych w internecie. Jeśli macie jakieś uwagi co do barw piszcie śmiało. Sam dopiero się uczę ale już silnik nabiera powoli pożądanego wyglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.