Jump to content

Avro Lancaster B. Mk.III ------> Revell 1/72


Abominus
 Share

Recommended Posts

Witam!! Po półrocznej przerwie wracam na forum ze swoim najnowszym ulepkiem, jakim jest brytyjski bombowiec (pierwszy w mojej kolekcji) Avro Lancaster. Walka była długa, ciężka, żmudna i w sumie nie wiem czy wyszedłem zwycięsko czy nie. Niestety zdjęcia robiłem na szybko, bo czas naglił gdyż wyjeżdżam na poligon tak więc nie do końca każdy dojrzy to co chciałby dojrzeć. No i przepraszam za miejscami nie najlepsze tło hehe.

 

Prezentowany model to Avro Lancaster B.Mk.III HW-Z, No. LM739 o nazwie "Grog's The Shot", należący do 100 Sqn. RAF i stacjonującego w bazie Elsham Wolds w kwietniu 1945 roku.

 

Samolot był jednym z sześciu samolotów prowadzących nalot na Berchtesgaden mający miejsce 25 kwietnia 1945 roku (rezydencja Hitlera-Orle Gniazdo oraz pobliskie koszary SS). Był to ostatni wielki nalot Bomber Command podczas wojny w Europie. Podczas tego lotu członkami załogi byli:

 

Sqn.Ldr. H. F. Scott - pilot;

Flt.Lt. J. H. Harwood - nawigator;

Plt.Off. J. S. Sanderson - bombardier;

Flg.Off. J. B. McQuaid - mechanik pokładowy;

Plt.Off. R. H. Jones - radiooperator;

Flt.Sgt. C. A. Johnson - górny strzelec;

Plt.Off. J. C. O'Riordan - tylny strzelec;

 

Trochę wspomnień:

“Byliśmy zadowoleni z tego, że będziemy prowadzącą załogą w nalocie na Berchtesgaden, ponieważ tylko najlepsze załogi były do tego wybierane . Chcieliśmy dopaść Hitlera i jego świtę- myśleliśmy, że schronił się właśnie tam ze swoim wojskiem SS oraz rzeszą młodych fanatyków, czyniąc to miejsce fortecą ostatniej szansy. Hitler miał kilka dni wcześniej urodziny, (20 kwietnia), ale dla nas nie było zbyt późno by złożyć mu wizytę w postaci 360 Lancasterów załadowanych bombami.

Baliśmy się o nasz samolot i nas samych, ponieważ żółte usterzenie i koncówki skrzydeł naszego samolotu oraz flary jakie mieliśmy wypuszczać, ściągną na nas wrogie myśliwce oraz artylerię. To była długa wyprawa, ponad osiem i pół godziny, mieliśmy piekielnie długą drogę nad wrogie terytorium i z powrotem . To była ostatnia operacja w naszej turze, wiedzieliśmy, że wojna zbliża się ku końcowi i niechcieliśmy by szczęście nas opuściło….

Jak się okazało, artyleria nie tłukła zbyt mocno a myśliwce wroga nie pojawiły się; jak dobrze, że Luftwaffe było praktycznie wykończone, brakowało im paliwa. Sprzyjało to nam ponieważ niebo było bezchmurne a widoczność bardzo dobra nawet na kilka mil. Mieliśmy piękne widoki na Alpy, pokryte śniegiem i błyszczące w jasnym porannym świetle. Nie wiedzieliśmy, ze Hitlera nie ma pod nami.." - mechanik pokładowy James McQuaid

 

Maszyna wzięła udział w 60 misjach oraz zwyciężyła raz nad wrogim samolotem typu Ju-88 (w wersji nocnego myśliwca), podczas nalotu na Hanau w nocy z 18/19 marca 1945 roku. W październiku 1945 roku samolot zakończył swój żywot poprzez zezłomowanie.

 

jl162o.jpg

2r6l0k9.jpg

vxhg7o.jpg

jgphee.jpg

10mrhg3.jpg

5bqn3m.jpg

f4o26u.jpg

302c7sl.jpg

5yruch.jpg

foztz4.jpg

2isxjip.jpg

o75yjo.jpg

3356w5j.jpg

2iroklj.jpg

2e2nuyp.jpg

lh6js.jpg

jpu6m9.jpg

2qtwxhv.jpg

2wdzlw8.jpg

vza7gl.jpg

6y07pl.jpg

Link to comment
Share on other sites

O odrapaniach koledzy już mówili, ja odniosłem wrażenie, że światła pozycyjne na skrzydłach są białe zamiast czerwonego i zielonego.

 

Wywołałeś dawne wspomnienie ;) Kiedyś zrobiłem ten model i dumny z siebie postawiłem go na łóżku. Po chwili brat na nim usiadł :(

Link to comment
Share on other sites

To moje pierwsze obdrapania, więc teraz po opiniach postaram się polepszyć tę kwestię. Model malowany pędzlem, farby Pactra. Światła pozycyjne są z elementu przezroczystego. Jak wrócę z poligonu to odświeżę temacik i dodam jeszcze kilka lepszych fotek.

Link to comment
Share on other sites

Model fajny, odrapania też mogły by zostać trzeba było by je jedynie przytłumić np najpierw zrobić obicia a potem wash, troszkę by je zredukowało i nie rzucało by się tak w oczy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.