Jump to content

Christmas truce 1914


Recommended Posts

Tak mi się skojarzyło bożonarodzeniowo, więc przypomnę: W wigilię 1914 roku na wielu odcinkach frontu zachodniego doszło do rozejmu pomiędzy walczącymi stronami. Żołnierze wyszli z okopów i spotkali się na ziemi niczyjej. Przez chwilę wydawało się, że historia zmieni bieg. Dowódcy z najwyższym trudem skłonili żołnierzy do powrotu na pozycje i ponownego otwarcia ognia do siebie nawzajem. Było to wydarzenie bez precedensu i nie powtórzyło się już w następnych latach Wielkiej Wojny.

O9J9kzj.jpg

 

Może jest to jakiś pomysł na dioramę lub winietkę?

Link to post
Share on other sites

To akurat jest zdjęcie z 1916roku (patrz hełmy) w 1914 roku Niemcy mieli skórzane pikelhauby a Brytyjczycy używali zwykłych czapek okrągłych z daszkiem.Takie rozejmy miały miejsce w 1914,1915,1916 roku,nawet swojego czasu został rozegrany mecz piłki nożnej Anglia-Niemcy, kup "FocusaHistoria" jest tam obszerny artykuł na ten temat .Pozdrawiam ,Wesołych Świąt i Happy Modelling New Year M1A1(HA)

Link to post
Share on other sites

Właśnie poniewczasie mi się skojarzyło, że ten Anglik też raczej na jeńca wygląda. Mecze piłki miały miejsce w 1914 właśnie. Jeśli w następnych latach też coś takiego się zdarzyło, to tym lepiej. Nie przesądzam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.