Jump to content

F-14 Bombcat


pedros
 Share

Recommended Posts

Hejka

 

Mam takie pytanie do znawców tematu: jaki zestaw kupić i co należy zrobić, żeby powstał w miarę poprawny model Bombcata. Chodzi mi tylko o najwazniejsze (czyt. najbardziej widoczne) róznice względem "normalnego F14". Chodzi mi o skalę 1/72.

 

Za wszelkie info z góry dzięki.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Bombcat, to trochę mylne pojęcie - nigdy nie było używane oficjalnie. Musiałbyś sprecyzować pytanie. Od połowy lat 90tych, każdy F-14 był używany do misji powietrze-ziemia. Niezależnie czy to A, B czy D. Więc musisz wiedzieć, jaki typ i jaka jednostka. Wtedy będzie można coś pomóc w kwestii doboru zestawu i do niego ewentualnych dodatków.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Marcinie za odzew.

Nie mam konkretnie sprecyzowanych ani jednostki, ani typu. Chciałbym po prostu zrobić F-14, które będzie na pewno wersją mogącą przenosić uzbrojenie pow-ziem. Stąd moje pytanie dotyczące różnic wizualnych z zewnątrz. Czy byłoby to dla ciebie dużym problemem, napisać mi jaka jednostka najczęściej używana była z uzbrojeniem pow-ziemia? W tej chwili mam F-14 Academy (o ten http://www.mojehobby.pl/products/F-14A-TOMCAT-107364.html) i jest on w powijakach. Jeżeli on się do czegoś nadaje, to mogę przerobić (lub dokupić dodatki).

A ten Bobcat utkwił mi gdzieś w pamięci i jakoś mi bardzo pasuje :-). Wiem, że to nie jest oficjalne.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pozwolę sobie wskrzesić temat - tym razem chodzi o konkretną rzecz. Mianowicie: czy istnieje zdjęcie Tomcata przenoszącego bomby pod pylonami skrzydłowymi? Czy w ogóle jest taka możliwość? I pytanie drugie: czy można zamontować pod kadłubem MER-y? Na znalezionych przeze mnie zdjęciach bomby są podwieszane pojedynczo. Są zdjęcia z kilkunastoma bombami pod kadłubem, ale są to (chyba) bomby ćwiczebne i nie jestem pewny, czy to nie są tylko testy, a w rzeczywistości MER-y nie były stosowane

 

Dzięki za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Przy uzbrojeniu poskrzydłowym nie pomogę, ale jeśli chodzi o podkadłubowe to pewne informacje wymagają sprostowania/uzupełnienia. Zapewne swoje wnioski oparłeś się na tym zdjęciu testów:

f14-detail-ironbombs-04l.jpg

Jednak pod kadłubem nie były zakładane typowe MER-y, lecz indywidualne wyrzutniki (BRU-32?) dla każdej z 14 bomb zawieszone parami po obu stronach belki na AIM-54. W przypadku USN prawdopodobnie nie doszło do operacyjnego wykorzystania aż tak "masowego" wariantu. Powszechnie stosowano wariant z 1 centralnie zawieszonym BRU-32 przy każdej belce AIM-54:

f14-detail-rack-bomb-03.gif

Co z reguły owocowało takim widokiem (przy okazji widać dlaczego zbytnie zagęszczenie belek było zbędne - nie dałoby się podwieszać bomb kierowanych):

image076.jpg

 

Teoretyczne wariant ten dla bomb niekierowanych mógł być jednak bardziej rozbudowywany i np. tutaj widzimy TER podwieszony na BRU-32:

f14rack.jpg

 

14313_360_1.jpg

 

Za to pierwotny wariant podwieszeń z indywidualnymi wyrzutnikami wykorzystywało lotnictwo irańskie. Więcej informacji na temat Bombcatów w IRAF znajdziesz tutaj:

http://www.freerepublic.com/focus/bloggers/3150155/posts

Link to comment
Share on other sites

TERy były podwieszane jedynie dla mini-bomb ćwiczebnych. Innych przypadków w linii w USN nie stosowali. Nie było też wykorzystania pylonów podskrzydłowych do przenoszenia bomb. JDAM, GBU, czy cluster'y jedynie w "tunelu".

 

Irańczycy pokazali niedawno F-14 uzbrojonego bomby podwieszone na wielozamkowych uchwytach mocowanych do palet AIM-54 pod kadłubem. Ale raczej tego nie wykorzystują i pokazali to jedynie na stojance lokalnego air show.

Link to comment
Share on other sites

W zaklinowanym materiale jest wzmianka o przynajmniej jednej akcji bombowej przeciwko Irakowi w 1985 r. Zapewne dokładnej konfiguracji podwieszeń nie dojdziemy nigdy, ale jest jakieś prawdopodobieństwo, że uchwyty pokazane na zdjęciu mogły być wykorzystane w taki właśnie sposób. W Iranie lubią tajniaczyć najprostsze rzeczy przez długi czas, a po latach chwalić się wynalezieniem koła na nowo. Stąd pewnie mocno spóźniona premiera tych wyrzutników pod Tomcatem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.