Skocz do zawartości

Whippet MkA 1:72 Emhar


Archelaos

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna czekałem na okazję by zabrać się za ten czołg i wreszcie nadszedł na niego czas.

P1100702_zps009534a2.jpg

 

Model bardzo prosty, miejscami ocierający się o fast-buildy jak modele FtF, ale mający znakomitą opinię na różnych forach jako doskonale oddający szczegóły tego słynnego pojazdu. Największym problemem, który trudno poprawić, jest brak krawędzi gąsienicy od wewnątrz, widoczny niestety z przodu i tyłu pojazdu.

Poza tym model ma świetne, drobne detale, na wszystkich powierzchniach nawet wieloczęściowych odlewów. Niektóre nity/śruby wydają się wręcz za delikatne.

 

Nie zdecydowałem się jeszcze na malowanie, w pudełku jest mnóstwo malowań w tym 2 brytyjskie wojenne (Fierfly i Caesar II), niemieckie, japońskie, rosyjskie (białych) i 3 brytyjskie z Dublina z 1919.

 

Najchętniej zrobiłbym najsłynniejszego chyba z Whippetów - Musical Box, który przez wiele godzin szalał za niemieckimi liniami. Czy istnieją jakieś zdjęcia/sylwetki tego wozu? Znalazłem zrobiony model ale to dość niepewne źródło.

 

Części wycięte, niektóre już sklejone jak wewnętrzna i zewnętrzna część gąsienic. Jeszcze parę w ramkach.

P1100698_zps1903e15b.jpg

P1100697_zps270b36c8.jpg

P1100700_zps80f515b8.jpg

 

Wstępnie złożony pojazd wszystko ładnie pasuje - zaskoczył mnie wielkością, jest tak duży jak T34 i sporo wyższy.

P1100704_zpsee765bcf.jpg

P1100705_zpsd26d96b7.jpg

 

Pierwsza przeróbka - pojemnik na tylnej płycie dostał ścianki, z jakiegoś powodu w modelu jest tylko płyta na podpórkach, we wszystkich zachowanych egzemplarzach jest zwykły pojemnik. Odciąłem też podpory błotników z przodu i tyłu, będę dorabiał nowe z profili plastikowych.

Podciąłem też nawisy płyty nadsilnikowej.

P1100706_zpse52821fd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Medium Mark A Whippet [Osprey New Vanguard 207] - POLECAM.

Płyta nadsilnikowa wklejona czy tylko położona do fotki-bo szpara w okolicy wydechów spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze mniejszy brat mojego się pojawił, będę zaglądał.

 

Jeżeli chodzi i km-y to jeżeli chcesz coś poprawić to sugerowałbym wycięcie tylko lufy zostawiając łącznik pomiędzy dolna rurą (nie wiem jak to się nazywa). U mnie jest to biały element. Przewierć go jak i jarzmo i wstaw igłę zamiast lufy. Reszty nie ruszaj - w tej skali powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze!

Udało mi się zdobyć Ospreya od znajomego, co istotne jest schemat malowania czołgu, który chcę zrobić - "Musical Box". Najgorsze będzie namalowanie pięciolinii... Mam nadzieję, że się uda.

 

Update prac przy modelu:

 

Wymieniłem mocowania błotników na delikatniejsze, zrobione z profili polistyrenowych, pocieniłem ten zawinięty "próg" z tyłu pojazdu i dodałem szereg elementów widocznych na fotkach zachowanych egzemplarzy.

 

DSC07115_zps3c658c87.jpg

DSC07118_zps55a07983.jpg

DSC07123_zps186706b9.jpg

DSC07122_zps6db832fd.jpg

DSC07128_zps41d0e3ff.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nadeszła pora na na malowanie. Dzięki uprzejmości kolegi Modelarza mogłem skorzystać z jego aerografu i doświadczenia w pracy z nim. Chyba nadchodzi pora, żeby sprawić sobie własny...

 

Podkład:

 

DSC07137_zps96faa41c.jpg

DSC07136_zpsb6773df5.jpg

DSC07139_zps0b6fa2f1.jpg

 

I kolorki bazowe:

 

DSC07160_zps695afb11.jpg

DSC07164_zps9f12153d.jpg

DSC07156_zps02d2ac55.jpg

DSC07159_zps5ea3ba13.jpg

DSC07154_zps213876d9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor to mieszanka MC Brown Violet, GC Leather Brown i MC Ivory w stosunku 3:2:1, wszystkie z Vallejo

 

Tymczasem ciąg dalszy prac - doszedł wash na kadłubie i gąsienicach:

Pewnie będę jeszcze robić drobne korekty na etapie malowania zacieków i brudu

 

P1100754_zps36c7c277.jpg

P1100753_zps1dc0faa3.jpg

P1100755_zps4c446cd4.jpg

P1100756_zps2ecc5cec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujesz jakąś podstawkę ?

Tak, mam w planie podstawkę - miał mijać porzucone stanowisko działa polowego.

Mam 7.7cm Feldkanone 96 n.A. z Emhara, ale niestety model ma strasznie grubą tarczę i jest uproszczony, a do tego z "figurkowego" plastiku, właśnie sprawdzam czym się to da kleić.

 

Się mi podoba- no co innego mam napisać...tobołki jakieś kolega przewiduje?

Wiem że wypadałoby jakieś tobołki dodać, szczególnie feralne kanistry na dachu nadbudówki. Muszę wymyślić jak najsensowniej je zrobić, bo potrzeba sporo (koło dziesięciu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenia na baku malowane.

 

Z kalek użyłem oznaczeń taktycznych do pudełkowego Firefly, który był z tej samej kompanii, z nr bocznym o 3 wyższym (A347) - więc trzeba było tylko domalować jedną czwórkę, bo drugą wziąłem z trzeciej kalki z numerem, nadmiarowej, bo przynajmniej w prawdziwym Firefly ten numer jest na wewnętrznej stronie drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.