Skocz do zawartości

Spitfire mk.I 1:72 Tamyia Kolejny początkujący:)


magellan81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

Jak już pisałem w wątku powitań, wracam do modelarstwa po nastu latach

Na pierwszy warsztat wybrałem sobie polecany na forum model Spitfiera mk.I z Tamyia w skali 1:72. Miałem go robić prosto z pudła żeby przypomnieć sobie podstawy ale może też będę trenował jakieś nowe techniki ( malowanie na pewno będzie nowością bo nigdy nie malowałem akrylami), ale nie mogłem się powstrzymać i dodałem trochę od siebie:) Model dotarł do mnie kilka dni temu i od razu sie za niego zabrałem Jako że chyba wszyscy znają ten egzemplarz nie będę przedstawiał in-boxa, przejdę od razu do mojej dłubaniny.

Pierwsze za co się zabrałem to skrzydła

IMG_0166_zps4740e62e.jpg

Właśnie nie wiedziałem czy zostawić je tak jak mówi instrukcja (przeglądałem kilka zdjęć w necie a także

dorwałem Monografie lotnicze 38-39 i tak naprawdę nigdzie tego nie zauważyłem) postanowiłem usunąć lufy km-ów.

IMG_0165_zps230bd64c.jpg

Jako że otwory po ekstrakcji luf były bardzo duże, to oczywiście użyłem szpachli (white squadron jak na mój pierwszy raz wydaje sie spoko ale może polecicie coś lepszego)

IMG_0170_zpsa0d1bb29.jpg

IMG_0172_zpsff4dc08f.jpg

IMG_0173_zpscc5394f0.jpg

W między czasie zabrałem się za kadłub i kokpit

IMG_0177_zps339903ea.jpg

Wycięty oszlifowany i pomalowany akryle Tamyia oraz podkład w puszcze Tamyia również

maluje pędzlami wiec szału nie ma ( także jakość zdjęć pozostawia dużo do życzenie bo robione tel:( )

 

IMG_0182_zpsf461e6e0.jpg

I malutki kokpit

IMG_0183_zpseca9a3b4.jpg

IMG_0184_zpsd3733819.jpg

IMG_0185_zpsa4a0ae96.jpg

Czas na powrót do skrzydeł szlifierka poszła w ruch

IMG_0175_zps618353bf.jpg

IMG_0176_zpsd6059735.jpg

IMG_0178_zps8abc2e72.jpg

IMG_0179_zps62dfeb13.jpg

Niestety nie dysponuje jeszcze odpowiednimi wiertłami wiec użyłem bolca który był w zestawie z moimi prostymi skalpelami;)

Kolejnym etapem sklejenie kadłuba i wklejenie kabiny pilota

IMG_0186_zps53b2115e.jpg

IMG_0187_zpsceec1702.jpg

Jak na razie to tyle udało mi się zepsuć ale mam nadzieję że każdy kolejny etap będzie wyglądał lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do usuwania śladów po lufach dobrze było by wkleić w otwory plastikowe pręty - nawet obrobiony kawałek ramki z zestawu się nada. A to z tego względu, że z takich miejsc szpachla łatwo może się wykruszyć, jak nie sama z siebie to po jakimś przypadkowym uderzeniu w to miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem żeby tylko nawiercić lecz nie posiadam jeszcze wierteł:( ale z czasem i przybywaniem doświadczenie i modeli na półce na pewno się zaopatrzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się ich pozbyć w ogóle. Karabiny zaklejano płótnem (czerwonym, niebieskim lub białym chyba?) i na ziemi nie powinno być widać otworów. No, chyba że wrócił z walki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo. Śledzę uważnie ten warsztat. Myślę, że bardzo dużo z niego wyciągnę, ponieważ przedstawia on ten sam model, tej samej firmy i skali co mój pierwszy, który dopiero co kończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się ich pozbyć w ogóle. Karabiny zaklejano płótnem (czerwonym, niebieskim lub białym chyba?) i na ziemi nie powinno być widać otworów. No, chyba że wrócił z walki

 

W początkach wojny nie zaklejano. Późną wiosną 1940 zaczęto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie:)

Oto co udało mi się zeskrobać, posklejać i pomalować:)

 

Pierwsze co zrobiłem to wkleiłem kadłub w skrzydła:

IMG_0190_zps1ae378b8.jpg

Po spasowaniu była mała szpara ale jak widać na zdjęciach jakoś sobie z nią chyba poradziłem:)

IMG_0191_zpsf76baea1.jpg

Wkleiłem też nie szczęsną owiewkę którą pomalowałem od wewnątrz kolorem o jakim mowa w instrukcji.

IMG_0189_zps6eacaf5b.jpg

 

IMG_0188_zps9190be53.jpg

Szału nie ma dopiero potem znalazłem gdzieś na forum ze owiewki maluje się z jednej strony tylko pierwszy kolor jest kolorem wnetrza a drugi kolor jest kolorem docelowym;

Wiec przyszła pora na pierwsze malowanie akrylami

Pierwsze w ruch poszły koła

IMG_0198_zpsc49de98b.jpg

IMG_0197_zpsd5ce0177.jpg

Troszkę ręka mi drgała i wiem że wyjechałem na felgi ale poprawie to już na sam koniec przed samym lakierowaniem i wklejeniem:)

IMG_0192_zps5d1bb62f.jpg

Malowałem bez podkładu chciałem sprawdzić jak działają akryle tamki tylko na odtłuszczony model i chyba wyszło to całkiem nieźle.

No i pojechałem z kamo jak za dawnych lat czyli plamy z ręki później będę robił maski z taśmy maskującej i malował drugi zestaw plam.

IMG_0195_zps7cf861a1.jpg

IMG_0196_zps32f88333.jpg

No i teraz dobrze widać jak popsułem owiewkę:)

IMG_0194_zpsf061363c.jpg

IMG_0193_zpsb2677b76.jpg

 

W kolejnej lekcji jak nie sklejać modelu to by było na razie na tyle:) mam jednak nadzieje że nie jest aż tak tragicznie jak mi się wydaje i że efekt końcowy będzie zadowalający:)

Pozdrawiam i do następnego odcinka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Under B miałem ten sam problem przykleiłem ją na taśmę maskującą żeby nie zgubić ale jakoś zgubiłem:/ niewiem czy sam czy pomogły mi w tym koty które posiadam;) I wczoraj podczas odkurzania patrzę leży w przy ścianie kawałek taśmy zwnięty i brudny podnosze patrzę a to moja antenka aż krzyknełem ze jestem uratowany;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.

Warsztat idzie do przodu niestety nie mam możliwości załączenia zdjęć (kilka mam zrobionych jak tylko nadarzy się okazja od razu wrzucę) :( za co szanowne grono przepraszam.

Samolot jest już pomalowany pełnym kamo, śmigło również. W między czasie miałem przygody z antenami główną jakimś cudem znalazłem niestety pod skrzydłem musiałem dorobić, nie jestem pewny czy dobrze mi to wyszło ( chociaż mi się podoba bo walki z tym trochę było ze względu na moje wielkie paluchy:) Teraz już tylko lakier kalki i wash.

Posiadam lakiery firmy Microscale, Flat i Glos. Chcę dać najpierw Glos potem kalki tez na płyny Microscale Set i Sol i potem znowu Glos, i tu mam pytanie do szanownego grona czy te lakiery nadają się do robienia wash'a ( olejny farby dla plastyków rozcieńczane white spirit'em).

Dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak jak obiecałem porcja zdjęć:)

Model w pełnym kamuflażu.

IMG_0202_zps4bnse0z7.jpg

IMG_0204_zpszhfyydin.jpg

IMG_0208_zpswvddlsjr.jpg

IMG_0203_zpsmtql1pwn.jpg

Koła chyba wkleiłem pod złym kątem

IMG_0203_zpsmtql1pwn.jpg

Tutaj po poprawkach które wyszły słabo:(

IMG_0206_zpsrpa0zcdp.jpg

No i wreszcie nieszczęsna dorobiona antena klejona na CA(bałem się zeszlifować tych farfocli po kleju żeby przypadkiem jej nie zgubić znowu)

IMG_0207_zpss10v5jgt.jpg

I pierwsze w życiu warstwy lakieru na modelu:)

IMG_0209_zpsjdtqw3lq.jpg

IMG_0210_zpsyqba7exk.jpg

IMG_0211_zpsdg8runq0.jpg

To by było na razie tyle następne foty będą już chyba skończonego modelu.

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koła chyba wkleiłem pod złym kątem

Z całą pewnością pod złym. Pociesz się, że ten błąd popełnia większość modelujących ten typ.

 

 

No i wreszcie nieszczęsna dorobiona antena klejona na CA(bałem się zeszlifować tych farfocli po kleju żeby przypadkiem jej nie zgubić znowu)

Nie tyle antena, co nadajnik prędkościomierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie pomalowany! A będziesz robił jakiś weathering?

 

Dzięki Under B tak zamierzam zrobić wash i może jakieś ślady eksploatacji, ale zobaczymy jak to wyjdzie.

 

 

Koła chyba wkleiłem pod złym kątem

Z całą pewnością pod złym. Pociesz się, że ten błąd popełnia większość modelujących ten typ.

 

 

No i wreszcie nieszczęsna dorobiona antena klejona na CA(bałem się zeszlifować tych farfocli po kleju żeby przypadkiem jej nie zgubić znowu)

Nie tyle antena, co nadajnik prędkościomierza.

Letalin człowiek się uczy całe życie a dzięki takim pomocnym ludziom jest mądrzejszy. Dzięki też za pocieszenie z tymi kołami

Następny w kolejce czeka już Messerschmitt Bf 109 więc na półce będę miał mała potyczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie pomalowany

Te końcówki śmigła maskowałeś, zanim pomalowałeś na żółto?

 

Nie maskowałem końcówek śmigła, zamaskowałem pomalowane na czarno części a później pomalowałem żółtym.

Teraz jak się temu przyglądam to wygląda to dosyć słabo:(

Dziś zakupiłem oleje do washa są to farby Windsor & Newton - Winton oil zobaczymy jak mi pójdzie gdyż będzie to moja pierwsza próba brudzenia modelu:)

Dziś mam wolne to może trochę uda mi się zrobić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie maskowałem końcówek śmigła, zamaskowałem pomalowane na czarno części a później pomalowałem żółtym.

Teraz jak się temu przyglądam to wygląda to dosyć słabo:(

 

Następnym razem najpierw żółty, a potem czarny.

W oryginale żółta końcówka miała 4 cale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam towarzystwo:)

Kalki już położone, miałem z tym trochę problemu ale ogarnełem po pierwszej która polożyłem i trochę popsułem :( wiem już żeby nie dawać za dużo Sola ;) bo mi się do pędzla kawałek przykleił :(

Mam pytanie do braci modelarskiej:) czy przed wash'em dawać lakier matowy czy z połyskiem?

I jak można zrobić okopcenia karabinów i rur wydechowych ? Tylko pastele wchodzą w grę czy ( nie posiadam takowych jeszcze) czy można to zrobić np suchym pędzlem albo jakaś inna techniką?

Sorry za brak zdjeć wstawie jak tylko będę miał możliwość

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie:)

Tak jak obiecałem kolejna porcja zdjęć

Tak jak napisałem we wcześniejszym poście położyłem kalki które wyszły raczej średnio.

IMG_0213_zpslxy4ige4.jpg

Tutaj widać jak mi się przesunęły względem siebie ( po rozpadnięciu się pierwszej bałem się cokolwiek ruszać wiec nie poprawiłem:()

IMG_0214_zpsfypwi6jj.jpg

To właśnie popsułem :(

IMG_0217_zpskuqmjnh3.jpg

IMG_0222_zpsoqnpk37c.jpg

IMG_0216_zpsggqxdakq.jpg

Chociaż reszta poszła już lepiej.

IMG_0218_zps2uiavtbd.jpg

IMG_0220_zpsil805ku6.jpg

IMG_0222_zpsoqnpk37c.jpg

IMG_0223_zpshytc4ehv.jpg

IMG_0227_zpsoxutbdba.jpg

IMG_0228_zpsaxunkc7y.jpg

No i zabrałem się za washowanie.

Nie wiem tylko dlaczego kolejna warstwa lakieru z połyskiem położona na kalki zrobiła się matowa:( myślałem że to wina jednej warstwy ale kolejne 2 niczego nie poprawiły washa wiec położyłem na taka powierzchnie. Nie mając dostępu do Van Gohg'ów Talensa, użyłem Windsor & Newton - Winton Oil rozcieńczanych white spirit'em. Moje spostrzeżenia są takie że pigment farby jakby się rozdzielał i opadał na dno mieszanki.

Czas na zdjęcia

IMG_0229_zps6t82ygab.jpg

IMG_0230_zpsbdq8st9g.jpg

IMG_0231_zpsculzvnqg.jpg

IMG_0232_zpsu9sx4bwo.jpg

IMG_0233_zpsboj2yquk.jpg

IMG_0234_zpsh0krjujt.jpg

Mam też pytanie czy washa kładziecie na kalki również czy staracie się omijać te miejsca?

Strasznie ciężko się tego washa zmywało i tak jakby przyciemnił mi kolor kamo:( nie wiem czy to wina tego podkładu z lakieru czy wina źle dorobionej mieszanki czy może złego ścierania z modelu jutro położę lakier matowy i zobaczymy jak wyjdzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.