Skocz do zawartości

imitacja drewna


waldekski

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie jest odnośnie tego jak wykonać imitacje drewna na śmigłach, chodzi mi głównie o widoczne słoje drewna.

Domyślam się, że myślisz o śmigłach z okresu pierwszej wojny światowej.

W skali 1:28 pomalowałem ręcznie. Wygląda dosyć brzydko.

Widziałem w sieci konstrukcję fototrawioną tworzącą maskę do malowania w paski.

Można kupić, lub wystrugać sobie samemu ze sklejki o odpowiednio cienkich warstwach. Nie znalazłem producenta takiej sklejki.

Ja poszedłem za radą jakiejś pani modelarz i do skali 1:32 kupiłem kalkomanię HGW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moje pytanie jest odnośnie tego jak wykonać imitacje drewna na śmigłach, chodzi mi głównie o widoczne słoje drewna. Z góry dziekuję za pomoc

pozdrawiam

 

 

Tu nie chodzi o słoje, a różne odcienie warstw. Śmigło było sklejane często z różnych gatunków drewna. Jasne drewno przekładane ciemniejszym. Najwyraźniej widać te warstwy na niemieckich śmigłach. Francuzi i Anglicy malowali dość często całe śmigło kryjącym lakierem, który zamazywał różnice barw materiału.

W 1/48 możesz udać ten efekt malując po prostu śmigło jednym kolorem i maskując cienką taśmą przed pomalowaniem drugim. Struganie ze sklejki, albo ze sklejonych kilku warstw forniru jest trochę trudniejsze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było by łatwiej jeśli podałbyś skalę i konkretnie do jakiej maszyny to śmigło. Struganie ze sklejki przy skali 72 i 144 raczej odpada, choć nie jest niemożliwe. Od 48 w dół jak najbardziej. Przy malowaniu śmigła zwróć szczególną uwagę na sposób w jaki układają się poszczególne warstwy drewna. Ich niewłaściwe odwzorowanie to często spotykany rażący błąd. Polecam przeanalizowanie fotografii lub najlepiej wycięcia samodzielnie jakiejś nawet namiastki śmigła ze sklejki. Raz na zawsze zrozumiesz o co chodzi. Do malowania można użyć szablonów. Przy modelach w małej skali można też użyć szablonu z fakturą słojów, ale to robiłem tylko raz w skali 1/8. Przy 48 i 72 jako alternatywę malowania pędzlem polecam dużo łatwiejsze do kontrolowania kredki akrylowe. Odpadają jednak przy 144 gdyż łopaty w tej skali są wiotkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesująca maszyna. W tej skali polecam kredki. Jednak większym wyzwaniem niż śmigło będzie malowanie krawędzi skrzydeł. Zresztą sam dobór kolorów też nie należy do łatwych.

oj nie będzie łatwo, jeszcze nie mam konkretnego pomysłu jak to zrobić, ale......bedzie dobrze, przecież chodzi o to aby sie dobrze bawić. Dzięki za pomoc, napewno skorzystam z rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.