Skocz do zawartości

Rozgrzewkowa Mikuma 1/700 Tamiya


Nietzwietz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po dłuższej przerwie postanowiłem powróci do modelarstwa.

 

Jako, że jestem nowy na tym forum to może trochę wstępu. Pierwszy plastykowy model Bismarck 1/600 Airfix skleiłem w 1992 roku, po nim był Ark Royal tej samej skali i firmy. Oba te modele były prezentami na gwiazdkę, od rodziców. Trzeci i kluczowy model to Kirishima Fujimi która zaraziła mnie skalą 1/700 i przez odmienny kolor plastiku miłością do japońszczyzny kontynuuowaną do dziś. Od tego czasu wiele plastiku, kleju i farb przelało się przez ręce, ale wciąż mi daleko do średniego poziomu prezentowanego przez większość forumowiczów. Poniżej kilka przykładów tego co się ostało do dziś:

 

th_DSC00466.jpg th_DSC00467.jpg th_DSC00470.jpg th_DSC00468.jpg th_DSC00469.jpg

Suzuya (Tamiya), Chitose (Aoshima) i Kiso (Tamiya). Zbudowane w podstawowej wersji mają już jakieś 10-15 lat. Co ciekawe Kiso nie był malowany, tylko pokład i białe elementy. Kolor kadłuba pozostał w kolorze plastiku.

 

Następnie powstały Myoko (Hasegawa) i Kinu (Tamiya)

th_DSC00473.jpgth_DSC00474.jpgth_DSC00472.jpg

Także zbudowane w podstawowej wersji Myoko nieco starszy. Na Kinu użyłem nowego koloru farby pokładowej zamiast dotychczas stosowanej Humbrolki 186. Bardziej chyba pasuje na linoleum.

 

Lotniskowce i Niemiec:

th_DSC00475.jpg th_DSC00476.jpg th_DSC00483.jpg th_DSC00484.jpg th_DSC00485.jpg th_DSC00486.jpg th_DSC00487.jpg th_DSC00488.jpg th_DSC00490.jpg

Po ukończeniu kilka lat temu powyższych modeli nastała refleksja, że wyglądają „biednie”, więc czas zacząć eksperymenty z blachami, które do tej pory były traktowane jako niemożliwe do wykonania. Na pierwszy ogień poszedł leżący gdzieś w głęboko w zapasach stary Fujimowski Ryujo. Jako, że miał to by test a blaszek do niego nie było użyłem blach od Shokaku Eduarda. Zraziłem się strasznie do relingów, które mi kompletnie nie wychodziły. Później był Shokaku Tamiyi z tymi samymi blachami i złymi relingami (3 rzędowe-profanacja ), oraz Tirpitz Trumpetera z blachami, które były dedykowane do modelu Dragona. Tirpitz po złych doświadczeniach miał być waloryzowany w całości, ale bez relingów (głupota wiem), przerwa z modelarstwem nastąpiła jak gotowa była nadbudówka dziobowa.

 

Najlepsza-narazie.

th_DSC00477.jpg th_DSC00478.jpgth_DSC00479.jpg th_DSC00480.jpg th_DSC00481.jpg th_DSC00482.jpg

Wszystko co na dzień dzisiejszy potrafię zmaterializowało się w ostatnim (ma już co najmniej 3 lata) modeliku Maya z Pit-Road’a. Blaszki użyte do niego były w modelu, dodatkowo, 127 zostały wymienione na standardowe zestawy z części dodawanych do różnych modeli (czego niestety nie zrobiłem tego z 25mm) + relingi ale niepamiętam z jakiej firmy, nawet będny linowe wymieniałem na te z zestawów dodatkowych (plastiki chyba Pit-Road).

 

 

Po tym przydługim wstępie czas przejeść do meritum:

Mikuma, pierwszy zatopiony krążownik Cesarskiej Marynarki, dlaczego Mikuma? Bo chciałem zbudować całą serię i Mikuma wydawała mi się najłatwiejsza na początek, ale oczywiście Fujimi zniszczyła mój plan po raz kolejny (poprzednio z jednostkami typu Kongo, których całą Hasegawowską serię posiadam) wydając modele tych ślicznych krążowników podobno dużo lepszej jakości. Co będzie dalej z pomysłem i posiadanymi modelami nie wiem, ale Mikumę postanowiłem dokończyć.

Obecny stan zawansowania prac jest następujący:

 

th_DSC00492.jpg th_DSC00493.jpg th_DSC00494.jpg th_DSC00495.jpg th_DSC00496.jpg th_DSC00499.jpg th_DSC00497.jpg

 

Chcę go zrobić ze wszystkim co możliwe, nie ingerując zbytnio w to co już gotowe. Lufy aber 203 i 127, 25mm dziłka fine models (widać je na nadbudówce), relingi maszty itp., nie wiem czy się skuszę na olinowanie… Oryginalne armaty 127mm, miały by zastąpione tymi co zostały mi z Mayi, widać taki zestaw na zdjęciu, ale ostatecznie będą z Niko model, niewiem jeszcze tylko czy będę wymieniał lufy na metalowe.

 

Obecnie trwa wymiana luf 203 na aberowskie, czego nigdy nie robiłem idzie po japońsku czyli jako-tako.

 

Jednakże głównym tematem tej relacji miał być przywieziony z Afganu Yamashiro, ale musi poczekać.

Na razie zebrałem do niego to co na zdjęciu (nie widać pokładów drewnianych które są w modelu z Fujimi), dodatków 127 i 25 z Niko-models, lufy z abera lub Model master jeszcze niekupione.

 

th_DSC00500.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja również witam Jedna rzec mnie zastanawia: generalnie z blaszkami idzie Ci jak po maśle, ale z relingami masz problem, czym to właściwie jest spowodowane? Bo miejscami wygląda, jakby dwie różne osoby kleiły blacharkę

W każdym razie, temat zacny Tylko dla Fuso załóż osobny temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z relingami masz problem, czym to właściwie jest spowodowane? Bo miejscami wygląda, jakby dwie różne osoby kleiły blacharkę

Myślę, że składają się na to 2 sprawy.

1. Nienawidzę robić relingów (może zła technologia)

2. Mikuma dość często była przestawiana z miejsca na miejsce zaliczyła 2 przeprowadzki i raz mi spadła z biurka... nie wpływa to pozytywnie na jakość.

 

Jako, że ta relacja jest tylko rozgrzewkowa będę na niej czasem zadawał offtopowe pytania (głównie o Yamashiro)

 

Czy blachy Flyhawk do Yamashiro Aoshimy (new-tool) pasują do Fujimowego modelu? Ma ktoś może jakąś wiedzę na ten temat?

 

Poza tym pojawił się problem obejrzałem relację blacman-a Kirishimy i chyba czas na modelarską emeryturę.

A tak serio-dogonić blacmana to jest wyzwanie hihihi-niemożliwe ...pewnie tak ale najważniejsze mieć modelarski cel w życiu

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jeśli chodzi o dokonania kolegi Blackmana, ja osobiście traktuję jego wątki jako pewną osobliwość... Oczywiście, jestem pełen podziwu, ale bardziej mi to zahacza o tematykę UFO lub duchów, niż realnych (moich ) możliwości: patrzę, podziwiam, nie przejmuję się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacman z czego robiłeś relingi wokół nadbudówek, chodzi mi o te przyklejane do ścian, corel i kolaboracja polsko czeska w trawieniu czy kupowałeś gotowe gdzieś?

 

Dodatkowo poszukuje wyposażenia pokładu (grzybki wentylatory windy, ammunition box-y) i pomostów (lornety komunikacja krótkiego zasiegu itp.) i co najważnie wspornuki pod pomosty-próbuję je robi sam ale do perfekcji duuuuużo brakuje.

 

Znalazłem grzybki takie:

http://www.1999.co.jp/eng/10113505

 

ale są tylko okrągłe a japońce stosowali również takie "wentylatorowe"

Przeglądałem stronki tylu

HLJ, hobbyeasy czy 1999 ale nieznalazłem czegoś takiego lub było out of stock.

Macie może namiary na takie części? Może byc tylko adres firmy/stronki poszukam sam.

Najlepiej porządne plastiki lub żywice,

Dzieki.

 

Mikuma raczej niebędzie kończona bo za duże już ma zniszczenia, ale póki nie skompletuje wystarczająco dużo blach do Yamashiro albo Mogamiego to będę sobie przy niej grzebał. Teraz pomost wokół komina....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy blachy Flyhawk do Yamashiro Aoshimy (new-tool) pasują do Fujimowego modelu? Ma ktoś może jakąś wiedzę na ten temat?

zajrzyj tu - Witek@ walczył.

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=89&t=40064

Wyszło super. Ale on wie najlepiej jak było ...

 

Owszem walczyłem.W większości elementów blachy do Yamashiro z Fujimi pasują. Jednak już ze spasowaniem z pagodą bywało różnie zwłaszcza,że sama pagoda wymagała sporej interwencji szpachli i kobinatoryki Generalnie jeśli blachy nie są dla Ciebie czarną magią to możesz pokusić się o taki mariaż....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Wcześniej pisałem, że nie będę kontynuował prac na Mikumie, ale stwierdziłem, że trochę szkoda by było.

A jako, że u mnie w robocie się mówi, że Zmiana decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia więc porobiłem troszeczkę przy Mikumie.

 

Idzie to strasznie wolno, ale obowiązki domowe są na pierwszym miejscu a później często siły już niema.

 

Podłubałem nieco przy nadbudówce rufowej, jej pierwotny stan był taki:

th_DSC_1940.jpg th_DSC_1939.jpg

 

Do modyfikacji użyłem informacji z profili morskich, choć nie wszystko płaszczyzny są tam pokazane. Ale stwierdziłem, że w tym przypadku nie będę grzebał w literaturze, bo chodzi o to żeby się obyć z blachami i kombinatoryką.

 

Efekt jest następujący:

 

th_DSC_0130.jpg th_DSC_0129.jpg th_DSC_0128.jpg th_DSC_0127.jpg th_DSC_0124.jpg th_DSC_0123.jpg[/url]

 

Ponadto poprawiłem nieco pomosty wokół komina (ich pierwotny wygląd widać na jednym ze zdjęć z początku relacji), skrzynki ammo zrobiłem z kawałka kwadratowego polistyrenu, bo czekanie na przesyłkę z azji z fototrawami mnie znudziło. Na Yamashiro będą ładniejsze bo azjatyckie.

 

th_DSC_0144.jpg th_DSC_0143.jpg th_DSC_0142.jpg th_DSC_0141.jpg th_DSC_0140.jpg th_DSC_0139.jpg th_DSC_0137.jpg th_DSC_0136.jpg th_DSC_0135.jpg th_DSC_0134.jpg th_DSC_0133.jpg th_DSC_0132.jpg th_DSC_0131.jpg

 

Teraz czas na wieże i komin.

 

Pozdrawiam.

P.S. Dziękuję za sugestie adresy poprawiłem, rozmiar zdjęć zmienię z następnym wpisem. Te niedokładności były spowodowane żadkim wklejaniem czegoś na forum. Mam nadzieję, że następnym razem się poprawię.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Robił fajne modele ,-)) Ja równiez bede zagladał i komentował. Ale musisz moim zdaniem wklejac zdjęcia tak, zebysmy mogli je w komfortowy sposób ogladać.

 

a zatem zgodnie z regulaminem forum zdjęcia nie mogą mieć większego formatu niż 1280 (szerokość. Ja wstawiam zdjęcia o szerokości 1000 albo 800 i jest to wystarczające. Natomiast jeszcze ważniejsze dla komfortu oglądania jest wstawianie bezpośrednich linków. Wchodzisz w fotobikiecie w zakładkę kody do pobrania, wybierasz "pełny rozmiar na form" i wklejasz kod do posta. Nastepnie obcinasz wszystko co jest do znacznika znacznik ten zostawiajac oczywiscie, i wszystko co jest po takim samym znaczniku znajdujacym sie na koncu kodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacman z czego robiłeś relingi wokół nadbudówek, chodzi mi o te przyklejane do ścian, corel i kolaboracja polsko czeska w trawieniu czy kupowałeś gotowe gdzieś?

 

Dodatkowo poszukuje wyposażenia pokładu (grzybki wentylatory windy, ammunition box-y) i pomostów (lornety komunikacja krótkiego zasiegu itp.) i co najważnie wspornuki pod pomosty-próbuję je robi sam ale do perfekcji duuuuużo brakuje.

...

ale są tylko okrągłe a japońce stosowali również takie "wentylatorowe"

Przeglądałem stronki tylu

HLJ, hobbyeasy czy 1999 ale nieznalazłem czegoś takiego lub było out of stock.

Macie może namiary na takie części? Może byc tylko adres firmy/stronki poszukam sam.

 

są takowe relingi w dystrybucji - zajrzyj na półkę osobliwości

http://shelfoddity.com/index.php?route=product/product&path=20_59&product_id=67

ammunition box też już są , windy oraz lornety (naprawdę super) będą za chwilę...

 

najlepsze wentylatory moim skromnym zdaniem produkuje Pan Oshida - właściciel Chrysantemum. Ciężko niestety kupić... spróbuj na ebay.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.