Skocz do zawartości

F5 E Tiger II Swiss Army, Hasegawa 1:32


KRL

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam wam F5 E Tiger II nr. boczny J-3091.

Aktualnie samolot ten stacjonuje w zespole akrobacyjnym Saiss Army więc jest w malowaniu czerwono-białym, moja wersja przedstawia samolot w poprzednim wcieleniu.

 

Niestety dziś mam dzień nieszczęść, które nie ominęło mojego aparatu, podłączyło go nie do tej ładowarki i niestety kwalifikuje się do naprawy mam nadzieję, że nie do wymiany.

 

Fotki zrobiłem telefonem i niestety nie oddają one właściwie kolorów na zdjęciach mają one niebieską dominantę a w rzeczywistości są to dwa odcienie szarości z dość nie wielką różnicą odcieni. Aparat telefonu bardzo mocno uwidacznia różnicę w kolorach i nie wiem jak to się dzieje także jakoś mocno modyfikuje półcienie i wydaje się że model jest bardziej plamiasty niż jest w realu.

 

Co do samego modelu w pierwotnej wersji miałem wykonać go w malowaniu 'Aggressor' USAF 01531 jednak po dobraniu kolorów stwierdziłem, że nie podoba mi się ta wersja. Natomiast dokładnie znam kolor w jakim malowane są zbiorniki w F5'ach Swiss Army moja firma dostarcza ten kolor postanowiłem więc wykonać model w tym malowaniu.

Model spasowany jest bardzo dobrze a ja tym razem postarałem się możliwie jak najlepiej (w ramach swoich umiejętności to mój trzeci model w życiu) wykonać docinanie, szpachlowanie, szlifowanie poszczególnych części itd.

 

Tyle słowem wstępu czas na prezentację tego co wyszło.

 

Tak wygląda F5E w barwach Swiss Army:

 

RAF_F-5_Northrop_Grumman_gross_zpsqqzfa0gn.jpg

 

Tak natomiast wygląda jako mniejsza wersja:

 

IMAG1414_zps01rfz0ub.jpgIMAG1413_zpsjena9fhg.jpgIMAG1400_zpsxydqbkpr.jpgIMAG1402_zpsner83qhp.jpgIMAG1403_zpsttxxzcvb.jpgIMAG1408_zpsv92jbno4.jpgIMAG1410_zpsjh7pgmju.jpgIMAG1406_zpswdlvhix8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wykonany.

Rozumiem, że farbę na rakiety i zbiorniki pożyczyłeś z pracy?

 

Niestety trochę muszę Cię zmartwić, bo J-3091 należał do ostatnich serii F-5E i miał już spłaszczoną osłonę radaru typu "shark nose" oraz powiększone napływy przyskrzydłowe. Brakuje też wyrzutnika flar pod kadłubem. Wszystkie te elementy pięknie widać na zdjęciu, które wstawiłeś na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wykonany.

Rozumiem, że farbę na rakiety i zbiorniki pożyczyłeś z pracy?

 

Niestety trochę muszę Cię zmartwić, bo J-3091 należał do ostatnich serii F-5E i miał już spłaszczoną osłonę radaru typu "shark nose" oraz powiększone napływy przyskrzydłowe. Brakuje też wyrzutnika flar pod kadłubem. Wszystkie te elementy pięknie widać na zdjęciu, które wstawiłeś na początku.

 

 

Przyznam, że nie martwi mnie to w najmniejszym stopniu staram się nie brać sobie do głowy rzeczy na których nie mam wpływu.

Do modeli mam racjonalne podejście - model powinien w miarę wiernie odtworzyć coś co istnieje w rzeczywistości z naciskiem na w miarę.

Może te modele z najwyższej półki odzwierciedlają tą rzeczywistość lepiej niestety ten Hasegawy nie, choć mnie zadowala w pełni:

 

th_IMAG1418_zpsqotj5p56.jpg

 

Nos nie przypomina a ni standardowego ponieważ jest zadarty lekko do góry i spłaszczony na tych zdjęciach nie widać ale zrobię zdjęcie od przodu będzie widać lepiej niestety nie oddaje także w pełni wyglądu "Shark" nose.

 

Niemniej jednak model na półce wygląda zacnie (mnie się bardzo podoba) ze wstydu się nie spalił z powodu nosa a i o napływach na skrzydłach nic nie wie o wyrzutniku flar także.

Krótko mówiąc model ten ma syndrom bąka, naukowcy stwierdzili, że bąk ma zbyt małą powierzchnię skrzydeł w stosunku do wielkości i ciężaru więc nie powinien latać - tylko, że bąk nic o tym nie wie i lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisałem nie było złośliwe. Nam nadzieję, że tak tego nie odebrałeś. Mnie się osobiście model nadal bardzo podoba, choć podobałby mi się jeszcze bardziej, gdyby miał właściwszą konfigurację.

Po prostu Hasegawa wpuszcza ludzi w maliny sprzedając ten model z tymi kalkomaniami do J-3091, choć wystarczyło wybrać egzemplarz z pierwszej transzy dostarczanej Szwajcarom i prawie wszystko by się zgadzało: szpiczasty nos i mniejsze napływy (choć wyrzutnika flar pewnie i tak nie ma na ramkach). Nawet budując ten zestaw wystarczyłaby zamiana kolejności dwóch ostatnich cyferek z J-3091 na J-3016 ("6" można zrobić z odwróconej "9") i wszyscy byliby szczęśliwi a świat piękniejszy:

1330520440_103_FT0_f-5e_j-3016_duebendorf_1984-joop_de_groot-800_.jpg

Dlatego trochę szkoda, że nie założyłeś warsztatu, bo tę niezręczność Hasegawy można było bardzo prosto naprawić. Widać, że masz już niezłe umiejętności jak na 3 model w życiu i rozcięcie numeru na kalkomanii na pewno leżało w Twoim zasięgu. Tak więc na niektóre rzeczy mamy całkiem spory wpływ choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy

 

Dobrze jednak, że się tym nie przejmujesz. Łap za następny model i sklej co najmniej tak dobrze jak ten tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie odebrałem twojej wypowiedzi jako złośliwości, wykonałem to co mówiła instrukcja jednak nie na oślep faktycznie widziałem, że nos jest nie taki jak trzeba a na napływy faktycznie nie zwróciłem uwagi, wyrzutnika flar w ramkach brak.

Jednak stwierdziłem, że na tą chwilę i mojej umiejętności pozostawię tak jak jest a że bardzo podobała mi się wersja z pomarańczowym zbiornikiem w kolorze Semi FL/IR postanowiłem tak wykonać model.

 

Co do kalek faktycznie można było tak zrobić tym bardziej, że rozpadały się strasznie nie wiem z jakiego powodu. Numer składany jest i tak z kilku kawałków podobnie jak większość kalek a paski na skrzydłach to nie kalki tylko rękodzieło. Kalki rozpadły się na dziesiątki kawałków, zarówno te włożone do wody jak i te moczone w płynie do kalek.

 

Warsztat postaram się założyć z F104 teraz sklejam F22 które rozpocząłem już jakiś czas wstecz (ogólnie galeriami doganiam prace jakie rozpocząłem wcześniej). Na tą chwilę jestem w zasadzie na czysto a że mam trochę wolnego (zaległy urlop) to myślę zakończyć Raptora i biorę się za Starfightera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.