Jump to content
tenzan

J8M Shusui, Fine Molds 1:48

Recommended Posts

Prezentuję kolejny model z mej kolekcji - japońską Wunderwaffe Mitsubishi J8M Shusui . Samolot ten był kopią niemieckiego myśliwca przechwytującego Me-163. Japończycy rozpaczliwie potrzebowali samolotu zdolnego niszczyć formacje bombowców B-29 i liczyli, że to J8M będzie tą tak potrzebną im bronią. Generalnie, idea ta od początku skazana była na niepowodzenie, Japonia nie miała wystarczającego potencjału go produkowania bardzo niebezpiecznego paliwa dla silnika rakietowego, brakowało też pilotów. Był to raczej rozpaczliwy pomysł w myśl, tonący brzytwy się chwyta. Japończycy zdołali wyprodukować 7 samolotów J8M, ale próba oblotu prototypu zakończyła się katastrofą, w której zginąl pilot kmdr ppor. Inuzuka Toyohiko. Dalsze próby przerwał koniec wojny.

 

Model przedstawia ten pechowy prototyp. Mimo, że wygląda na łatwy, model nie jest "spacerkiem" w budowie, ze względu na występujące problemy z spasowaniem skrzydła - kadłub. Dodatkowo, męczące było takie ustawienie płozy i wózka z kółkami, aby model stał prosto, a nie kiwał się niczym solidnie napity sake Japończyk. Osobiście dałem też ciała z pin-up washem, ponieważ linie podziału zapuściłem kolorem czarnym, co dało dosyć karykaturalny efekt. Brąz byłby lepszy. Jednakże, jak kleiłem ten model to byłem młody i głupi Malowanie - Tamiya X-6 (Orange), okolice dyszy wylotowej kolor aluminium, bodajże Valleyo.

 

Pomimo problemów, lepienie tego modelu dało mi sporo satysfakcji, było dobrą szkołą dla moich skromnych umiejętności, a w dodatku na półce stanął mało znany samolot Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. Nie ukrywam, poluję na kolejnego Shusui, tym razem chciałbym pyknąć go w konfiguracji bojowej, z działkami, szybą pancerną i ciemnozielonym kamuflażem. Niestety, model Fine Molds raczej trudno dostępny :( Zachęcam do oglądania i komentarzy:

 

P4072695_zps4pyjghpt.jpg

 

P4072713_zpsrikvbagp.jpg

 

P4072706_zpsc5xobbuw.jpg

 

P4072705_zpsjq4l5qrz.jpg

 

P4072701_zpslastsp5l.jpg

 

P4072700_zpsvrcqsvij.jpg

 

P4072696_zpsegbwujlg.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratuluję tematyki!

Twoje prace również bardzo mnie się podobają.

 

Pozdrawiam,

Maciej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem go kiedyś w ręku za 99zł. Dziś żałuję, że wtedy żałowałem. Było to na etapie fascynacji japońskimi odrzutowcami. Kikka, J7W2, Karyu... Fajnie zobaczyć ciekawy model. Gratuluję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.