Jump to content

Projekt Mikołajki- F-16 C 1:72


Recommended Posts

Witam!

 

Dzisiaj rano w SMYK- u zanabyłem F-16 AeroPlasta Powiedziałem, że kupię i kupiłem Plan jest taki, że model już zrobiony i z odpowiednią

dedykacją będzie prezentem na mikołajki. Imienia szczęśliwca nie zdradzę, bo mogłoby się wydać

 

Jutro wstawię jakiegoś małego in-boxa (kolega z konkursu juz dawal, to to samo co master craft). A na dzisiaj mam zrobiony fotel (zastanawiam się jeszcze nad umieszczeniem rury od powietrza (rura jest ale nie wiem gdzie ją zamocować).

 

e3657d531cae0ec4.jpg

 

Tutaj wnętrze. Zacząłem od dorobienia prowadnic katapulty i zamocowania dżojsticzka

f1d1042628d1cb73.jpg

 

 

I na koniec przymiarka:

 

fa52932c463e7281.jpg

 

 

 

Na razie są tam takie udawane ślady eksploatacji i jakieś tam czarne panele, ale dorobię je z polistyrenu 0,5 i pomaluje na nowo.

 

 

 

Pozdrawiam i bardzo proszę nie bić! To mój pierwszy samolot (i pewnie nie ostatni, bo już mi się bardzo podoba ). Bazuję na fotkach z walkarounda ktory jest na forum.

Link to post
Share on other sites

Hejas!

 

Fotel w zasadzie skończony. Jak na pierwsze takie małe coś w moim wykonaniu, to jestem zadowolony. Rury od powietrza nie przyczepiłem, bo mi nikt nie zechciał powiedzieć gdzie Pomalowałem też wnętrze na szaro.

 

563886d5826d822d.jpg

 

 

 

Ps. Mówcie coś, bo nie wiem, czy jest tak tragicznie, czy po prostu wam się nie chce nic mówić

Link to post
Share on other sites

Dopiero teraz zczaiłem, że taka relacja powstała. Jak coś będę mógł pomóc, to z pewnością pomogę.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

O to właśnie mi chodziło Majek

 

Dzisiaj zarzucę jakąś nową fotką

 

Kermit dzięki za dobre chęci! Jak coś mi będzie potrzeba, to się zgłoszę

Link to post
Share on other sites
Szok Będę kibicował

 

Kiedyś trzeba zacząć z samolotami, nie?

 

 

Obiecałem fotkę, ale niestety mam chwilową zadymę w kwestiach szkolnych... W weekend posiedzę przy modelu i wtedy Was zasypię fotkami

 

 

Link to post
Share on other sites

Zgodnie z obietnicą F-16 powoli kołuje

 

Wkleiłem tego garba (można zrobić dwie wersje- C i D i dlatego trzeba sobie samemu wkleić ten który potrzeba). Poszpachlowałem go trochę i wyszlifowałem do pożądanego kształtu. Linie podziału są wycięte skalpelem, ponieważ w trakcie szlifowania zaniknęły. Myślę, że w miarę dobrze mi wyszły (mimo, że pewnie nie wiele mają wspólnego z oryginałem) :

 

a3ff6d7c22f30025.jpg

 

I przy okazji jakże wspaniała owiewka (to okno ) :

 

bd81837ee821d0ef.jpg

 

Dodana wcześniej wspomniana rura od powietrza. Zostawić ją taką, czy pomalować na szaro? Fotel wklejony na stałe w kokpit.

 

6aafcd8a39d24f16.jpg

 

Sklejony i poszpachlowany wlot (?) powietrza ten pod spodem samolotu. Jeszcze nie dokleiłem tego który jest na samym przodzie. Doklejone te dwa (no właśnie, co to jest?) pod spodem kadłuba (na końcu).

 

b0369d845346c8ca.jpg

13f9f8654886f8b5.jpg

2dbdea531225cc4a.jpg

 

I tutaj kolejny problem. Jak wkleić skrzydła? Nie wiem, czy widać o co mi chodzi, ale ani w jedną, ani w drugą stronę skrzydła zbyt dobrze nie pasują

 

9248c907429b2150.jpg

9602c8dde5cb30ca.jpg

 

Ster kierunku... Dziwna sprawa, bo były trzy takie same... Wybrałem ten najładniejszy rzecz jasna. Miał najlepsze linie podziału i praktycznie zero nadlewek.

 

18bff0946cbba676.jpg

 

No i na koniec przymiarka całości:

d6c9362788411fa4.jpg

 

 

Tyle zrobione w weekend. Bardzo proszę o pomoc w kwestii tych skrzydeł (nie pogardzę fotką skrzydła od spodu lub od góry), bo ni cholery nic nie widać w instrukcji (trochę namieszane w niej jest) i oczywiście o komentarze na temat dotychczasowych postępów. Acha.. przepraszam za dłuuuugiego posta, ale coś mi się z miniaturkami spierdzieliło I jeszcze jedna prośba... Mógłby mi ktoś pomóc w kwestii dyszy? Ta z zestawu nie jest najlepsza (w sumie to ma niewiele wspólnego z oryginałem), a jakoś nie udało mi się zrobić nic dobrego. (musiałem ją już szpachlować).

 

Dzięki za uwagę

Link to post
Share on other sites
Doklejone te dwa (no właśnie, co to jest?) pod spodem kadłuba (na końcu).
Stabilizatory.

 

Ster kierunku... Dziwna sprawa, bo były trzy takie same...
Jestes pewien, ze sa takie same? Polski F-16 ma w podstawie statecznika zasobnik na spadochron hamujacy, w zwiazku z czym, ta podstawa "wystaje" dosyc znaczaco z tylu...

Tak to wyglada:

fa8363a62ead391c.jpg

Zwroc tez uwage na anteny RWR (systemu ostrzegania o opromieniowaniu wiazka radarowa) po obu jego stronach.

 

Jezeli chodzi o skrzydla, to powinienes je wkleic tak, jak pokazales na tym zdjeciu:

9602c8dde5cb30ca.jpg

 

Na tym zdjeciu widac punkty mocowania pylonow uzbrojenia, co jednoznacznie swiadczy o tym, ze jest to dolna powierzchnia skrzydla:

94b0e2f339d405a4.jpg

 

Tak to wyglada w oryginale:

2bfae18dbacc056c.jpg

Niestety nie mialem mozliwosci zrobic zdjecia calego skrzydla, ani z gory, ani z dolu...

Link to post
Share on other sites

No ja wiem właśnie, że powinien być spadochron. Sprawdziłem jeszcze raz. Są idealnie takie same, a jeden z nich nie ma prawie żadnej linii podziału.

 

Dzięki za pomoc w kwestii skrzydeł. Wychodzi na to, że po prostu są bardzo źle dopasowane. A mógłbym jeszcze prosić fotkę o łączenie skrzydła z kadłubem? Ma być gładkie? Czy jak to wygląda?

 

Stabilizatory. Dzięks Jak mówiłem, jestem niezbyt obeznany w temacie samolotów, ale powoli się uczę

 

 

EDIT: Acha... Możecie podać jakiś schemat malowania? Tzn wiem jak to wygląda, bo zdjęć mam sporo, ale chodzi mi o numery farb.

Link to post
Share on other sites

Też się wziąłem za ten model i mam parę uwag na świeżo:

 

bd81837ee821d0ef.jpg

Tutaj zwracam uwagę na okrągły otwór za kabiną. Wg instrukcji trzeba tam wkleić element przezroczysty, ale w F-16 żadnego okienka ani światła tam nie ma. Zaszpachluj, zamaluj.

 

b0369d845346c8ca.jpg

Trochę się pospieszyłeś z tymi stabilizatorami. Będzie dużo szpachlowania i szlifowania na kadłubie, a one będą przeszkadzać. Do przeszlifowania są tu uskoki w okolicy górnych narożników komór podwozia głównego (właściwie cała powierzchnia boczna powyżej komór - tak, żeby "siadła" w jednej linii z boczną powierzchnią wlotu powietrza i osłon silnika.

 

Nie wiem, czy już wkleiłeś wlot powietrza, ale ja bym Ci radził go zmodyfikować. Wytnij z przodu otwór, zeszlifowując ile się da wnęki podwozia od strony wnętrza wlotu. Przymierz przednią część wlotu, sprawdź, czy kanał wlotu jest w miarę gładki. Jeśli tak - doklej przód wlotu. Następnie wytnij pasek papieru nieco krótszy od całego kanału wlotowego i nieco szerszy od niego. Uformuj go w mocno rozciągnięte U i ułóż wewnątrz wlotu, aby utworzyć dolną część kanału. Po dopasowaniu wklej i wyrównaj, żeby uzyskać głęboki, prowadzący lekko w górę kanał znikający gdzieś głęboko wewnątrz samolotu. Dopiero potem przyklej cały wlot.

 

Jak wkleić skrzydła? Nie wiem, czy widać o co mi chodzi, ale ani w jedną, ani w drugą stronę skrzydła zbyt dobrze nie pasują

Kadłub po sklejeniu wymaga solidnego oszlifowania wzdłuż całej spoiny. Boczne powierzchnie między skrzydłem a statecznikiem powinny być płaskie. Trzeba też doskonale dopasować skrzydła do kadłuba, bo w samolocie nie ma tam żadnego uskoku (z wyjątkiem okolicy klapolotek). Zaszpachluj też jamy skurczowe w klapach hamulców aerodynamicznych. Wyrównałeś kiepsko pasujący element w okolicy kabiny, to z tym też dasz sobie radę.

 

No i na koniec przymiarka całości:

d6c9362788411fa4.jpg

Zanim przykleisz statecznik pionowy, dopasuj, przyklej i wyrównaj dyszę wylotową i osłonę radaru. Dopiero z porządnie zrobionym kadłubem przejdź do skrzydeł i stateczników.

 

Mógłby mi ktoś pomóc w kwestii dyszy?

Ja wykorzystałem dyszę z F-16 Italeri - tam są dwie (otwarta F110 i zamknięta F100). Może i Tobie ktoś pomoże, przekazując niepotrzebne elementy. W ogóle to mam na warsztacie aktualnie 3 F-16 i kolejne dwa na składzie, i trochę żongluję częściami między nimi:

 

1. F-16XL Monogram - przerabiam na wersję dwumiejscową, fragment kadłuba i osłona kabiny biorę z Italeri. Model wymaga poważnych korekt geometrii, ale mam je już za sobą. Sklejony płatowiec.

 

2. F-16C-40 Italeri w barwach Izraela - szeroki wlot powietrza biorę z F-16C-50/52 Revella. Sklejony płatowiec.

 

3. F-16A-15 MasterCraft w barwach Belgii (Tiger Meet) - wlot powietrza i dysza z Italeri, statecznik pionowy z F-16C-50/52 Revella (dają tam dodatkowo statecznik od F-16A/B). Sklejony kadłub.

 

4. F-16C-50/52 Revell, w barwach polskich. Niesklejony, zawiera dużo części do innych wersji, wykorzystywanych powyżej.

 

5. F-16B Revell, do przerobienia na polski F-16D z CFT. Niesklejony. Garb i CFT będę robił od podstaw (chyba, że wcześniej wpadnie mi w łapy stosowny zestaw, dlatego się nie spieszę).

Link to post
Share on other sites
EDIT: Acha... Możecie podać jakiś schemat malowania? Tzn wiem jak to wygląda, bo zdjęć mam sporo, ale chodzi mi o numery farb.
Mowisz i masz...

eccef50bbdd020f4m.jpg

 

Bóg zapłać!

 

RAV dzięki za dość obszerne wyłożenie tematu. Kilka razy już przeczytałem to co napisałeś i powoli zaczynam to rozumieć Jednak niektórych rzeczy sobie kurde dalej nie mogę wyobrazić. Mieszkasz we Wrocławiu. Może mógłbyś mi to wyłożyć przy jakimś ?

 

Jeśli chodzi o dopasowanie skrzydeł, to masz na myśli wyrównanie ich z kadłubem, czy dopasowanie przed wklejeniem? To mi się wydaje mało możliwe...

 

Co do otworu, to tak właśnie myślałem, że to jakiś zmont występujący tylko w wersji A lub B. Zaszpachluję- żaden problem.

 

Komora podwozia- będzie ciężej, ale myślę, że uda mi się zeszlifować bez większych problemów

 

Co do wlotu powietrza- wziąłem do ręki, pomyślałem, zrozumiałem, przerobię.

 

Bardzo bym prosił o jakąś fotkę połączenia skrzydła z kadłubem. Ale jeszcze coś dzisiaj poszukam.

 

Jamy skurczowe na hamulcach aerodynamicznych zaszpachluję- już mi się wcześniej nie podobały, ale chciałem sobie to zostawić na trochę później.

 

Jeśli masz ową dyszę w 1:72 rzecz jasna na zbyciu, to będę wdzięczny za odstąpienie takowej. Jeśli ktoś inny, to także proszę o pomoc.

 

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
RAV dzięki za dość obszerne wyłożenie tematu. Kilka razy już przeczytałem to co napisałeś i powoli zaczynam to rozumieć Jednak niektórych rzeczy sobie kurde dalej nie mogę wyobrazić. Mieszkasz we Wrocławiu. Może mógłbyś mi to wyłożyć przy jakimś ?

Jeśli trzeba, to możemy... Ale z takiego piwa inni nie będą mieli pożytku, a z wynurzeń na Forum - owszem (mam nadzieję).

 

Ale tak przy okazji piwa, to czy Ty przypadkiem nie jesteś nieletni?

 

Jeśli chodzi o dopasowanie skrzydeł, to masz na myśli wyrównanie ich z kadłubem, czy dopasowanie przed wklejeniem?

Jedno i drugie. Najpierw tak piłujesz powierzchnie styku, żeby części się ładnie zeszły, a potem szpachlujesz szczelinę, której w tym modelu się raczej nie uniknie. Ja wczoraj zrobiłem pierwszą przymiarkę skrzydeł i widzę, że będzie ciężka walka. Chyba zacznę od obcięcia języków mocujących skrzydła.

 

Przy okazji, zwracam uwagę na stateczniki poziome. Tam trzeba obciąć ok. 2/3 języków, żeby wkleić stateczniki bardziej z tyłu, niż dałoby się to zrobić bez korekty. Popatrz na plan (porównaj koniec hamulców z krawędzią spływu stateczników). Italeri zrobiło tu błąd, a polscy kopiści powielili go.

 

Bardzo bym prosił o jakąś fotkę połączenia skrzydła z kadłubem.

1298626.jpg

1294518.jpg

1277779.jpg

1289312.jpg

1288416.jpg

1292272.jpg

1291298.jpg

1285974.jpg

 

Jamy skurczowe na hamulcach aerodynamicznych zaszpachluję- już mi się wcześniej nie podobały, ale chciałem sobie to zostawić na trochę później.

Jeśli wcześniej wkleisz dyszę, to będzie Ci ona przeszkadzać w machaniu pilnikiem po hamulcach.

 

Jeśli masz ową dyszę w 1:72 rzecz jasna na zbyciu, to będę wdzięczny za odstąpienie takowej.

Jak napisałem wcześniej, moja druga dysza z Italeri znalazła już zastosowanie w modelu MasterCraftu.

Link to post
Share on other sites
Jeśli trzeba, to możemy... Ale z takiego piwa inni nie będą mieli pożytku, a z wynurzeń na Forum - owszem (mam nadzieję).

 

Ale tak przy okazji piwa, to czy Ty przypadkiem nie jesteś nieletni?

 

Eee to już tylko kilka miesięcy Ale już większość zrozumiałem, a w razie czego będę pisał na GG jeśli to nie problem? Zgadzam się, że takie dyskusje mogą pomóc innym

 

Co do dyszy, to już mam ją prawie załatwioną od Przemka R, ale jeszcze muszę się z nią opatrzeć

 

Temat skrzydeł w zasadzie wyczerpałeś za co wielkie dzięks! Fotki wyjaśniają wszelkie moje wątpliwości.

 

Jeszcze jedno pytanie do Was kolegów (do ogółu). eF ma być dla dobrej przyjaciółki, a boję się, że może nie zrozumieć wartości prezentu pomalowanego w Polskie barwy. I tutaj mam dwie propozycje:

 

1.Model strzelę na górze na jakieś fajne kolory. Trochę mi szkoda, bo wkręciłem się w tego efa szesnastego

 

2.Model pomaluję wg. oryginału, a dedykację stosowną zrobię na skrzydłach czarnym mattem z pędzla, albo aero jak stwierdzę, że umiem...

 

3.Jak wyżej, tylko dedykacja na podstawce (model będzie w gablocie).

 

4.Model zrobię wg. oryginału i zostawię dla siebie, a dla koleżanki coś innego wymyślę (to raczej żart był )

 

5. Może macie jakieś własne pomysły??

 

 

Ps. RAV mam nieodparte wrażenie, że skądś się znamy, ale pewnie się mylę

 

 

Link to post
Share on other sites
eF ma być dla dobrej przyjaciółki, a boję się, że może nie zrozumieć wartości prezentu pomalowanego w Polskie barwy.

Czy ona gazet nie czyta, wiadomości w TV nie ogląda? Nawet jeśli nie, to masz okazję ją zainteresować tematem... i sobą. ;-)

 

1.Model strzelę na górze na jakieś fajne kolory. Trochę mi szkoda, bo wkręciłem się w tego efa szesnastego

Fajnych malowań F-16 jest bez liku. Tego kiedyś (będąc w Twoim wieku, mniej więcej) zrobiłem z zestawu Matchboxa. Nie miałem kalkomanii, więc wszystko namalowałem sam.

0752699.jpg

0771025.jpg

1253075.jpg

 

A tego właśnie robię, z tego samego zestawu, co Ty, z wykorzystaniem kalkomanii SP-DECAL:

1240120.jpg

0985030.jpg

0490207.jpg

 

2.Model pomaluję wg. oryginału, a dedykację stosowną zrobię na skrzydłach czarnym mattem z pędzla, albo aero jak stwierdzę, że umiem...

Ja jestem przeciwnikiem takich dodatków, nawet na książkach, a co dopiero na modelach.

 

5. Może macie jakieś własne pomysły??

Jak już wspomniałem, ciekawe F-16 można modelować przez całe życie:

1283427.jpg

1217300.jpg

1168096.jpg

0996315.jpg

0969804.jpg

0371716.jpg

0725105.jpg

1296910.jpg

1296438.jpg

1294685.jpg

1294604.jpg

1284361.jpg

0774375.jpg

Na ostatnim zdjęciu zwróć uwagę na 6,5 znaku rozpoznawczego Syrii i jeden znak iracki (ten ostatni oznacza atak na reaktor atomowy Osirak).

 

RAV mam nieodparte wrażenie, że skądś się znamy, ale pewnie się mylę

Możliwe, ale ja Cię, póki co, nie kojarzę.

Link to post
Share on other sites
Jeszcze jedno pytanie do Was kolegów (do ogółu). eF ma być dla dobrej przyjaciółki, a boję się, że może nie zrozumieć wartości prezentu pomalowanego w Polskie barwy. I tutaj mam dwie propozycje:

3.Jak wyżej, tylko dedykacja na podstawce (model będzie w gablocie).
Proponuje te opcje.
Link to post
Share on other sites

0996315.jpg

 

 

To mi się bardzo podoba. jej myślę, że też się spodoba. Więc raczej będzie takie malowanie Będę miał wreszcie okazję namalować coś sensownego z aero.

 

Dzięki za pomoc

 

Majek zrobię to malowanie w "tygryska", ale dedykację walnę na podstawce

Link to post
Share on other sites

Właśnie wstępnie dopasowałem i dokleiłem skrzydła. W związku z tym spieszę z ostrzeżeniem: W połączeniu jest poważny błąd, który powoduje, że skrzydło łączy się z kadłubem za bardzo z przodu. Całe szczęście, że to zauważyłem, bo sylwetka byłaby zniekształcona.

 

Tak jak zapowiadałem, odciąłem języki mocujące skrzydła i dopasowałem powierzchnie do klejenia na styk. I wtedy się okazało, że krawędź spływu skrzydła powinna być przedłużeniem linii podziału blach widocznych na wierzchu kadłuba, a mija się z nimi o kilka milimetrów. Trzeba cofnąć skrzydła tak, żeby linie się zeszły. Na uskoku powstanie dziura, ale coś tam się wklei, zaszpachluje i będzie git.

 

f16a1.jpg

Na zdjęciu skrzydła przyklejone i nieposzpachlowane, a stateczniki tylko włożone (po korektach).

 

Co ciekawe, w pierwowzorze Italeri tego błędu nie ma.

Edited by Guest
Link to post
Share on other sites

W zasadzie, to nie zauważyłem tego błędu ze skrzydłami u siebie

 

Masz może zdjęcia tego eFa belgijskiego (tego co pokazałem) z innych ujęć? Albo może jakiegoś linka możesz zapodać? No chyba, że ktoś posiada taki schemat jak ten co Majek zapodał odnośnie malowania Polskiego F-16

 

 

Kalki fajne. Na dniach zamówię, ale najpierw zrobię wycieczkę po sklepach modelarskich. A nóż widelec będą je mieli.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.