Skocz do zawartości

Polski piechur z września '39 - Adalbertus 120mm


Paster03

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dzisiaj chciałem Wam pokazać mój ostatni projekt dla Super Modelu - polskiego piechura z września 1939. Jest to produkt firmy Adalbertus w skali 120mm. Figurkę wykonałem z okazji 76-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, do wrześniowego numeru magazynu, który powinien ukazać się w połowie miesiąca. Z tego też względu nie mogę pokazać więcej zdjęć ani zamieścić bardziej szczegółowego opisu, ponieważ wszystko to znajdzie się w artykule.

Czekam na Wasze komentarze i opinie.

 

2zyjyom.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z błędów: Szelki tornistra nie były skórzane tylko brezent ( kolor musztardowy), zły kolor salamandry ( zbyt butelkową zielenią zalatuje). Brak pasa nośnego od Muła., ładownice mają dziwny biały pasek przez środek... Ogólnie figura ładna, tylko te błędy ( wybacz "zboczenie zawodowe" )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z błędów: Szelki tornistra nie były skórzane tylko brezent ( kolor musztardowy), zły kolor salamandry ( zbyt butelkową zielenią zalatuje). Brak pasa nośnego od Muła., ładownice mają dziwny biały pasek przez środek... Ogólnie figura ładna, tylko te błędy ( wybacz "zboczenie zawodowe" )

 

No wlasnie nie bedac specjalista ale jakas wiedze majac az musialem literature w domu po powrocie z pracy sprawdzic bo te skorzane szelki od razu mi sie w oczy rzucily...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z błędów: Szelki tornistra nie były skórzane tylko brezent ( kolor musztardowy), zły kolor salamandry ( zbyt butelkową zielenią zalatuje). Brak pasa nośnego od Muła., ładownice mają dziwny biały pasek przez środek... Ogólnie figura ładna, tylko te błędy ( wybacz "zboczenie zawodowe" )
No wlasnie nie bedac specjalista ale jakas wiedze majac az musialem literature w domu po powrocie z pracy sprawdzic bo te skorzane szelki od razu mi sie w oczy rzucily...

 

Jeśli chodzi o szelki tornistra, a raczej jeśli chodzi o całą figurkę to opierałem się na zdjęciach ze strony SRH Cytadela (http://www.cytadela.aplus.pl/postac17.htm). Na tych też zdjęciach rzeźbę figurki wzorował producent. Można powiedzieć, że stuprocentowo zaufałem tym materiałom, ponieważ sam jestem malarzem, który miesza kolory "na oko" i maluje raczej na wyczucie, a nie starając się idealnie odwzorować dane barwy. I tak pod wpływem redakcji "zmusiłem się" do zakupu farb Lifecolor (do munduru i toreb) ;). Dlatego też nie będę się kłócił i przyjmuję wszelkie uwagi Co do dziwnego białego paska na ładownicach to, jak zauważył kolega damien77, jest to rozjaśnienie obecne również na wszystkich skórzanych pasach, ponieważ na zdjęciach skóra była dość błyszcząca i odbijała światło.

 

Ten biały pasek na ladownicach to po prostu rozjasnienie,mi bardzo podoba sie cieniowanie munduru,fajny tez jest kolor skory,jedyne co mnie razi to ten cien idacy spod oka az do skroni.

 

Jak zwróciłeś mi na to uwagę to też mnie zaczął razić ten cień, dzięki za opinię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o szelki tornistra, a raczej jeśli chodzi o całą figurkę to opierałem się na zdjęciach ze strony SRH Cytadela (http://www.cytadela.aplus.pl/postac17.htm). Na tych też zdjęciach rzeźbę figurki wzorował producent.

 

No i bardzo slusznie bo Cytadela to jedna z najstarszych grup rekonstrukcyjnych odtwarzajacych WP '39 i niewatpliwie chlopaki wiedza co robia...

 

I tak dla jasnosci jeden z kolegow z Cytadeli gdzie bardzo dobrze widac oporzadzenie i kolor salamandry.

 

p02c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jezeli sie nie myle sa szelki kawaleryjskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki plus za tematykę, malowanie twarzy, spodni, butów i karabinu.Wyglądają zacnie. Jeśli natomiast chodzi o bluzę mundurową i elementy wyposażenia widoczne od przodu, to będąc szczerym wyglądają one trochę komiksowo. Cieniowanie dało taki trochę animowany efekt. Nie wiem czy inni koledzy się ze mną zgodzą, ale dla mnie tak to właśnie wygląda i przez to te elementy odcinają się od reszty.

 

Na pierwszy rzut oka widać, że kolega ma duży talent i nie jeden figurkowiec mógłby się od niego uczyć, jednakże według mnie cieniowanie tej bluzy należałoby zacząć od początku.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te skórzane szelki od plecaka, na zdjęciu z leżącym panem, to wcześniejszy model tornistra, chyba wz.24 ( nie pamiętam teraz oznaczenia), który był w większej części wykonany ze skóry. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie by zobaczyć zupełnie inny typ szelek, niż te na figurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wlasnie. Co fachowiec to fachowiec. To tylko pokazuje jak wazna jest wiedza. Niektorzy pisza ze nie przywiazuja wagi do merytorycznosci figur. Bardzo dobrze, za kilkadziesiat lat ich wnuki beda malowac zolnierzy na rozowo. Zreszta to i tak nie ma znaczenia bo beda tak samo lipne jak te ich, nie rozowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze cieniowanie jest fajne,jest mocne to fakt ,ale to tylko i wylacznie kwestia stylu malowania,nie ma przeciez jednego slusznego sposobu malowania.Zachowane sa podstawowe techniki , rozjasnienie i cieniowanie a to czy mocno czy nie to kwestia stylu malujacego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki plus za tematykę, malowanie twarzy, spodni, butów i karabinu.Wyglądają zacnie. Jeśli natomiast chodzi o bluzę mundurową i elementy wyposażenia widoczne od przodu, to będąc szczerym wyglądają one trochę komiksowo. Cieniowanie dało taki trochę animowany efekt. Nie wiem czy inni koledzy się ze mną zgodzą, ale dla mnie tak to właśnie wygląda i przez to te elementy odcinają się od reszty.

 

Myślę, że cieniowanie bluzy wydaje się być tak kontrastowe, ponieważ jest na niej dużo fałd, spore wypukłości sąsiadują z zagłębieniami przez co maksymalnie rozjaśnione obszary leżą obok tych najciemniejszych. Podobnie z jasnymi odbiciami światła na skórze. Chciałem uniknąć płaskiego wyglądu, a na zdjęciach zaobserwowałem, że skóra ta potrafiła być bardzo połyskliwa. No i po drugie figurka jest dość niewielka, dlatego wyraźniejsze cieniowanie według mnie lepiej się na niej sprawdza, szczególnie, że cały mundur jest w jednolitym kolorze. Wrzucałem tu też galerię popiersia Tywina Lannistera - sprawdź, że w 1/10 nie stosowałem już tak mocnych kontrastów. Oczywiście każdy ma swój gust i nie musi Ci "leżeć" mój sposób malowania.

 

Te skórzane szelki od plecaka, na zdjęciu z leżącym panem, to wcześniejszy model tornistra, chyba wz.24 ( nie pamiętam teraz oznaczenia), który był w większej części wykonany ze skóry. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie by zobaczyć zupełnie inny typ szelek, niż te na figurze.

 

Ano wlasnie. Co fachowiec to fachowiec. To tylko pokazuje jak wazna jest wiedza. Niektorzy pisza ze nie przywiazuja wagi do merytorycznosci figur. Bardzo dobrze, za kilkadziesiat lat ich wnuki beda malowac zolnierzy na rozowo. Zreszta to i tak nie ma znaczenia bo beda tak samo lipne jak te ich, nie rozowe.

 

Racja, mój błąd - zbyt mocno zasugerowałem się zdjęciami udostępnionymi przez producenta i malowałem według nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz tego tak do siebie. Widze ze szukales i starales sie. Wyciagnales jedynie bledne wnioski z tego co znalazles. Napewno zanim zrobisz nastepna zglebisz temat bo widze ze zwyczajnie jestes zainteresowany poprawnym wykonaniem i to sie chwali. Jestem rozczarowany jedynie tym ze niektorzy nie maja takich ambicji ze szkoda,tak naprawde, dla ich prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz tego tak do siebie. Widze ze szukales i starales sie. Wyciagnales jedynie bledne wnioski z tego co znalazles. Napewno zanim zrobisz nastepna zglebisz temat bo widze ze zwyczajnie jestes zainteresowany poprawnym wykonaniem i to sie chwali. Jestem rozczarowany jedynie tym ze niektorzy nie maja takich ambicji ze szkoda,tak naprawde, dla ich prac.

 

No przyznam, że trochę się tym przejąłem, bo wiedziałem, że zarówno tu jak i wśród czytelników SM znajdą się osoby, które w mig wychwycą błędy. Chociaż nie jestem typem modelarza, który studiuje plany, zdjęcia i kolory przez długie tygodnie przed rozpoczęciem prac to uważam, że pewnych rzeczy, szczególnie w figurkach historycznych, należy przestrzegać. Więc zdenerwowałem się tematem tych pasów - oczywiście tym, że to przeoczyłem, a nie, że zwróciliście mi uwagę, bo konstruktywna krytyka i zauważenie niedociągnięć zawsze w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tutaj akurat wiedza blysnał Neptun 1939. Ja jedynie podtrzymuje swoje stanowisko ze merytoryka figury jest tak samo wazna jak merytoryka pojazdow, zwlaszcza w kontekscie oklejania modeli pojazdow blachami i czym nie badz aby wygladaly jak najbardziej podobnie do pierwowzorow. Jezeli ktos zywi niechec do figur to nie powinien ich robic a skoro robi to powinien to zrobic najlepiej jak mozna a nie na odp...ol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, ja w z moimi nie mam takich problemow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nieco poza merytorycznością lub jej brakiem - to mogliby te figury robić w jakichś bardziej dynamicznych pozach, bo ta jest przeraźliwie nudna i nijaka.

 

W jednym z postów na pierwszej stronie wrzuciłem link do strony Cytadeli, którą Adalbertus podał jako podstawę do wykonania tej figurki - niestety, ale wybrali właśnie najnudniejszą z zaprezentowanych tam na zdjęciach póz ;) Druga sprawa, że poszli po najmniejszej linii oporu nie tylko w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.