Skocz do zawartości

Samochodowiec m/t Crystal Ray - 1/1250 - Bilmodel Makers


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

Trafił mi się temat na tyle ciekawy, że postanowiłem zrobić relację z budowy tego maleństwa. Model dla mego Stryja, inżyniera ze Stoczni Gdynia SA, który miał swój udział w postaniu całej rodziny samochodowców RoRo znanych jako typ 8168. Tytułowy Crystal Ray to trzecia jednostka z serii, zbudowana dla armatora z Izraela Platinium Ray shipping Ltd.

Model to odlew żywiczny autorstwa SAABa. Swego czasu produkował takie maleństwa jako "Gadżety armatorskie" i jeden mu został, a ja dzięki temu uniknąłem (na razie) budowy innego samochodowca w oparciu o wycinankę 1/400. Produkt wyjściowy prezentuje się tak:

crystalray_004.jpg

crystalray_001.jpg

crystalray_003.jpg.

Budowę zacząłem od wycięcia wnęk na kluzy kotwiczne. Kotwice są praktycznie niewidoczne. Wymalowałem ponadto pokłady ochronne i i ich wyposażenie:

crystalray_006.jpg

crystalray_005.jpg

crystalray_007.jpg

crystalray_008.jpg

Oczywiście po złożeniu kadłuba w całość niewiele widać. Kadłub po złożeniu w całość i w trakcie obrabiania miejsc łączenia:

crystalray_009.jpg

crystalray_010.jpg

Na chwilę obecną, kadłub został obrobiony i zacząłem się bawić w jego wyposażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym nie wiedział, że to model, powiedziałbym, że zacząłeś rzeźbić w szarym mydle . On, ten model tak mało szczegółowy jest, czy wyjdzie wszystko po pomalowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skojarzenia z mydłem, ciekawe Model jest dobrze zrobiony jak na tę skalę, lepiej niż nowe Revelle.Tymczasem u mnie w stoczni krypa weszła w sferę prac wyposażeniowych:

crystalray_011.jpg

crystalray_012.jpg

crystalray_013.jpg

crystalray_014.jpg

Takie ogólne plany. Dorobiłem imitację relingu na górnym pokładzie, zeszlifowana podczas obróbki szpachli. wykonałem maszty i anteny - na razie powsadzane byle jak do zdjęcia i za wysokie oraz szalupę z żurawikiem. Komin dostał ażurową obudowę wylotów spalin. Fotka z odnośnikiem w czasie następnej sesji.

crystalray_015.jpg

crystalray_016.jpg

crystalray_017.jpg

crystalray_018.jpg

crystalray_019.jpg

crystalray_012.jpg

Zdjęcia bardziej szczegółowe. Na dzień dzisiejszy model już jest w lakierni i schnie po pomalowaniu podkładem.

Dziś również na Portalu Morskim zamieszczono informację, że podobna jednostka tonie w Biskajach. Na szczęście całą załogę uratowano. Teraz walczą o uratowanie samego statku, ale szanse są nikłe:

http://www.portalmorski.pl/statki/wypadki-ratownictwo-sar/42597-zatoka-biskajska-40-stopniowy-przechyl-samochodowca-video

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Tomek zrobił dla Stoczni Gdynia całą serię stateczków. Na parapecie mam kontenerowca 8184 (z kontenerami i bez), chemikaliowca 8189, papierowca 8228 oraz samochodowca 8168 (jedynkę która poszła dla Hual'a. Parę groszy dorzuciłem do tematu . No i może Kolega Tomek pochwali się co teraz dłubie dla jednej ze stoczni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, widziałem formy do ich produkcji. Jak możesz wrzuć fotę swej kolekcji chętnie bym zobaczył. z tego co kojarzę, był jeszcze jakiś prom. Zresztą zaczynam nabierać ochoty na kolejne takie maleństwa.

Na razie Crystal został pomalowany i dostał część detali:

crystalray_024.jpg

crystalray_023.jpg

crystalray_022.jpg

crystalray_021.jpg

...jeszcze sporo przede mną. Nawiewniki, olinowanie, kotwice, śruba. Potem oznaczenia i ślady eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, widziałem formy do ich produkcji. Jak możesz wrzuć fotę swej kolekcji chętnie bym zobaczył. z tego co kojarzę, był jeszcze jakiś prom. Zresztą zaczynam nabierać ochoty na kolejne takie maleństwa.

Na razie Crystal został pomalowany i dostał część detali:

crystalray_024.jpg

crystalray_023.jpg

crystalray_022.jpg

crystalray_021.jpg

...jeszcze sporo przede mną. Nawiewniki, olinowanie, kotwice, śruba. Potem oznaczenia i ślady eksploatacji.

 

Praca Bilmodelmakers #1

IMG_5844.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Kobbena to widziałem. Model skończony:

Crystal%20Ray_Galeria004.jpg

http://modelarstwo.koszalin.pl/sokol/modelarstwo.koszalin.pl/index.php/modele-mainmenu-5/okrty-mainmenu-42/404--pojazdowiec-ro-ro-serii-8168-mt-crystal-ray-11250-bilmodelmakers-

W sumie najwięcej czasu zajęło mi...zamówienie tabliczki na podstawkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.