Skocz do zawartości

ORP "Kobben"; 1:700, samoróbka.


PrzemekW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Powitanie powitaniem, a teraz czas na sprawozdanie z pierwszej budowy. Skala: oczywiście 1:700.

Moim zamiarem jest zbudowanie modelu o.p. typu Kobben pod polską banderą. Który, z czterech pływających u nas okrętów to będzie, jeszcze nie wiem (może Forumowicze pomogą dokonać wyboru). Przyjąłem konwencję budowy modeli do linii wodnej. W ten sposób większa część kadłuba niknie niestety „gdzieś pod blatem stołu”, ale przecież okręty podwodne z założenia działają skrycie.

Budowa.

Na początku był….wałek o odpowiedniej średnicy wytoczony z plexi. Następnie został stoczony do odpowiedniej krzywizny w części rufowej. Później nadszedł czas rozmnożenia przez pączkowanie, czyli rozciąłem wałek wzdłuż. W ten sposób otrzymałem dwa kadłubki.

Po wyrównaniu spodu, nadaniu odpowiedniego przegłębienia na rufę oraz zaokrągleniu dziobu otrzymałem coś takiego:

 

Nr2m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Nr1m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Nr3m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Drugi kadłubek czeka na pomysł. Po głowie kołacze się pomysł zrobienia duńskiego o.p. typu 205 DK do towarzystwa. Jeszcze zobaczymy.

Następnie przyszła pora na przygotowanie materiału na kiosk. Z płytki plexi o odpowiedniej grubości wyciąłem z grubsza jego kształt. Następnie oszlifowałem „krawędź natarcia” na okrągło. Wyszło to mniej więcej tak:

 

Nr4m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Po wstępnym złożeniu całość wygląda tak:

 

Nr5m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Nr6m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Na razie to tyle.

Pozdrawiam.

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wbrew pozorom plexi jest bardzo wdzięcznym materiałem.

Przy tych wielkościach modeli jej twardość jest zaletą. Pozwala łatwiej osiągnąć ostre krawędzie. Nie odkształca się tak łatwo jak polistyren czy żywica. Klei się ją bardzo łatwo z innymi materiałami (np. polistyrenem) klejami cyjanoakrylowymi.

Pozdrawiam.

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytałem Twój pierwszy post, to wpadł mi do głowy pomysł,

żeby zrobić model okrętu podwodnego w pełnym zanurzeniu, bądź w zanurzeniu peryskopowym :-))) Oczywiście do linii wodnej :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

flynavy napisał:

"Masz do wyboru 5 a nie 4. Pamiętaj o piątym Jastrząb - Kobben"

Nie, raczej interesują mnie operacyjnie czynne jednostki . A nie tam jakieś magazyny części zamiennych .

Jędrek napisał:

"na czym (jakim sprzęcie) toczyłeś kadłub?"

Niestety, nie mam bezpośredniego dostępu do tokarki. Wałek na kadłub(y) wytoczył mi kolega (Wielkie dzięki Witek!!!). Natomiast krzywiznę części rufowej dotoczyłem już sam przy pomocy pilników i papieru ściernego o różnej gradacji. Przy tym umocowałem wałek w uchwycie wiertarki i podtrzymując palcem, na wolnych obrotach "piłowałem".

Pozdrawiam. Wesołych Świąt!!!

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może te fotki ci pomogą. Sprawdzę segregatory czy nie mam coś z prasy

kkobben3vk8.th.jpg kobben1ew8.th.jpg kobben2tj1.th.jpg kobben4kk2.th.jpg kobben5fg2.th.jpg

 

Na ostatnim zdjęciu widać Kobbena z nieudolnie zamalowanym numerem burtowym i nazwą.

 

A tu nasz "magazynek" juz z bojowym akcentami I numer jest, i nazwa okrętu jest, no i banderka też jest.

 

kobben6qn3.jpg

 

Na koniec fotka z Oksywia na której jest aż 7 podwodniaków (jeden to niemiecki ubocik)

kobben7sq0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam wszystkich,

 

Po dłuższej nieobecności na forum czas pokazać, że “stocznia” pracuje.

Wziąłem się za kiosk i z grubsza już jest wykonany.

Przez ten czas „na boku” próbowałem nowe (dla mnie) technologie i sposoby wykonywania tak drobnych detali. Rozmieszczenie otworów w „dachu” kiosku wziąłem z rysunku ORP Sokół p. T. Grotnika z artykułu z „Nowej Techniki Wojskowej” z lipca 2002.

Chociaż do końca nie jestem przekonany o jego poprawności, to nie mam obecnie nic lepszego.

 

Widok z boku.

Nr7m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Widok z przodu.

Nr8m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Kiosk na swoim miejscu (oczywiście nałożony tymczasowo jeszcze).

Nr9m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Pozdrawiam.

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.