Jump to content
Sign in to follow this  
Piotr Kmiecik

[IN BOX] 75mm PaK 40, Dragon, 1/35

Recommended Posts

w chwili słabości zakupiłem sobie taki modelik:

ul5tjw3o7eud6wfvm.jpg

w środku wszystko, do czego Dragon od jakiegoś czasu przyzwyczaja:

zi0vgn1cswzz07ssm.jpg

gumowe "opony" w dwóch wersjach - fabrycznie nowe i zużyte troszkę, cztery mosiężne pociski, kawałek blaszki, aluminiowa lufa i śliczne kalkomanie (głównie na pociski i pojemniki amunicyjne)

poza tym trzy rodzaje kół, trzy rodzaje hamulców wylotowych, tuby i skrzynie amunicyjne, no i oczywiście załoga:

6honavnhe1ekdqe0m.jpg bjtfcluzxv2ptv2wm.jpg 0tt3yfqsgi2aucw6m.jpg

nv9hbwyllegzkjs7m.jpg vjuyi405bcirhrchm.jpg

instrukcja:

vxn2epcxjsj524vnm.jpg

czyli miodek jednym słowem. żadnych jamek skurczowych, minimalne ślady po łączeniach form, dobrze umieszczone ślady po wypychaczach (dobrze, czyli tak, że albo nie widać, albo łatwo zaszpachlować, a najczęściej jedno i drugie). jedyny zarzut (powtarzający się we wszystkich produkcjach Dragona, jakie do tej pory miałem w rękach) - to brak jakiegokolwiek rysu historycznego, czy choćby trzech słów nt. który nabój do czego jest i gdzie można zastosować poszczególne koła czy hamulce wylotowe...

Ja będę montował już niebawem tęże armatę tylko bez kół i kotew (chyba tak to sięnazywa) bo będzie na Esdeku. Uwagi j/w

Jakie kotwy i jaki esdek...?

Ja temu zestawowi nic nie mogę zarzucić...

Pozdrawiam,

Maciej

wiela za to dales, bo zestaw b.ciekawy

Jakie kotwy i jaki esdek...?

Ja temu zestawowi nic nie mogę zarzucić...

Pozdrawiam,

Maciej

Kotwy.. no te częsci działą które wkopuje sięw ziemię żeby je unieruchomić. A Esdek czyli SdKfz 251/22 którego aktualnie montuję

To chyba nazywa sie przeciw waga czy cos takiego nie wiem

przeciwwaga to jak sama nazwa wskazuje coś, co ma równoważyć ciężar. a elementy, o których mówimy, mają przeciwdziałać cofaniu się działa po wystrzale. ale jak się nazywają - pojęcia nie mam...

To co sie wbija w ziemie, zeby unieruchomic, to sie chyba lemiesz nazywa...

też mi się taka nazwa po łbie kołatała, ale (nie wiem, czemu) odrzuciłem ją jako niemożliwą...

ale chyba jednak tak

To są OGONY - i tak się właśnie to ustrojstwo nazywa.

Artyleria to bardzo stary rodzaj broni i nazewnictwo dziś może się wydawać archaiczne czy nawet śmieszne. Jest tam np. łoże i kołyska

Pozdrawiam,

Maciej

Nazewnictwo tej części to chyba jak komu przyjdzie do głowy. Ja słyszałem jak mówiono na to kotwy oraz lemiesze... o ogonach przyznam się nie słyszałem.

To teraz już słyszałeś - to oficjalna nomenklatura, żadne tam jak się komuś widzi kochanienki...

Pozdrawiam,

Maciej

"Lemiesz - część działa polowego zagłębiana w podłoże w celu uniemożliwienia cofnięcia się łoża do tyłu pod wpływem sił odrzutu" za S.Terlecki, 1000 słów o broni i balistyce,str. 132,WMON,Warszawa 1977.

A ogony to są całe te rury odchodzące od łoża armaty razem z lemieszami. ja zaś zastanawiałem się nad nazwą samej części wbijanej w ziemię... kochanienki.

Śmieszny jesteś.

Oczywiście, że ogony są zakończone lemieszem ( to jest element ogona jak jeszcze wiele innych ) - ale Ty pisałeś o wykonaniu działa bez "kotew" na "esdeku". Czyli co, jeśli to co piszesz teraz kochanienki ,ma mieć jakiś sens - to działo, które wsadzisz na "esdek" będzie miało ogony tylko bez... lemieszy?!

BUCHACHACHA

Pozdrawiam,

Maciej