Jump to content

Pytanie o Su-27 1/72


Matys
 Share

Recommended Posts

Przymierzam się powoli do modelu kazachskiego Su-27 i mam problem z wybraniem zestawu.

 

Opcje są trzy:

 

Flanker-B Trumpetera - chyba najbardziej odpowiednia wersja modelu, ale z tego co wiem ma dość duże problemu z kształtem oszklenia kabiny i kadłuba za kabiną.

 

Su-27SM Zvezdy - z tego co wiem najbardziej poprawny kształt, ale jak blisko mu do kazachskiego nie wiem, to inna wersja. Co by tu było do przerobienia?

 

Su-35S Hasegawy - chyba najbardziej odległa wersja, ale do niej się przymierzam najbardziej ze względu na pylony, które mógłbym przeszczepić do Su-34. Nie zamierzam wydać ponad 140 złotych na same pylony więc fajnie by było zrobić z niego Su-27. Stąd pytanie jak daleko idące przeróbki by były potrzebne. Na pewno przeszczepiłbym przednie podwozie ze starego Su-27 italerki, którego dawno temu sklejałem, ale i tak planuje skanibalizować. Pylonów mam dostatek właśnie z tego Su-27 i z zestawu uzbrojenia ICMu. Wyrzutnie na końcach skrzydeł mogę dokleić z Su-30 Trumpetera bo mi gdzieś zostały. Różnice w kokpicie do zignorowania bo kabina i tak będzie zamknięta, a fotel prawdopodobnie żywiczny. Dysze do przyklejenia w pozycji horyzontalnej lub z jakiegoś zestawu żywicznego. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jeżeli poza tym, różnice to tylko usunięcie/dorobienie anten lub podobne drobne przeróbki to prawie na pewno zdecyduje się na ten model, ale jeżeli różnice są dużo większe (w szczególności jeżeli chodzi o geometrię) to raczej Zvezda lub Trumpeter.

Link to comment
Share on other sites

Kazachstan ma Su 27 S, Su 27 M2, Su 27 UB, Su 27 UBM2 i Su 30 SM.Oczywiście najciekawszy to ten UBM2 z białoruskiej przebudowy. Na przykład Trumpeter :http://www.internetmodeler.com/scalemodels/flaviation/Trumpeter-1-72-Sukhoi-Su-27UB.php

Link to comment
Share on other sites

Mi jednakowoż nie chodzi o UBM2. Mi chodzi o coś takiego:

 

UwaTBSX.jpg

 

W kalkach begemota jest malowanie Su-27S. Chciałbym pod nim powiesić coś co już mam, ale z tego co widzę to "mądre" bomby i rakiety tylko pod dwumiejscowe, a mi jednak zależy na jednomiejscowym - zostają mi więc R-73, R-27 i B-8. Ewentualnie jakieś "głupie" bomby, ale tych nie mam za wiele w zapasach i na pewno bez wielozamkowych pylonów.

 

Generalnie zdaję sobie sprawę, że Su-35 wymaga sporej ilości przeróbek dlatego pytam jak szerokich. Jeżeli okażą się zbyt szerokie to zdecyduje się na Zvezdę bądź Trumpka, ale musi to być samolot jednomiejscowy. W sumie to nie jestem pewien czy musi nawet być kazachski, ale te mi się wydają najciekawsze właśnie ze względu na to, że jako jedne z niewielu jednomiejscowych Su-27 wykonują też ataki na cele naziemne i można by powiesić coś ciekawszego niż tylko R-27 i R-73.

 

Co do szwu - robiłem Trumpkowe Su-30 i szew usuwałem standardowo - papier od 800 do 2000 a potem pasta tamki polerowana filcem na dremelu.

Link to comment
Share on other sites

Su-35 - dwumiejscowy nie jest czyli cały grzbiet kadłuba - do wymiany, nos z radarem jest szerszy niż w Su-27, silniki o ruchowych dyszach - do wymiany, podwozie przednie w Su-35 to 2 kółka - do wymiany, stateczniki pionowe - mniejsze i o innym kształcie niż Su-27 UB, do wymiany. Żądło z tyłu do wymiany .To co zostaje? Jeśli chodzi tylko ogólny kształt jest jeszcze Su-27UB Hellera. No tak ale tam są wypukłe linie nie wklęsłe i wszystko trzeba przeryć. Jednak mniej roboty niż z Su-35.

Link to comment
Share on other sites

Okej, stateczniki pionowe, żądło i nos kadłuba mnie przekonały, że to nie jest dobry model na taką budowę. Koło przednie, dysze, albo kilka anten i pylony nie stanowiłyby problemu, ale na aż taką rąbanke się nie piszę:)

 

Powtarzam natomiast, że zależy mi na samolocie jedno, a nie dwumiejscowym Czyli Su-27S lub Su-27SM2. W takim razie lepszy do tego będzie Trumpeter ze swoimi problemami z kształtem owiewki i grzbietu kadłuba czy jednak Zvezda? Kalki dokupię, albo normalnie w Polsce Begemota albo zamówię Linden Hill z Hannats, szczególnie że Linden Hill są chyba lepiej opracowane.

 

Modele, które mam na myśli:

http://www.mojehobby.pl/products/Russian-Su-27-Flanker-B-Fighter.html

http://www.mojehobby.pl/products/Sukhoi-Su-27-SM-Flanker.html

 

Revell to droższy przepak Zvezdy więc jednak się rozejrzę za Zvezdą, ale plastik jest ten sam.

Link to comment
Share on other sites

Zvezda ma lepszy kadłub niż Trumpeter, kalki jednak lepsze u Revella, jedyne to potrzeba to dobre sklejenie tych połówek kadłuba przedniej i tylnej części by tworzyły jedną płaszczyznę. Najlepiej chyba raz złapać równo z lewej strony skleić dobrze klejem i dopiero po wyschnięciu, z drugiej strony. Cały czas kontrolując czy się nie rozłazi jednolita powierzchnia kadłuba.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi tylko ogólny kształt jest jeszcze Su-27UB Hellera. No tak ale tam są wypukłe linie nie wklęsłe i wszystko trzeba przeryć.

Czy aby na pewno wypukłe? Musze zmienić skalę, bo dałbym rękę uciąć, że widziałem wklęsłe zarówno w wersji 1 (produkowany swego czasu przez Airfix) jak i 2 miejscowej Hellerowej.

No ale jemu chodzi o jednomiejscowy.

Zostaje jeszcze ICM-owy, oraz Su-27 z Hasegawy.

Link to comment
Share on other sites

Hellerowski Su-27 ma wklęsłe linie.Tylko nie tam gdzie trzeba. Jeśli chodzi o podwieszone wersje suczek to SM2 i SM3 przenoszą dużo uzbrojenia pow-ziemia. Również chińskie Su-27 SK i J-11 B.Również na zdwojonych belkach na jednym pylonie.A zupełne kuriozum to 4 drewniane rury na S-25 parami na 3 i 8 pylonie.

http://il2forum.pl/index.php?topic=12917.0

Link to comment
Share on other sites

Tak też myślałem, że Zvezda będzie lepszym wyborem. Kalki nie mają dla mnie znaczenia, i tak muszę kupić, żeby zrobić Kazacha Kupiłbym Linden Hill, ale trochę mnie boli 18 funtów za same kalki, ale z drugiej strony w kalkach Begemota jest wersja S, a nie SM2. I to nienajlepiej opracowana. To jeszcze do przemyślenia.

 

Nie jestem przekonany co do tej "dużej" ilości uzbrojenia pow-ziemia. Generalnie to Ch-29, Ch-31, Ch-59 ani bomb KAB-500/1500 się na nich uświadczyć chyba nie da - te zostają dla UBM2, jednomiejscowe ich nie noszą. Zostają "głupie" bomby FAB i wyrzutnie B-8 i B-13 (montowane podwójnie lub pojedynczo).

Link to comment
Share on other sites

Pozwolę sobie napisać posta pod postem.

 

Dotarłem do takiego źródła: http://sukhoi.mariwoj.pl/su-30-kz.htm

 

Według niego, Su-27M2 na wyposażeniu Kazachstanu mogą jednak przenosić Ch-29 i Ch-31, to na pewno prawda? Wiem, że wersja dwumiejscowa może na pewno, ale jednomiejscowej pewien nie jestem. Zaznaczone jest, że bomby KAB nie wchodzą w grę co się zgadza z tym do czego wcześniej dotarłem. Poza tym zwróciłem uwagę, że praktycznie nie widziałem Kazachskiego z trzema pylonami pod skrzydłem - zawsze tylko środkowe i zewnętrzne pylony, wewnętrzny zdemontowany. To by mnie kierowało na zestaw:

 

- 4x R-73 na zewnętrznych pylonach pod skrzydłami i na końcówkach skrzydeł

- wyrzutnie B-8 na środkowym węźle pod skrzydłami

- 2x Ch-29 pod wlotami powietrza

- środek kadłuba - 2x R-27R (albo pylon wielozamkowy z FAB-100, jeżeli mi się uda taki zdobyć - wtedy 2x R-73 na zewnętrznych pylonach pod skrzydłami podmieniłbym na 2x R-27)

Link to comment
Share on other sites

Trochę nie bardzo ten zestaw.Uzbrojenie niekierowane, kierowane i pow-pow.Zestaw jak na wystawę. ,,Życiowo to mogło by być :na skrajnych R-73,małe podskrzydłowe-puste, duży podskrzydłowy- B 8, pod wlotami pusto ,a pod kadłubem w tandemie R-27 R. Ale możliwości jest tak dużo że przekracza to ramy tego tematu i akurat w tym wątku.I zaraz nas wywalą....Zapraszam na priv.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.