Jump to content

M4A3 Sherman 75mm Gun - Tamiya 1/35


Siela
 Share

Recommended Posts

6352503148475866f8c9e95di7.jpg

6352503148475866f8c9e95di7.f8f05a6e36.jpg

 

Niedawno kupiłem taki własnie model. Z tego co widzę jest wykonany bardzo dobrze. W zestawie jest 5 figurek i bardzo dużo dodatkowego sprzętu U.S. Army + skrzynki, beczki itp. Temat zakładam bo napewno będe miał kilka pytań do Was oraz będe czekał na komentarze i podpowiedzi. Jak rusze z pracami to wrzuce trochę zdjęć.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prace ruszyły

 

Narazie zamontowałem zawieszenie z kołami, przedni pancerz no i położyłem pierwsze warstwy farby. Niestety airbrusha się jeszcze nie dorobiłem. Resztę widać na zdjęciach

 

pict2588im2.jpg

pict2588im2.38d780f3e9.jpg

 

pict2589kx7.jpg

 

pict2591oq4.jpg

 

pict2592tz0.jpg

 

no i tak na luźno złożony żeby pokazać ogólny zarys

 

pict2594hh0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Szkoda, że osłona transmisji i wieża bez faktury odlewu... :( Bo tak to w miarę równo pomalowany.

Link to comment
Share on other sites

ale przecież jest faktura, fakt może nie widać jej specialnie na zdjęciu. Na całej wierzy oraz froncie jest faktura. Odlewy miały ją już fabrycznie. Postaram się zrobić lepsze foto, żeby to uwidocznić.

Link to comment
Share on other sites

Jak na razie to tak sobie. Zwracaj uwaga na dokładne oszlifowanie elementow przed założeniem. Poki co model złożony na sucho, ale zwroć uwagę jak zakładasz gąski (lewa - na odwrot).

Przyłoż się, bo z tego modelu można zrobić fajnego Sherman'a

Link to comment
Share on other sites

Jakaś tam faktura jest, ale na osłonie transmisji, i jarzmie działa, nie bardzo.

Reggy chciał napisać,że robienie faktur to jeden z przyjemniejszych momentów przy takim modelu :-)))))

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za uwagi.. czyli mówicie, żeby zrobić też fakturę na jarzmie działa? Obiecuję, że postaram się chociaż nie zniszczyć tego Shermana a wręcz przeciwnie, naprawde bardzo się do niego chce przyłożyć Czekam na kolejne uwagi i rady

Link to comment
Share on other sites

Nie znam się na shermanach ale dlaczego wiele poprawek trzeba wsadzić w ten model, jak narazie nie widze nic spiepszonego, a jak na pędzel to jest i tak cienka warstwa farby... ??

Link to comment
Share on other sites

Kadłub:

- od dołu brak jest jest sponsorów, czyli pozostaje pusta przestrzeń nad gąsienicami, trzeba wykonać z płytek plastikowych.

- deflektor splin można wyrzucić na śmieci, oryginału toto nie przypomina. Wykonać samemu ewentualnie pozyskać z jakiegoś modelu Dragona np. M4A1(76) Coś więcej o deflektorze:

http://www.usarmymodels.com/ARTICLES/Sherman%20Corner/Correcting%20Tamiya%20Deflector/correctingdeflector.htm

- brakuje trzech śrub na wózkach jezdnych od dołu

http://www.toadmanstankpictures.com/bogies_09.jpg

- koła jezdne oraz napędowe są jednostronne, z drugiej strony są puste. Jeżeli przy jednych nie jest to tak widoczne to przy napinającym już bardzo.. Doskonałe prawidłowe zawieszenie produkuje Tasca, radziłbym wymienić

- to "coś" czyli zgrubienie na dole kadłuba, ma przypominać listwy do mocowania osłon przeciwpiaskowych. Należy zeszlifować i wykonać samemu lub zakupić blaszki fototrawione. Oryginał wyglądał tak:

http://www.toadmanstankpictures.com/m4a375_17.jpg

Wieża:

- Późna wieża tzw High Bustle posiada zły obrys (błąd wszystkich producentów) Wieża byłą niesymetryczna ze strony celowniczego, w związku z tym że przyrządy celownicze zajmowały dużo miejsca pancerz w tym miejscu był cieńszy. W pierwszych wieżach w tym miejscu był spawany pancerny "policzek, w późniejszych uzyskał on forme integralnego niesymetrycznego pancerza. Więcej na ten temat:

http://www.usarmymodels.com/ARTICLES/Sherman%20Corner/turretcheekarmor.jpg

- Mocowanie jarzma armaty do kadłuba. Nie wiedzieć czemu Tamiya dała pośredni wariant z rządem śrub po prawej stronie. Taki wariant był wczesny, w wersji jaką robisz tych śrub już nie było. Należy je odciąć i w wieży wstawić w to miejsce wyprofilowaną płytkę aby przypominała to mocowanie ze zdjęć:

http://www.toadmanstankpictures.com/m4a3d_17.jpg

http://www.toadmanstankpictures.com/m4a3d_15.jpg

http://www.toadmanstankpictures.com/m4a3d_20.jpg

 

To mniej więcej tak z grubsza...

Oczywiście najlepiej robić Shermana z zdjęcia. Było wiele podzespołów wymiennych które występowały w różnych konfiguracjach np osłona transmisji, wózki jedne, koła, gąsienicze itd.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jestem pod wrażeniem tego co napisałeś i co wiesz. Naprawdę szok myśle, że kilka z tych uwag wykorzystam ale nie jestem jeszcze wielkim modelarzem i kilku rzeczy poprostu nie jestem w stanie zrobić.

 

Wielkie dzieki za te informacje.

Link to comment
Share on other sites

Mówiąc, że chce sie przyłożyć mam poprostu na myśli, że chce go zrobic jak najlepiej jak na moje i tego danego modelu możliwości

 

Po przeanalizowaniu tego co napisałeś postanowiłem jednak zrobić kilka rzeczy.

 

Bede chciał z plastiku wyciąc i dokleić sruby na wózkach jezdnych.

 

Deflektor poprawie. Może nie będzie idealny ale napewno bardziej zbliżony do prawdziwego. Wytne tą wklęsłość na dolnym płacie oraz dorobie te dwa przedziały w środkowej strefie.

 

Zastanawiam się też nad kupnem płytek fototrawionych Abera no i może aluminiową lufę 75mm

 

No i w sumie można sprubować pobawić się szpachlą i tym wybrzuszeniem na wierzy.

 

W sprawie tych śrub przy mocowaniu jarzma... jak zrobić to tak, żeby wyglądało poprawnie... wyciąć oczywiscie te fragmenty, które należy ale czym i w jaki sposób zastąpić te miejsca?

Link to comment
Share on other sites

No ja bym się zastanowił czy aby na pewno wyciąć. Czy aby pół-owal jarzma nie "wszedł" na ten zbędny rząd śrub. Ja swoje jarzma tak właśnie przerabiałem. Wtedy otwór pod jarzmo nadal jest symetryczny tylko samo jarzmo już nie. Nie wiem czym mam rację oczywiście. Dodanie jest o tyle bardziej kłopotliwe, że trzeba z czegoś ulepić ten brak. Ja to robiłem z masy 2-składnikowej.

Wybrzuszenie policzka wieży można zrobić ze szpachli albo masy jak wyżej. Abera sobie odpuść, chyba że masz doświadczenie w blaszkach. Są śliczne ale wymagają trochę wprawy. Jak nic w blaszkach nie robiłeś, to możesz się do nich zniechęcić. Można kupic małe zestawy Eduarda do Shermanów zawierające takie najbardziej rzucające się w oczy "za grube" elementy jak osłony oświetlenia. Niedrogie, więc w razie problemów nie boli.

Link to comment
Share on other sites

no to śmiesznie bo własnie kupiłem blaszki Abera. Nie robiłem nigdy tak dużej pracy związanej z blaszkami. Wiem, że to nie będzie nic łatwego ale musi być kiedyś ten pierwszy raz. Inaczej się nie naucze przecież. Mam racje? czy uważacie żeby jednak zwrócić blaszki do sklepu?

Link to comment
Share on other sites

Nie, jak już masz Po prostu poćwicz najpierw na większych elementach. Zaopatrz się w precyzyjne pensety, przynajmniej szczypce z płaską długą końcówką do zaginania, cyjanoakryl i dużo cierpliwości. Pamiętaj żeby blaszki wycinać na twardym podłożu ostrym narzedziem, to nie wygną się. W takcie prac z blaszkami lepiej mieć porządek wokół. Pamiętaj też, że jak Ci jakaś blaszka "wystrzeli" z palców czy pensety, to masz już marne szanse aby ją odnaleźć No ale pomału, poćwicz, zobacz jak łapią klej itd. Trzeba uważać żeby nie wysmarować nim blaszek stąd teź najlepiej do jego nakładania używać czegoś precyzyjnego jak np. igła lekarska.

Link to comment
Share on other sites

dzięki bardzo za te rady Mam kilka zestawów blaszek takich małych od jakiś modeli których nie wykorzystałem lata temu. Więc najpierw sobie poćwicze na tamtych Mam nadzieje, że Sherman jednak sporo zyska na tej operacji a napewno mam nadzieje, że nie straci.

Link to comment
Share on other sites

Podjąłem pewne próby dorobienia srób do wózków... powiem szczerze, że to ciężka sprawa. Szczególnie problemem jest dobór materiału, z którego można by to wykonać no i szlifowianie kształtów które by były regularne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.