Skocz do zawartości

RPK -czyli Robota Pukniętego Kolekcjonera


fiedotow

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem Maniakiem ASG, przyznaję się bez bicia. Od najmłodszych lat interesowałem się bronią. Miałem to i owo... Ale w kręgu moich zainteresowań były produkty ze stajni Kałaszknikowa. Odrobinę upustu moim ciągotom dałem w wojsku, gdzie mogłem wreszcie postrzelać z ulubionej broni.

Dorosłem, założyłem rodzinę, ale w głębi zawsze pozostawał chłopiec lubiący gry wojenne nie na ekranie, ale w realnym świecie. I tu w moim życiu pojawiło się ASG - repliki broni ostrej strzelające kulkami 6 mm. Stałem się posiadaczem AK74 którego w tej chwili przerabiam na tzw. wersję "afgańską". Później doszlusował Krinkow z JG, który obecnie przybrał postać AKS Goblia (mój wymysł) - zdjęcia w temacie "Kto ma karabin ASG".

Ale, że zawsze człowiekowi jest wszystkiego mało, zamażył mi się Rucznoj Pulomiet Kałasznikowa czyli RPK. Materiałem wyjściowym do wykonania repliki były pozostałości i części z innych replik, które pozostały mi po przeróbkach ww. Część elementów kupuję na Allegro za przysłowiowe grosze. Sporo będę sam dorabiał. A wygląda to tak:

Jako, że RPK, którego robię będzie miał mniej - więcej tak wyglądać:

rpk01zb1.th.jpg

miałem dylemat z chwytem. Bo ten od 74 ni w ząb nie pasuje, a od 47 jest krótki. No to, co zrobiłem? Odciąłem obsadę chwytu od korpusu z 47 i dokleiłem do tegoż chwytu. Po dokręceniu do GB trzyma się wzorowo.

dsc00065lg6.th.jpg dsc00068av5.th.jpg

No i trzyma geometrię.

To kiepskie kolejne zdjęcia:

43ah1.th.jpgto z Humbrolem 11 46nf9.th.jpg47wz6.th.jpg pryskanie czarnym matem

Tu pasowanie nakładek 45qw9.th.jpg i klejenie49ku2.th.jpg

Jakość zdjęć podła, bo robione komórką (firmy nie podam, bo nie dadzą nowej )

Z 15.01.2008 ciąg dalszy kiepskich zdjęć. Poprawiona pokrywa komory zamkowej w porównianiu z pokrywą z AK47 i dorobione nity.

52li3.th.jpg 53dn0.th.jpg

Tu macie kolbę. Dla tych, którzy pójdą w moje ślady: radzę użyć wydruku jako szablonu. Pominąłem szczegóły mocowania, bo każdy sam to sobie potrafi zrobić. W opracowaniu mam poprawiony montaż kolby do RPK, który będzie można używać też do AK.

kolba2yv0.th.png

Poza tym opracowałem rysunek dla sklejki 7 mm, stąd taki przekrój poprzeczny. Ale każdy dostosuje sobie do posiadanych materiałów.

Macie jeszcze rysunki wykonawcze lufy dostosowanej do Cymy.

lufata1.th.png

No to ciąg dalszy. Obróbka korpusu do stanu przypominającego oryginał.

Otwory - przygotowanie do gwintowania a'la "pinów"

54dz3.th.jpg p1060525ki2.th.jpg piny. 56uj3.th.jpg piny na miejscu

57aa5.th.jpg pryśnięte metalem 58ii5.th.jpg i black matem

60cf9.th.jpg porównanie z AK74 CM 59il5.th.jpg Tu pokrywa

61ps3.th.jpg i komplecik na RPKa

62mi2.th.jpg 64fo9.th.jpg Tak się prezentuje po zmontowaniu i przetarciu pinów.

Jak Wam się podoba? Ciąg dalszy niebawem.

Aleksander Fiedotow - chwilowo, ze względu na stan wzroku, oddelegowany do większych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tęz sięinteresuje takimi zabawkami) i duzo bym dal zeby miec takie cos Kiedyś chciałem sobie kupić AK74 tylko rodzice mi nie pozwolili no ale cóż trzeba bedzie spróbować za jakis czas porosićo zgode jeszcze raz

Jawkers po wiem ci ze ta impreza jest naprawde droga !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzę, że temat RPK zamknę w 250 złotych, jeśli chodzi o elementy. Jak wyżej pisałem, tworzę RPK w oparciu o złom ASG. Dwójnóg dostałem od kolegi od jego pseudo SWD. Czekam na informacje od tokarza, za ile zrobi lufę. Nakładkę na rurę gazową mam od ostrego - 10 zł, chwyt i kolbę będę robił sam. Gear Boxa mam za 100 zł (+ cały AK 47 ) od kolegi z Gdańska. Oryginał szczerbinki razem z kilkoma okuciami też kupiłem od znajomego. Reszta to własna inwencja i zdolności manualne. Oczywiście można kupić gotową replikę RPK za min. 900 zł, lub zestawy do konwersji AK 47 lub 74. Ale trzeba mieć tego Kałaszka do przebudowy - cyma powyżej 350 - chyba, że okazyjnie na Allegro.

Zapraszam na forum : http://www.jedendojednego.fora.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mogłem kupić te ak 74 za 380 zł na allegro ale to nie był czysty metal tylko miał właśnie elemęty metalowa\e a tak to był z moznego plastikuu no i elektryk oczywiście a ten twój RPK to elektryk bęzie czy sprężynówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zacząłem tworzyć przewód skośny z rurą gazową do RPK.

Użyłem Cymowskiej (CM28), bo taką miałem pod ręką. Nawierciłem 4 otwory w miejscu łączenia się rury z przewodem. Dociąłem kawałek rurki miedzianei i wkleiłem za pomocą kleju JB Weld. Następne zacząłem szpachlowanie JB Weldem jak na rysunku.

ruragazowarpkcx1.th.png. Klej długo schnie, więc dalszą obróbkę pozostawiłem na jutro. Dopasowałem jeszcze górną okładzinę. Dolną, jak i kolbę będę robił sam od podstaw, podobnie jak jarzmo chwytu.

dsc00066nw6.th.jpg dsc00069ed6.th.jpg dsc00068fj6.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jak powstawała rura gazowa i przewód skośny do RPKa (CD).

dsc00064cj6.th.jpg po opiłowaniu

pasowanie dsc00066en5.th.jpg

69419749mi0.th.jpg tak wygląda malowany. Chyba zrobię kilka poprawek, bo niezbyt mi się podoba. Nie jest idealny pod względem powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no zaczyna nabierać to kształtów ten pistolecik

Nie jest idealny pod względem powierzchni.

tu się z tobą zgodze na fotce widać kilka wgięć i obdrapanej farby popraw to a będzie fajnie wyglądało to wszystko czekam na następne foty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Oto elementy lufy SRC dostosowane do CM. Trzeba troszkę spiłować przy mocowaniu przewodu skośnego (nazewnictwo wg regulaminu). Ja spiłowałem zbyt dużo i musiałem uzupełnić metodą Orlosia. Dwójnóg nie wchodził, więc też piłowanie...

71rw4.th.jpg 72cq8.th.jpg 73yv5.th.jpg 74ru6.th.jpg

Tu wstępnie zmontowany po pomalowaniu. Szczegóły malowanych elementów jutro...

76ab6.th.jpg Niestety, nie miałem cyfrzaka przy sobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejne zdjęcia z budowy mojego RPKa. Tym razem pomalowana lufa, jej elementy i komplet. Do skręcenia połówek lufy użyłem wkrętów M4. Była to śruba M4 z łbem sześciokątnym. Przetoczyłem na wiertarce na łeb soczewkowy i zrobiłem nacięcie. Z pozostałego kawałka wykonałem śróbkę mocującą za oczkiem wyciora. Po wkręceniu spiłowałem ją tak, żeby nie wystawała. Największą przeprawę miałem z uszkodzoną podstawą muszki. Była z jednej strony ułamana, więc nawinąłem na grube wiertło taśmę izolacyjną tak, by średnica odpowiadała średnicy wewnętrznej (vide foto.) Następnie nałożyłem mieszankę Orlosia - opiłki aluminium i SuperGlue. Reszta, to już piłowanie i polerowanie. Zdjęcia robiłem podczas schnięcia farby, stąd takie błyski... Pozostaje jeszcze wykonanie samej muszki, która też jest uszkodzona.

79622505ss5.th.jpg 16394181bg0.th.jpg 71884327ob6.th.jpg 84379106zq9.th.jpg

78632702wx5.th.jpg 33218827mp7.th.jpg 45991479kc7.th.jpg 15632512cz9.th.jpg

99702423rj4.th.jpg 10ow2.th.jpg 11hx0.th.jpg 12wr3.th.jpg

13np6.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Oto, Szanowni Panowie ciąg dalszy prac. A właściwie początek. Jako, że nastąpiła zmiana koncepcji tworzenia repliki, praktycznie zaczynam wszystko od początku. Udało mi się kupić oryginalne drewna do RPKa, więc postanowiłem użyć oryginalnej rury gazowej. Odciąłem przewód skośny, zeszlifowałem na szlifierce, przewierciłem otwory odprowadzające gazy prochowe i tak to teraz wygląda. W drodze z mojego ulubionego sklepu jest już korpus od AK74, który po małych przeróbkach stanie się korpusem RPK.

p1010707jj8.th.jpgthpix.gif p1010708nd0.th.jpgthpix.gif p1010710qx7.th.jpgthpix.gif p1010711tf3.th.jpgthpix.gif

p1010713qx4.th.jpgthpix.gif

Całość to około 20 minut pracy.

Poćwiczyłem dopasowywanie drewien i rury gazowej na ABSach, zanim zrobię te właściwe. Tak to wychodzi. Przód przeba podciąć, by wchodził "język" chwytu, oraz mocowanie sześiokątnego pręta. W rurze gazowej pozbyłem się dolnej części, żeby wchodziła w przygotowany front. Później wszystko spasowałem i tak to wygląda:

80mm1.th.jpgthpix.gif81sp6.th.jpgthpix.gif 82xp2.th.jpgthpix.gif83eg0.th.jpgthpix.gif

84ek5.th.jpgthpix.gif85sr0.th.jpgthpix.gif86me9.th.jpgthpix.gif

Oto ciąg dalszy zmagań z RPK. Kupiłem u Krakmana korpus z deklem i chwytem http://www.taiwangun.com/?str=product&prId=1042

jako, że najtańszy i jak coś spieprzę, nie będzie takiego żalu. Front metalowy wygrałem na Allegro. Połączenie obu elementów nie nastręcza trudności. Piłką do metalu odciąłem mocowanie pręta i dociąłem fragment dołu frontu pod montaż łoża (tak jak przetrenowałem na ABSowym). 90sj5.th.jpgthpix.gif 91rr7.th.jpgthpix.gif

Zająłem się również suwadłem. Z mieszaniny JB WELDu i opiłków powstała świetna pasta do tworzenia zgrubień. Po przeszlifowaniu wygląda fajnie. Prysnąłem je podkładem z chromu samochodowego

87mo1.th.jpgthpix.gif 88cu2.th.jpgthpix.gif 89qp3.th.jpgthpix.gif

Finalnie będzie czarne.

Korpus wymaga znacznych ingerencji by przypominał RPKa , którego buduję. Trzeba usunąć kilka zbędnych nitów, gniazdo selektora ognia z lewej strony, żłobienie pod trójkątem i 1974, dodać wzmocnienia przy montażu lufy. Niestety, ma on w tylnej części skos, który w oryginale nie występuje. Podczas projektowania kolby uwzględniłem to i kolba będzie miała prawidłowy kąt osadzenia. Do wypełnienia szczeliny i dołka gniazda posłużył mi Super Glue, na który sypałem opiłki stalowe i aluminiowe. Taka mieszanka powstała mi podczas piłowania metali, a opiłki skrzętnie zmiatam do naczyńka. Całość polerowałem papierem wodnym 2000. Myślę właśnie, jak zrobić wzmocnienia. Będą to chyba listwy aluminiowe przykręcane wkrętami, które później spiłuję na płasko. 92qm9.th.jpgthpix.gif Korpus w całej okazałości.

93nm2.th.jpgthpix.gif 94bv5.th.jpgthpix.gif 95th7.th.jpgthpix.gif

96vs9.th.jpgthpix.gif 97hm9.th.jpgthpix.gif

Z 3 i 5 mm kartonu (klejonego) powstał ogon do mocowania kolby. To prototyp a zarazem wzorzec, który posłuży do stworzenia stalowego. Na nim robiłem wszelkie dopasowania.

98rn4.th.jpgthpix.gif 99nn9.th.jpgthpix.gif

Z blachy aluminiowej 2,5 mm powstały nakładki – „przetłoczenia korpusu” kryjące w oryginale wzmocnione mocowanie lufy. Przewierciłem je i przewierciłem korpus. Następnie nagwintowałem otwory i po nałożeniu mojego ulubionego JB Welda przykręciłem do korpusu.

100oi5.th.jpgthpix.gif 101tc1.th.jpgthpix.gif 102yp4.th.jpgthpix.gif 103je8.th.jpgthpix.gif

I kolejnych parę fotek.

Opora selektora ognia. Kawałek dopiłowanej blaszki aluminiowej z otworem. Otwór też jest w korpusie. Sypię do niego opiłki i wpuszczam kropelkę Super Glue.

104jq3.th.jpgthpix.gif

A to już mocowanie kolby. Stal 3 i 5 mm. Jaszcze nie dopiłowane, nie szpachlowane (opiłki i SG) i nie powiercone.

105wy5.th.jpgthpix.gif 106mk0.th.jpgthpix.gif 107jt1.th.jpgthpix.gif 108yh9.th.jpgthpix.gif

A tak powstają nibynity. Pręt aluminiowy i otworek w korpusie. Łączenie na JB Weld

109jc3.th.jpgthpix.gif

Niech zdjęcia mówią same za siebie. Dodam tylko, że przejście korpus - ogon robione było "spawem Orłosia" (kolega z forów ASG), czyli Super Glue+opiłki. Dopasowałem już prawie GBoxa.

110nk7.th.jpgthpix.gif 112sp3.th.jpgthpix.gif113xc5.th.jpgthpix.gif

114qj3.th.jpgthpix.gif 115nh3.th.jpgthpix.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jako, że mam problemy z dostaniem jarzma łoża, postanowiłem je zrobić sam - no prawie. Jestem na etapie wykonywania makiety z kartonu (podobnie jak miało to miejsce z mocowaniem kolby), która posłuży koledze do wykonania tego właściwego, stalowego. Tyle powstało w piątek, 28 listopada przez prawie cztery godziny. Dopasowane do tego, co już jest zrobione. Jedyny szkopuł, to za krótka ASGowa podstawa muszki. Rura gazowa przez to jest cofnięta w stosunku do łoża. Na późniejszych zdjęciach zobaczycie. Na razie makieta - jeszcze nieskończone.

p1020297tp0.th.jpg p1020298gp6.th.jpg p1020299kx6.th.jpg p1020300sr2.th.jpg

Tu już skończona.

116bn1.th.jpg 117ht5.th.jpg 118ol1.th.jpg 119zd4.th.jpg

120bn8.th.jpg 121kd0.th.jpg 122yo3.th.jpg 123yz9.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni walczę z kolbą i chwytem. Kolbę postanowiłem robić pełną, bateria pójdzie pod pokrywę. Uprości mi to konstrukcję. Na zdjęciach RPKa ze Skarżyska pięknie widać, że ten typ miał sklejkowy chwyt. Postanowiłem go wykonać we własnym zakresie. Klejony jest z warstw sklejki odpowiednio dociętej. Dla bezpieczeństwa poszerzyłem go o 3 mm (1,5 z przodu i z tyłu). Jeśli nie będzie to potrzebne - spiłuje się.

I już zdjęcia:

124ng3.th.jpgthpix.gif 125vk5.th.jpgthpix.gif 126tt7.th.jpgthpix.gif

127sk3.th.jpgthpix.gif 128bd8.th.jpgthpix.gif

129rw3.th.jpg 130fw2.th.jpg

Wnętrze będzie wzmocnione przez nasączanie klejem modelarskim AK20 ( nie mylić z innymi AK )

Dobierając bejcę starałem sie dobrać zbliżony kolor do drewien, jakie posiadam. Wtarłem Humbrolowski Satin Cote. Jutro delikatnie przetrę papierem polerskim i wetrę olej. Sądzę, że uda mi się uzyskać efekt zbliżony do nakładki i łoża.

123aw5.th.jpg łoże i nakładka oryginalne (jarzmo - jeszcze makieta).

132pf6.th.jpg 133pl3.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.