Skocz do zawartości

TOS-1A (TOC-1A Солнцепёк). Modelcollect,1:72


Piotr_P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przedstawiam kolejny model.

Tym razem padło na wytwór ,który długo za mną chodził. Wyrzutnia pocisków termobarycznych ( tylko cicho ,zeby Antoni się nie dowiedział ) TOS-1A na podwoziu T-72.

 

Bardzo przyjemny zestaw . Niestety też nieco uproszczony i z kilkoma błędami. Tylna ściana pomiędzy hydraulicznymi podporami powinna mieć miejsca na haki holownicze ,czego w modelu brak. Sama wyrzutnia to składowa pełnej i pustej wyrzutni. Przód ma widoczne charakterystyczne dla Buratino kształty rakiet natomiast z tyłu wygląda na zestaw po wystrzeleniu rakiet...

 

Model też nie jest wolny od moich błędów. Po przyklejeniu tylnej ściany i kadłuba z podniesionymi podporami okazało się ,że nie da się zrobić ruchomej wyrzutni. To jest da się....jest ruchoma ale siłowniki hydraulicze stoją wtedy niczym kuśka nie podpierając wyrzutni. Na ramkach są dłuższe siłowniki ale ich użycia nie przewiduje instrukcja i to właśnie tych nielegalnych użyłem. Środkowy jest ze starej igły od aerografu. Mój plan był taki, żeby siłowniki były ruchome ale za dużo przerobek by było więc są na stałe uniesione. Tu niemniej jednak błąd z brakiem opuszczonych tylnych podpór.

 

Malowanie Vallejo Stone grey,Tamiya Field Green i mieszanka czarnego vallejo z german grey.

Oleje Talensa. Bez ostrego brudzenia. Ot zimowe ćwiczenia w śniegu.

 

sah3tlF.jpg

0xW43PF.jpg

RdNP1f5.jpg

v4DmUwp.jpg

V6zVC6m.jpg

iPgRY6h.jpg

IDneERk.jpg

Cn9TCXM.jpg

1ZzOccU.jpg

GkJHq0M.jpg

UQpCE3N.jpg

Pq2YAjw.jpg

s5C97HT.jpg

4ioVjAw.jpg

S7YYGph.jpg

rBTXObp.jpg

ItlimtB.jpg

9WedMXM.jpg

8XODkwZ.jpg

zagIWiV.jpg

zDQb0Vr.jpg

DwILew2.jpg

cBWRUet.jpg

oEGu9Th.jpg

t8daai0.jpg

oALf1hL.jpg

qJ4nCTl.jpg

pBcahYa.jpg

Rujktwq.jpg

hHolPUJ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bomboooowy.. kolorki dobrane znakomicie. Na zdjeciach oryginału widać że w trakcie strzelania z przodu opuszczone jest coś jakby lemiesz, również brak go w modelu. Widzę że dodałeś też brakujące wyrzutnie granatów w przedniej części kadłuba . Odbiór całości dioramki bardzo realistyczny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lemieszem odpuściłem bo wanna jest w modelcollect metalowa i odlana wraz z lemieszem. Niemniej jednak dodałem osłony siłowników opuszczających go bo w żadnym zestawie serii T-72 ich nie ma.

Z wyrzutniami granatów nie problem bo masa gratów zostaje nieużytych. Zapomniałem jednak o osłonach reflektorów i antenie. Nie chciałem sobie robić problemu przy maskowaniu i miuałem potem dokleić osłony aż w końcu całkuem zapomniałem. A zestawowe są przeraźliwie grubaśne. W realu wyszła by rura ciepłownicza ;)

To jeszcze naprawię.....

 

Zastanawiam się jednak czy nie zaryzykować z tylnymi siłownikami. W zestawie są też w formie wysuniętej (choć mocno trzeba podtuningować) ,a że wanna jest metalowa to gładko powinno klejenie puścić. Są też chyba jeszcze ze dwie inne ścianki do użycia.

 

Kolory w zasadzie "na pałę" . Spodobała mi się praca z Tamiya. Pierwszy raz na taką skalę jej użyłem. Dotychczas tylko Iron do gąsek stosowałem. Nic sie nie zatykało,świetne krycie i ewentualne rtozcieńczanie. Lepiej niż Vallejo i AK/Mig. Chyba czas się przesiąść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nierealistyczna ziemia słaba praca z aerografem.

Barwy mijają się z sowieckim regulaminem (budujący powinien dotrzeć do materiałów źródłowych)

Pojazd może fajny, wg nadziei budującego po przejściu granicy wschodniej mógłby ostrzeliwać Warszawę.

Gratuluję nadziei, słabe wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwy mijają się z sowieckim regulaminem

 

 

Regulaminem w Rosji. Dobre....dobre. Pomijam nazewnictwo....."sowieckim" bo to już nie ten okres choć mentalność pozostała

 

Za opinię dzięki. Nie obrażam się. W sporej mierze masz rację. Postaram się nie pociąć...

 

Ale z tym regulaminem pojechałeś....

 

kyeUecC.jpg

 

Aż tak źle jest? Ja myślę ,że całkiem nieźle się wstrzeliłem.

 

Ps o co chodzi z tą nadzieją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie rozumiem zastrzeżeń co do barw, dla mnie malowanie świetne, i od strony wierności realiom i w zakresie techniki wykonania. (jedynie "ośniegowanie" na samym modelu mnie nie do końca przekonuje, malo naturalne i trochę na siłę). Generalnie, w mojej ocenie, kolejny Twój bardzo dobry model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

To w zasadzie mój pierwszy śnieżny projekt i w rzeczy samej tej nie jestem zadowolony z efektu.

Wiem co chciałem osiągnąć i co z tego wyszło.

Ale ogólnie jestem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny bardzo fajny model, sklejenie i malowanie podstawowe super. Łatering i łetering mogłby być miejscami ciut odważniejsze by podkreślić detale. Minusem jest ten śnieg (biały pigment?), słyszałem że w tej skali na śnieg dobry jest zwykły gips.

Niebawem zamierzam to przetestować. Wielkim plusem jest to że kolejny raz prezentujesz ciekawy pojazd (o którym nigdy nie słyszałem), dzięki takim jak Ty to forum to nie tylko panzery i teciaki.

 

Po zobaczeniu tego zdjęcia stwierdzam, że malowanie jest tak fajne, że aż prosi się o podstawkę z tymi trawami jak na zdjęciu byłby świetny projekt, może się przełamiesz. Dziękuje za kolejną ciekawą galerię.

Malunki czym maskowałeś łatki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.