Skocz do zawartości

Wash Vallejo, o co chodzi?


tlb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przechodniów,

Wiadomo, nie znam się... jeszcze;-)

mam za sobą jeden samolot plastikowy, tych za smarkacza cnieo sie robiło nie liczę, i przymierzam się do następnego . Małymi krokami chciałbym trochę się bardziej zagłębić w tajniki modelarstwa plastikowego. Kiedyś kupiłem, kierując się sugestiami w jednym z magazynów modelarskich, taki wash jak na zdjęciu, w celu zrobienia linii podziału blach. Robiłem dokładnie tak jak napisali, i co? No właśnie, było napisane, że po nałożeniu w linie podziału nadmiar wystarczy zetrzeć suchą( podkreślone to było) ściereczką czy czymś miękkim. Ku mojemu zdziwieniu nie zadziałało, nadmiar rozlał się na boki i nie dało się zmyć ani na sucho, ani na mokro. Był to model "testowy" który już dawno poszedł do kosza, także to nie mam. Nie wiem co mam jeszcze napisać, ten wash użyty był na farby humbrola, potem próbowałem wash na samym podkładzie Tamiya, znalazłem trochę czystego plastiku i zawsze efekt był ten sam. Nie dało się nic zrobić. Następnego modelu nie chce zepsuć, a chciał bym zacząć używać jakichś specyfików.

Pomożecie?

PZDR

 

20181218_210500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja również nie mam wielkiego doświadczenia w zabawie wash'ami i też mam z nimi problem. Również używam farb Humbrola - olejne matowe. Zasięgnąłem więc porady na forum i co nieco się dowiedziałem. M.in. tego, że przed użyciem wash'a trzeba położyć błyszczący lakier. Nie należy stosować wash'y na macie bo później nie można ich usunąć. Nie napisałeś nic o tym kładłeś na farbę lakier. Z tego co wiem to nadmiar wash'a na początku faktycznie ściąga się suchym wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym, ale jeśli jest już trochę przyschnięty to jednak używa się czegoś wilgotnego. W zależności od tego czy masz wash'a akrylowego czy olejnego należy używać różnych specyfików. Akrylowe można np. ściągać wodą. Choć też podobno nie wszystkie. Jeśli zatem użyłeś matowych Humbroli i nie zabezpieczyłeś ich błyszczącym lakierem to mogło się stać to o czy pisali moi podpowiadacze - wash rozlał się w niekontrolowany sposób i nie ma możliwości jego usunięcia bo "wlazł" w farbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
11 godzin temu, tlb napisał:

Witam przechodniów,

Wiadomo, nie znam się... jeszcze;-)

mam za sobą jeden samolot plastikowy, tych za smarkacza cnieo sie robiło nie liczę, i przymierzam się do następnego . Małymi krokami chciałbym trochę się bardziej zagłębić w tajniki modelarstwa plastikowego. Kiedyś kupiłem, kierując się sugestiami w jednym z magazynów modelarskich, taki wash jak na zdjęciu, w celu zrobienia linii podziału blach. Robiłem dokładnie tak jak napisali, i co? No właśnie, było napisane, że po nałożeniu w linie podziału nadmiar wystarczy zetrzeć suchą( podkreślone to było) ściereczką czy czymś miękkim. Ku mojemu zdziwieniu nie zadziałało, nadmiar rozlał się na boki i nie dało się zmyć ani na sucho, ani na mokro. Był to model "testowy" który już dawno poszedł do kosza, także to nie mam. Nie wiem co mam jeszcze napisać, ten wash użyty był na farby humbrola, potem próbowałem wash na samym podkładzie Tamiya, znalazłem trochę czystego plastiku i zawsze efekt był ten sam. Nie dało się nic zrobić. Następnego modelu nie chce zepsuć, a chciał bym zacząć używać jakichś specyfików.

Pomożecie?

PZDR

 

20181218_210500.jpg

Kolego poniżej znajdziesz odpowiedz na swoje pytanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Panowie za zainteresowanie tematem i odpowiedzi. Myślałem, ze lakieru kładzie się na końcu. No nic, kupię jakiś najtańszy model z Plastyka i poćwiczę kładzienie wash'a ?

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
7 godzin temu, georg1973 napisał:

O'k... Nie wiedziałem, że kogoś urażę. Przepraszam. Miałem na myśli bardziej doświadczonego kolegę.

Spokojnie, nikt nie został urażony. Mój post, był w formie żartu:super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.