Skocz do zawartości

B-24 J w Polskich Barwach, czy występowały?


MichalZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  nie za bardzo wiem gdzie zamieścić takie pytanie, ale czy znane są komuś zdjęcia lub informację o tym czy Liberatory B-24 w wersji J występowały w jakiej kolwiek Polskiej jednostce z Polską szachownicą? 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A są jakieś zdjęcia tego SAMOTU? , w Brytyjskim nazewnictwie to Liberator MK. VI, 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie wprowadzać zamieszania. Pomijając taki drobiazg, że Wikipedia nie jest zbyt wiarygodnym źródłem wiedzy, to nawet tam a konkretnie w tym drugim linku jest mowa o używaniu w naszej eskadrze wersji III, V (B-24D) i VI (B-24J). Najpełniejsza i najbardziej aktualna wiedza na temat naszych Liberatorów jest zawarta we wspomnianych powyżej numerach MiniRepliki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam wszystkie 3 numery  miniRepliki , w sumie jest tam wszystko co mi potrzeba , z tym że...,  Są Liberatory które wywodzą się z wersji J , 

o wersji J można również przeczytać w tym materiale http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/702/126/Consolidted-Vultee-B-24-Liberator2

zależy mi konkretnie na wersji J (głównie z powodu wieżyczki z przodu i  kuli dla strzelca pod samolotem) , pojawia się w internecie takie zdjęcie  ,które często jest podpisane jako "Polish Liberator" ,   

 

Liberatorami które wywodzą się  z wersji J są samoloty o  literach GR_U oraz GR_R ,  czy nie było by zbyt wielkim przekłamaniem wykonanie samolotu w wersji J (przed zmianami) z oznaczeniami już po zmianach ( największe to właśnie usunięcie przedniej  wieżyczki i zastąpienie szklarnią oraz strzelec  w dolnej części kadłuba) .

 

Pozdrawiam. 

 

 

Polish_B-24_Liberator.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1586 eskadrze nie były używane Liberatory w wersji bombowej o jaką pytasz. Są to wersje specjalnie dostosowane do dalekich lotów i zrzutów zaopatrzenia i skoczków. Do eskadry na pewno przybywały już po dostosowaniu ich do tych zadań tzn. wersje GR.III (D) i GR.VI.(J). Nie posiadają wieżyczki Sperry pod kadłubowej i mają wieżyczkę ogonową boulton Paul z 4 km browing 0.303 (taka sama jest w Halifaksie) zmiany dla odciązeniea konstrukcji i aby powiększyć zasięg.

Zdjęcie przedstawia wersję transportową liberatora bez uzbrojenia.

Dołączam zdjęcie (źródło internet) wieżyczki liberatora GR z  dywizjonu Czeskiego. W tle masz liberatora z podobnym oznaczeniem  - raczej nie polskim.

Pozdrawiam   

Liberator GR _06.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.