Skocz do zawartości

Dragon Pzkpfw IA 1/35


krzy65siek

Rekomendowane odpowiedzi

Zmęczyły mnie ostatnio bardzo samoloty i postanowiłem wziąć się za czołg, jakoś czołgi znacznie bardziej mnie cieszą i też chyba łatwiej mi się je buduje :). Na warsztat trafia ten model:

DRAGON.jpg.bc02bbda3d772c7be404fc93fddef2e8.jpg

Mam do niego oczywiście blaszki Eduarda, lufy Abera, gęsi MasterClub (po raz pierwszy będę ich używał), no i mnóstwo różnych drobiazgów, które walają się na warsztacie.

Model jest wyposażony we wnętrze. I teraz mam sobie pytanie, czy ktoś wie jak powinno być pomalowane? Bo niby wszyscy piszą, że góra wnętrza kremowa, a dół szarozielony, elementy wyposażenia (skrzynia biegów, transmisja) szarozielone, uchwyty czarne. 

Ale jest takie zdjęcie:

120196235_Zrzutekranu2019-11-9o09_24_23.thumb.png.9d54e50387f2c2379c99531c3c580697.png

 

No i mam wrażenie, że na tym zdjęciu skrzynia biegów oraz obudowy akumulatorów są ciemniejsze (czarne?). Czy ktoś ma jakiś pomysł? Na dzisiaj, na bazie tego zdjęcia chciałem podłogę pomalować na kremowy, skrzynię biegów i transmisję na czarno, a obudowy akumulatorów na szarozielony. Ale oczywiście nie wiem. No i pytanie - w jakim kolorze powinna być apteczka?

Pytanie dodatkowe - czy ktoś kojarzy jakieś kalkomanie do wnętrz niemieckich czołgów? Typu napisy na apteczkę i podobne wynalazki.

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, dziękuję bardzo :)  Widzę, że cała dyskusja już się odbyła. Co myślisz o malowaniu skrzyni biegów i transmisji? Troszkę mnie wszyscy przekonali do szarozielonego na panelach podłogi.

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Parę fotek z produkcji, jeszcze przed podkładem.

Bardzo mi się podoba ten model. Odpoczywam po mękach sklejania Łosia. :). Prawie wszystko jest przemyślane, wspaniale pasuje i jest naprawdę przyjemne.

Wnętrze dół:

3192c8fa146773c1.jpg
9a36e8cf9c2d1705.jpg
ce18ffa7e2dffb64.jpg

Kadłub i błotniki:

37c20d8dec89f0cd.jpg

Druga strona kadłuba, pojemnik na wkładki ze szkłem pancernym:

f9e582f890aa9cd0.jpg

I góra kadłuba, tutaj musiałem się namęczyć. Generalnie koncepcja jest trudna do zrealizowania, nie wiem jak koledzy przede mną to sklejali - zachowanie geometrii przy oklejaniu bryły górnej części kadłuba elementami pancerza, bez zostawienia szczelin było bardzo trudne. Generalnie nie udało mi się uniknąć uszkodzenia odwzorowania spawów, które w oryginale były bardzo ładne. Nie wiem czy odtwarzać spawy, czy zostawić tak jak jest. Nigdy spawów nie robiłem.

bb00cb065a71be5d.jpg

3f71a9661fe4ba7e.jpg

a224aac9dd8dc178.jpg

c192773e363c9b3a.jpg

2d128e43214122c0.jpg

Chyba udało mi się w miarę zebrać zestaw do robienia zdjęć i może będzie łatwiej wstawiać coś częściej. 

Proszę o uwagi i komentarze. Pytanie - czy to ja nie mogę znaleźć, czy w zestawie nie ma zegarów?

Pozdrawiam
Krzysiek

 

Edytowane przez krzy65siek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz chęci to bym na Twoim miejscu pobawił się w odtworzenie spawów, ładnie je dragon zrobił i szkoda by było je zatracic. 

Co do zegarów.. No rzeczywiście ani w instrukcji ani na wypraskach ich nie widzę... Grubo.

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, krzy65siek napisał:

Pytanie - czy to ja nie mogę znaleźć, czy w zestawie nie ma zegarów?

 

3 godziny temu, zipster napisał:

... ani w instrukcji ani na wypraskach ich nie widzę...

Niestety producent ich nie przewidział w tym zestawie.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokup sobie hobby boss'a ktorego ja skladalem i wybierz sobie z niego wnetrze etc. :) koszt okolo 60zl a bedziesz mial dodatkowo cala komore silnika, brakujace zegary, wnetrze z 'nitowanymi' scianami, kratkowana podloga i sciane oddzielajace komore silnika a zalogi ktora jest lepiej odwzorowana od dragona, skrzynia biegow tez jest lepsza. 

ten dragon z kolei ma lepsze detale zewnetrzne (sruby i wspomniane spawy), otwierane wizjery i przylacze fotelu dowódcy

Z tych 2 modeli mozna zlozyc porzadna jedynke :)  

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Świąteczna aktualizacja, powoli mam zamiar zamykać wnętrze. Zostało jeszcze radio, kmy i troszkę różnych czarnych uchwytów. 
20da28d3ae386d77.jpg

119686a2093b9bf6.jpg

3f16e1977e0ff82e.jpg

4e2b89ebbb23af02.jpg

9098564bf7b237f5.jpg

d497874270d0c2da.jpg

Fotel dowódcy:
4a7dd7b2afecff35.jpg

e7e8f86a01984d26.jpg

966604e2f079943c.jpg

Nie do końca jestem zadowolony z tego jak wyszedł fotel, ale na szczęście to wnętrze jest. :)

Będę wdzięczny za uwagi i komentarze.
Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krzy65siek napisał:

... powoli mam zamiar zamykać wnętrze. Zostało jeszcze radio, kmy i troszkę różnych czarnych uchwytów. 

Krzysiek nie chcę marudzić, ale muszę o to się zapytać. :roll:

Zastanawiam się nad kolorem uszkodzeń powłoki malarskiej. W niektórych miejscach może być to ciemna "krecha" od podeszwy buta.
Uszkodzenia powłoki farby powinny odkrywać kolor który jest pod spodem lub samą blachę. U Ciebie jest to kolor ciemno szary - skąd on tam się znalazł/wziął ?
Blachy w technologii niemieckiej były malowane farbą antykorozyjną koloru ceglastoczerwonym RAL 8012 Rotbraun.
Podwykonawcy malowali farbą która była wymagana przez fabrykę montującą. Nigdy wnętrza nie były ciemno szare. Zasada ta, też powinna obowiązywać na zewnątrz pojazdów i tu można dodać warunki atmosferyczne i "słynną" rdzę na uszkodzeniach "malarskich".

Siedzenia to powinna być czarna skóra.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za uwagi.

Oczywiście wiem w jakim kolorze był podkład. Tutaj zdecydowałem się na pomalowanie obić w kolorze ciemno-brązowo-szarym (miejscami rdzawym). Dlaczego tak? Uznałem, że kolor podkładu wychodzący spod otarć tego typu będzie zbyt mocno kontrastował z zielono-szarym i z kremowym, a szczególnie z czarnym. Dlatego postanowiłem obicia zrobić w kolorze, który (powiedzmy) naśladuje kolor ciemnej stali. Wydaje mi się, że mimo wszystko wiązanie farba-podkład było mocniejsze niż wiązanie podkład-stal i jak coś się rysowało to do gołej blachy.  Oczywiście to licentia poetica, być może w przyszłości poeksperymentuję z podkładem, ale jak do tej pory miałem złe doświadczenia.

Jeśli chodzi o skórę - uczę się malować czarną skórę, tak żeby mi odpowiadała, ale jeszcze nie potrafię. Pomysł jest, żeby skóra była czarna, ale miejscami (tam gdzie jest częściej używana) miała starte lico i ze środka wychodził kolor brązowo-żółty. Tutaj nie wyszło to najlepiej (szczególnie fotel dowódcy). Być może fotel dowódcy zacznę malować od początku.

Pozdrawiam

Krzysiek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, meser262 napisał:

Uszkodzenia powłoki farby powinny odkrywać kolor który jest pod spodem lub samą blachę. U Ciebie jest to kolor ciemno szary - skąd on tam się znalazł/wziął ?

Zastanawiam się, może to kwestia oświetlenia i monitora? Generalnie malowałem AK Chipping color, czyli kolorem który mi się sprawdzał jako kolor stali. Malowany był ma czarnym podkładzie i może troszkę jest bardziej szary...

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, krzy65siek napisał:

Dlaczego tak? Uznałem, że kolor podkładu wychodzący spod otarć tego typu będzie zbyt mocno kontrastował z zielono-szarym i z kremowym, a szczególnie z czarnym.

Taki kolor był by no powiedzmy naturalny. Może niezbyt ładny "modelarsko", ale bardziej rzeczywisty moim zdaniem.

25 minut temu, krzy65siek napisał:

Wydaje mi się, że mimo wszystko wiązanie farba-podkład było mocniejsze niż wiązanie podkład-stal i jak coś się rysowało to do gołej blachy.

Całkiem słusznie. Dodam - tylko przy jakiś mocnych uderzeniach. Czyli nie wszystkie takie powinny być. Szczególnie pod "stopami". Znów dodam moim zdaniem, bo znając życie opinii na ten temat jest wiele.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.