Skocz do zawartości

Jaki to pojazd ?


Pires

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrałem sie ostatnio do Muzeum Wojska Polskiego i natknąłem się na resztki pojazdu. Nie moge rozpoznać co to jest. Opisów eksponatów  w większości przypadków brak, a cały teren bardziej przypomina złomowisko niz muzeum. Ale wracając do tematu, najpierw myślałem, że to fragment Renaulta Ft-17, ale po porównaniu zdjęć mi nie pasuje. Może Wy wiecie czego to resztki ?

Pozdrawiam.

20200522_145111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pires napisał:

Wybrałem sie ostatnio do Muzeum Wojska Polskiego i natknąłem się na resztki pojazdu. Nie moge rozpoznać co to jest. Opisów eksponatów  w większości przypadków brak, a cały teren bardziej przypomina złomowisko niz muzeum. Ale wracając do tematu, najpierw myślałem, że to fragment Renaulta Ft-17, ale po porównaniu zdjęć mi nie pasuje. Może Wy wiecie czego to resztki ?

 

To na pewno nie jest FT i  na 100% nie jest Vickers

Nie jestem specjalistą od czołgów ale na moje oko to jest wczesna sowiecka konstrukcja, a dokładnie czołg lekki T-18 , a przynajmniej zgadza się linia blach i nitów :

MS-1.jpg

 

T-18_(MS-1)_Light_Tank_'20_1-2'_(3752153

 

ale to niech się jeszcze jakiś expert wypowie bo ja "okrętowiec" i mogę bzdury gadać :szczerbol:

 

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w sieci:

"MS-1 (T-18) hull – Polish Army Museum, Fort IX Czerniakowski, Warsaw (Poland) It is one of many T-18 used as strong holds on Molotov Line on Russian-German border of 1939-1941. It was part of Przemyśl Fortified Region and was discovered in the 1990s and recovered form Leżachów village near Sieniawa, where it was used as strongod near San river (Rafał Białęcki)"

Konkretnie tu http://the.shadock.free.fr/Surviving_MS1_T27.pdf

Zdjęcie kadłuba z opisem mniej więcej w połowie strony.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał B  :super:

to też tłumaczy czemu nie ma elementów jezdnych i wieży - pierwsze zdjęli gdy go montowali jako "bunkier" a drugie zostało albo zniszczone w czasie wojny albo zaraz po wojnie zezłomowane. Ocalało tylko to co siedziało w ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

 

W dniu 25.05.2020 o 12:36, Pires napisał:

Dzięki za wszystkie wyjaśnienia. Zbiorowa wiedza to potega.

 

Z kronikarskiego obowiązku dla "potomnych" jeszcze małe uzupełnienie tematu....     :nauka1:

 

Ów zabytek trafił do MWP w końcu września 1996 roku.

Czołg był elementem stałych umocnień Linii Mołotowa (po wojnie w naszych granicach znalazło się sześć Rejonów Umocnionych owej linii), a dokładniej Przemyskiego Rejonu Umocnionego. Czołg został umiejscowiony nad Sanem koło Sieniawy i miał bronić okolicznej przeprawy i brodu występującego przy niskim stanie wód. Podczas agresji niemieckiej na ZSRR ostał się nienaruszony bo walki nie były prowadzone w tym rejonie. Faktem jest też, iż w 1944 kiedy sowieci wkraczają na te rejony, z czołgu został sam wkopany w ziemię kadłub zasypany ziemią (wieży już nie było).

Czołgiem zainteresowało się w połowie lat 90-tych górnośląskie Towarzystwo  Przyjaciół Fortyfikacji, które robiło inwentaryzację umocnień Linii Mołotowa. Uzyskali oni niepotwierdzone informacje od okolicznej ludności iż elementy wieży zostały zdemontowane przez miejscowego kowala i przez niego "zużyte" jeszcze w latach okupacji. Co ciekawe według tych samych informacji kadłub tylko cudem się uratował, gdyż miał zostać wykopany podczas ogólnokrajowej akcji masowej zbiórki złomu w latach 50tych, ale ponieważ zlokalizowany był na polu miejscowego  PGR Sieniawa odstąpiono od jego wydobycie by nie niszczyć upraw.

(  widocznie kara za "zbożową dywersję" byłaby wyższa niż profity z dostawy złomu w czynie społecznym  :szczerbol:    ).

 

Jeszcze na koniec kilka fotek z zabezpieczenia zabytku - niestety bardzo słabej jakości bo to skan z gazety z lat 90tych  :

 

t18.thumb.jpg.465ffe995993fde7a5d1ad862066d358.jpg

 

 

to by było na tyle....      :rozkaz:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.