Skocz do zawartości

Farby do wnętrz RAF-u


KayFranz

Rekomendowane odpowiedzi

Towarzysze,
kolejny problem.
Jakie  farbki są właściwe do oddania koloru płótna nasączanego tą RAF-owską farbą podkladową z dodatkiem tlenku żelaza? Ona dawała taki czerwonoszary spłowiały odcień. Widać ją od środka na płóciennych powierzchniach Hurricane'ów czy np. Wellingtonów. Najchętniej z oferty Gunze, ale dopóki Kolejorz prowadzi, to może być wszystko... 😁
A przy okazji - Interior Green RAF jest w palecie Gunze C? Bo H58 znalazłem.

Edytowane przez KayFranz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale bardziej mnie interesuje ten "rdzawy"? kolor płótna.

IMG_6631.JPG&key=2c651c057b89ba79d546e0d

Ma ktoś pojęcie jak Angole nazywali ten kolorek? Byłoby może łatwiej mi szukać.
Nie używałem nigdy (i nie mam, rzecz jasna)  Pactry A51 - może być taka? To jest do wnętrza, mało kto będzie się temu przyglądał dokładnie...

Edytowane przez KayFranz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molto grazie.
Co prawda nigdy tego nie używałem i wygląda mi to raczej na coś, co wchodzi w skład "apteczki" każdego pancerniaka

140107+%25285%2529.jpg

- ale po dodaniu czegoś jasnego (chociaż raczej nie biały - poleci w róż) powinno być dobrze. Mam mało zużytą japońską szarość XF-76 od Zera - powinno być dobrze. W końcu to tylko wnętrze, często w naturze malowane z pędzla. Będę dobierał "metodą optyczną" 😜.
A swoją drogą - nigdzie nie znalazłem definicji tego koloru, tak jakby jego odcień nie był sprecyzowany. Co biorąc pod uwagę wojenny czas, różnych dostawców tlenku żelaza i reszty składników - nie dziwi. Rozrzut mógł być spory.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezsprzecznie tak.

Nie chodziło mi o definicję w sensie określenia tego koloru przez Air Ministry, tak jak w przypadku kolorów powierzchniowych. Miałem na myśli to, że nigdzie nie znalazłem określenia tego koloru jako porównania go do czegoś ze wzornika FS-a czy innych popularnych systemów (Pantone MS, HKS czy cokolwiek), a nawet wręcz do jakiejś konkretnej farbki, choćby Tamiya, Gunze czy wręcz archaicznego Humbrola.

Nie znalazłem, więc zapytałem. Następny z tym problemem nie będzie miał ułatwionej drogi - nadal trzeba kombinować, najlepiej patrząc na rożne fotki.
Za co tego następnego z góry przepraszam 😛.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnego problemu nie widzę. Kolor jest niestandaryzowany. Dobrany, czy zmieszany, nawet z pamięci, będzie przyjęty za dobrą monetę przez obserwatora. Z kilkoma fotkami jako pierwowzorem tym bardziej. Działa to z  szeroką gamą odcieni ZCY, pojawiającą się na modelach i z tym czerwonym nie jest inaczej. Tu nie ma istotnego zagrożenia. A jeśli ktoś jest wyjątkowo zakręcony w tym temacie, to może dotrzeć do receptury, namieszać sobie składniki i osiągnąć źródło nad źródłami :). Co prawda tylko przykładowe, bo kolor wciąż nie był standaryzowany, ale zawsze... .

Ale to wszystko nie ma nic wspólnego z sensem zadanego pytania. którego nijak nie podważam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.