Skocz do zawartości

T-70 Miniart 1/35


Chilar

Rekomendowane odpowiedzi

War... war never changes.... ciemna, smutna  i morowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Powiedziałem sobie, że nie będę kontynuował tej budowy i tego warsztatu dopóki nie przejdzie mi chęć wypatroszenia pewnego Ukraińca, który zaprojektował ogniwa gąsienic do tego modelu i innego, który pozwolił je sprzedawać. One nie trzymają się wcale w tych zatrzaskach i rozpadają się od samego patrzenia na nie, a co dopiero malowanie, washing i pigmentowanie. Oczywiście można skleić na stałe, ale poco wtedy ogniwkowe gąsienice do modelu. Wszędzie szukałem friuli i jak już myślałem, że ostatnie są w USA na ebay'u za olbrzymie pieniądze, znalazłem w pewnym sklepie internetowym w Czechach za normalną cenę.  Polecam ten sklep.  Przesyłka do Polski kosztuje 5€. www.MN-modelar.com. Już przymierzyłem, pomalowałem i polakierowałem. Jeszcze poleję czymś i poprószę. Niedługo koniec budowy T-70M.

20210319_173134_compress89.jpg

20210319_173033_compress81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotrkur napisał:

Z czego robiłeś azbest na wydechu??

Plaster. Pryśnięte podkładem, farbą gun metal i pigment  bez fixera.

20210319_221001_compress66.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Chilar napisał:

Plaster. Pryśnięte podkładem, farbą gun metal i pigment  bez fixera.

20210319_221001_compress66.jpg

 

No genialny pomysł. Jakoś czas temu robiłem ten sam model ale kartonowy w 1:25 i nie miałem pomysłu jak zrobić ten azbest więc zostawiłem go bez wydechu czekającego na pomysł. Kartonu pewnie  już nie skończę ale pomysł wykorzystam w swoim nowym T-70 też z MiniArt-u, który już czeka na swoją kolejkę. Ale  mam pytanie do tego azbestu. Ten azbest pomalowałeś w kolorze rdzawym tak jak tłumiki. Czy to właściwy kolor?

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Azbestowa okładzina w muzealnym eksponacie jest  biała jak koc pożarniczy,  a tłumiki są jasne stalowe lub aluminiowe. Malowałem na wyczucie. Nie spotkałem kolorowych zdjęć z okresu wojny. Jeszcze zmodyfikuję na szary  jak wątpliwości mnie najdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem bo sam miałem dylemat z tym kartoniakiem jakie zrobić te osłony.  Ja też szukałem ale udało mi się znaleźć tylko odrestaurowany rosyjski T-70. On też tak jak poznański miał białe osłony a biały to taki mało wojskowy i mało maskujący kolor.  Myślałem że może faktycznie barwili czymś te osłony.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę już chyba przedstawić spostrzeżenia, ostrzeżenia i wnioski dla osób, które planują złożenie  T-70M Miniartu. Warto chyba poczekać na model T-70 innego producenta,  bo ten Miniartu chyba jest jednym z wcześniejszych produktów tej firmy i nie jest za dobry. Ale dla osób, które lubią się pomęczyć, i aby nie był za łatwy model , bo jak nie wymęczy to nie ma pełnej satysfakcji; dla tych piszę.

Na początku spasowanie wydawało się być dobre. Wanna dobrze pasowała to płyty poziomej, włazy też dość dobrze. Natomiast wahacze w ogóle nie trzymały poziomu dla osi kół. Poza tym koła miały zbyt małe wnęki dla osi lub osie na wahaczach były za grube. Dodatkowo było to niesymetrycznie. Jedne pasowały lepiej drugie w ogóle nie pasowały. Dlatego uciążliwe było piłowanie. Dremel szedł w ruch. Ogniwa gąsienic tylko do zamontowania na stałe na sztywno. Nie trzymają się w zatrzaskach. Nie jest problem zrobić na sztywno ale warto to zaplanować wcześniej. Druga sprawa że przez producenta w zestawie (ale są też do nabycia osobno) opisywane jako workable. No i jakość plastiku fatalna. Miałem wrażenie że po specyfikach typu white spirit nawet bardziej plastik kruszeje. Z dobrych stron zestawu: blaszka z elementami fototrawionymi; mimo że miałem Eduarda to zestawowa blaszka miała kilka elementów nawet ładniejszych; no i figurki były w zestawie; nawet ładne, dla kogoś kto lubi malować figurki;  ładne też są kalkomanie.
Zakupiłem zestaw waloryzacyjny Eduarda, z którego byłem zadowolony.

Nabyłem także gąsienice FRIULMODEL. Coś było z nimi nie tak ponieważ, mimo że pakowane w dwóch woreczkach jakby dla każdej ze stron to były identyczne,  zamiast być lustrzane; dodatkowo złożone dały nieprawidłowy łuk zamiast linię prostą. Nie wiem czy ja coś knociłem, ale już używałem Friulmodel do poprzednich modeli i tam taka sytuacja nie wynikła. Reasumując nie jest to Tamiya , ale nawet Miniart miewał lepszy produkt. ( wcześniej złożyłem dwa Gazy). Jeszcze przed wystawieniem do galerii załaczem zdjęcia warsztatowe.  Są niedoskonałości, ale ja składając ten model bez podpowiedzi tyle z niego wydusiłem.  Pewnie drugi raz budujac, byłoby lepiej. Np. te okładziny azbestowe nawet tą metodą można jeszcze zrobić ładniej. Ja zabrałem się za nie tak trochę na próbe i akurat wyszło nieźle. Robiąc drugi raz wyciąłbym szersze paski do owijki. Pozdrawiam.

 

20210320_230214_compress51.jpg

20210320_230124_compress70.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo szukałem żeby się czegoś czepić, ale nic nie znalazłem 😀.

Bardzo ładny model. Bardzo dobry warsztat. Taki w moim stylu. Delikatnie ubrudzony. To lubię.

Fajnie że podzieliłeś się uwagami na temat składalności zestawu. Tak jak wcześniej pisałem u mnie ten zestaw leży już na półce i czeka. Raczej nowego nie kupię i będę się z nim ścierał.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączyłem w galerii. Dziękuję za komentarze w warsztacie.  Z tym działem się przynajmniej na razie żegnam, ponieważ postanowiłem przejść "do cywila". Mam rozpoczęty model w dziale pojazdy cywilne.  Rozpocząłem też jeden model kartonowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.