Jump to content

Dziki Mustang

Recommended Posts

• 1 month later...

Minął miesiąc i chyba temat utonął w otchłani zapomnienia. W razie gdyby znowu nikt  nic to temat będzie do zamknięcia.

A szkoda bo wydaje się być ciekawy.

Mnie to wygląda na "latający tunel aerodynamiczny" do badania profilu. Nie wiem, czy badano profil seryjnego Mustanga, czy w jasnej części płata był on jakoś modyfikowany, ale konstrukcja za krawędzią natarcia najprawdopodobniej mierzy ciśnienia i prędkości w różnych odległościach od powierzchni. Z tego można wyliczyć, co się dzieje w warstwie przyściennej. Mustang miał rzadki wówczas profil laminarny i jego warstwa przyścienna budziła zainteresowanie.

Poza czujnikami ciśnienia mamy dużą rurkę Pitota na prawym skrzydle, podwyższony statecznik pionowy i chyba kamerę za kabiną.

Kolorystycznie ten Mustang jest ciekawy. Wg opisu nosi pasy pomarańczowe i czarne. Ciekawe ja reszta płatowca, góra wygląda chyba na Oliv Drab. 

No i ten podwyższony statecznik pionowy coś jak w wersji H.

To tak jakby miał jakieś nakładki zmieniające profil płata. I nie widać tej jakiejś aparatury pomiarowej i okienka na aparat foto? Nr fabryczny się zgadza, to ten sam egzemplarz.

Edited by jmx62

Egzemplarze badawcze często zmieniają swoją postać. A te nakładki  to mogą też być pokrowce, zdejmowane przed lotem. Płat może mieć powiercone otworki do pomiaru ciśnień wzdłuż profilu. Do każdego takiego otworka wewnątrz jest podłączona rurka pomiarowa. Otworki są małe i muszą być drożne, dlatego (jeśli moje domysły są słuszne) chronienie powierzchni przez pyłem, wilgocią, owadami itp. miałoby sens.

Nie wiem za bardzo jakby pomarańczowy kontrastował na czarno białym zdjęciu ale zobacz drugie zdjęcie które wrzucił @mirage3 końcówki śmigła maja zbliżony kolor/barwę do nosa. No chyba że na pomarańczowo już wtedy były malowane prototypy. 

W dniu 21.01.2021 o 17:51, jmx62 napisał:

Kolorystycznie ten Mustang jest ciekawy. Wg opisu nosi pasy pomarańczowe i czarne. Ciekawe ja reszta płatowca, góra wygląda chyba na Oliv Drab. 

No i ten podwyższony statecznik pionowy coś jak w wersji H.

Nie rozumiem. Mirage a wie wszystko o Mustangach😀

Dzięki, to chyba faktycznie wyjaśnia wszystko lub prawie wszystko.

Data wskazuje, że chyba badano profile laminarne skrzydeł do projektowanych już odrzutowców czyli samolotów o większej prędkości.

• Haha 1