Skocz do zawartości

Tamiya M551 Sheridan Vietnam War 1:35 plus dodatki


skikut87

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam nowy temat Sheridana z Tamki którego wzbogacę o dedykowany zestaw waloryzacji zawierający lufę z tamiya  12697 oraz zestaw blach E.T. - które przynam szczerze po raz kolejny mnie zawiodły... do ich zakupu skusiły mnie tylko 3 rzeczy; były dostępne od ręki, mają pełną osłonę .50 dla dowódcy i kosz na bagaż. Co jak się okazało po przejrzeniu zdjęć pojazdów celem wyboru konkretnego egzemplarza, całkowicie zbędne... 

 

Tak czy siak padło na "pudełkowy" "hard core 7" 

image.jpeg.a033906a7aca76cd106fac1e1cf10fa8.jpeg

 

I tu powstał mały dylemat dotyczący osłony .50 mianowicie nie mam pojęcia jaka ona była... Różne rysunki tego pojazdu włącznie z instrukcją tamiyi pokazują, ze nie maił on w ogóle osłony. Nagle patrzymy na pudło tamki i na pierwszej stronie mamy piekny rysunek gdzie karabin a właściwie dowódca ma osłonę składającą się z dwóch bocznych blach ( foto niżej zaznaczone na czerwono).

image.png.146a82c559ffea563d0d6ffaeb38a83b.png

 

Gdy przyjrzymy się jednak zdjęciom pojazdu to ni jak to mi nie pasuje

 

image.thumb.png.4e06c26c0256da3107fd6c148d742afa.png

 ile ten skośny kształt po prawej stronie potrafił bym sobie wytłumaczyć jako boczne osłony bo podobne ujęcie, kadr znalazłem na innym pojeździe  - foto poniżej.

To zastanawiam się co to jest i jak to się montuje to coś nad .05??

image.png.d82e5665e63210f6b6d6ac4902f90a86.png

 

chyba że jest ot ten sam typ osłony tyle, że złożona górna blacha.

image.png.3d58bf45cdcd53acff9e58f828cfab11.png

Jeśli tak to może ktoś z was ma lesze zdjęcia tej osłony lub generalnie pojazdu którego buduję to jest o nr 27 "hard core 7"

 

No a teraz coś z realizacji prac. Po dwóch dniach świąt praktycznie mam zamkniętą bryłę - model składa się genialnie! Jak na tamkę przystało, wielki plus za jakość szczegółów bo to ostatnio tamka lubi zgubić ( np nowy KW).  Siatki na wentylatorach i lufa pochodzą z zestawu tamiya 12697 - jakość siatek dużo lepsze niż E.T. poza tym przy E.T. nalży ściąć kilka detali na ramkach żaluzji wentylatorów które potem niestety nie są odzwierciedlone przez zestaw E.T.

image.png.25ccc627951ffc454ad8e50e6bb5ced2.png\

image.png.251042aa3cae96036bdb8d3bd85bf5a0.png

 

 

 

Edytowane przez skikut87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bulik58 napisał:

 

Oj tam , Oj tam, pukasz do drzwi wujka Googla , wrzucasz do skarbonki stosowna oplate

..(00000000000).jpg.501f721f8a32210036205259fa6bea9f.jpg

i masz

..(0000000000).jpg.6614c129cc90127217b5382e516a9e6e.jpg..(00000000).jpg.b91a9486f4122f08ec0f6684318805ef.jpg..(000000).jpg.a848cc05b309645e1f290af6d780b44a.jpg..(00000).jpg.da73aad6d63dd5274d4a44ac05737a4c.jpg..(0000).jpg.08d8a7326ba58f0e21d39e258ea12504.jpg..(00).thumb.jpg.3b43330409b704fe3da30ce9cb1c049d.jpg

to ostatnie foto bez oslony na km ale z siateczka na zakupy

..(000).jpg.d03fff625f3027f75c5bce597bf9d662.jpg

no właśnie - doceniam chęć pomocy ale:

1. Tylko ostatnie foto dotyczy szukanego hard core 7 - mam je też w kolorze - generalnie mam dwie foty tego czołgu.

2. Na żadnej z przedstawionych przez ciebie fot nie ma szukanej osłony.

 

Ta osłona najprawdopodobniej to ta którą ma model z RFM 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

To i ja chętnie popatrzę - też bym chciał ten model kiedyś zbudować. Z tym KM-em to wredna sprawa - jedna czy dwie foty dokumentacji i z mojego doświadczenia przy "riserczowaniu" takich rzeczy, nawet jeżeli byś znalazł ludków którzy jeździli na tym konkretnym wozie, to oni już nie będą pamiętali jak tam z tymi osłonami było - nie mówiąc o tym, że to się mogło kilka razy zmieniać. Jedyna nadzieja, że ktoś jakieś jeszcze niepublikowane foty w archiwum domowym ma. Albo opcja druga - poszukać zdjęć maszyn z dokładnie tej samej jednostki - zwykle w ramach tej samej jednostki można się spodziewać pewnej standaryzacji.

Poza tym życzę powodzenia w budowie i do usłyszenia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, pmroczko napisał:

Cześć!

To i ja chętnie popatrzę - też bym chciał ten model kiedyś zbudować. Z tym KM-em to wredna sprawa - jedna czy dwie foty dokumentacji i z mojego doświadczenia przy "riserczowaniu" takich rzeczy, nawet jeżeli byś znalazł ludków którzy jeździli na tym konkretnym wozie, to oni już nie będą pamiętali jak tam z tymi osłonami było - nie mówiąc o tym, że to się mogło kilka razy zmieniać. Jedyna nadzieja, że ktoś jakieś jeszcze niepublikowane foty w archiwum domowym ma. Albo opcja druga - poszukać zdjęć maszyn z dokładnie tej samej jednostki - zwykle w ramach tej samej jednostki można się spodziewać pewnej standaryzacji.

Poza tym życzę powodzenia w budowie i do usłyszenia

Paweł

 

Raczej nikłe szanse by żyli - zdjęcie pochodzi z 69 roku czyli panowie urodzili się koło 40 roku, więc mają koło 80 lat. Tu nawet jeśli żyją może pojawić się problem z pamięcią :) 

 

Co do podobieństwa w jednostkach... 

image.png.c16b0573d59d02da50e88422203ee986.png

image.png.15a0da8124dea9ac4f227b83e67709f6.png

 

Po lewej robiony przez mnie pojazd  jeszcze bez siatki i bez osłony na karabinie po prawej kolega.

 

Tutaj inne foto z operacji ( już z tajemniczą osłoną i siatką) z 1969 r

image.png.b16202ec203c77348b5911fa297b7e77.png

 

i to już znane też z 1969 gdzie dodatkowo widać, że ładowniczy ma zrobioną osłonę przed ostrzałem z worków z ziemią. Niestety gdy tylko patrzę na poniższe zdjęcie coraz bardziej oddalam się od stwierdzenia, że ta osłona jest taka jak z modelu RFM. Bardziej obcuję, że jest to myśl twórcza jakiegoś warsztatu polowego.

 

image.thumb.png.768957cdc7bc63bf3da4fe64b501ab55.png

 

i to było na tyle zdjęć jeśli chodzi o hard core 7.

Reasumując raczej zrobię Hardcora tylko z osłonami bocznymi takimi jak ma jego kolega ze zdjęć ponieważ:

Osłona którą zwiera model RFM jest dość skomplikowana i pogięta pod różnymi kątami itp. 

Nie mam modelu RFM ani zestawu voyagera do niego wiec nie mam na czym się wzorować.

Nie mam pewności, że to na pewno byłą ta osłona - z moich informacji jakie mam wynika, że osłony tego typu co w modelu RFM były stosowane w późniejszym etapie i na późniejszych pojazdach. Zdjęcie Hard core 7 pochodzi z jednych z pierwszych misji Sheridianów w Wietnamie i jest datowane na Luty 1969, ma lufę z pogrubieniem na środku - co świadczy, że jest to wczesn model ( wcześniej lufy były jak by dwuczłonowe grube, potem te co ma hardcore i na końcu bez pogrubienia na środku) - wiec wątpliwe jest by miał tak ową osłonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widzę, że swoja porcję "riserczu" już zrobiłeś - i choć wiem, że chciało by się - i jest o wiele fajniej - mieć wszystko ładnie udokumentowane - to w tym przypadku trzeba coś prostego zaimprowizować i dalej jechać z robotą, bo inaczej to można latami się zastanawiać jak to w rzeczywistości było i nigdy porządnej odpowiedzi nie dostać.

Jeszcze raz pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiele ale zawsze do przodu:)  po części spowodowane to było faktem, koniecznością zamówienia blach edka. Niestety nie wiem na czym projektanci E.T się wzorowali ale skopali sprawę, choć by pasów mocujących z tyłu fartuch do pływania, pasów mocujących graty. Generalni zrobili coś na zasadzie pasa przewleczonego przez jakieś ustrojstwo klinująco blokujące a nie zwykłe szekle... 

No i jeszcze postanowiłem wreszcie zakupić sobie marker molotova - chrom. Tu akurat spisuje  się rewelacyjnie.

 

IMG_0084.jpg

IMG_0090.jpg

IMG_0092.jpg

IMG_0088.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.