Skocz do zawartości

Royal Louis 1/200 Heller


CH123

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...

Update na 12.12.2021

 

Skończyłem wyblinki i zamontowałem dziś pierwszą reje. Baksztagi i paduny zrobiłem tylko przy foku ponieważ jednak trochę utrudniają pracę,a nic się nie stanie jak zamontuję je później.

 

Pręt na, którym są osadzone podwantki na wyższych poziomach jest 1mm co jest znacznie za grube.Nie wiem dlaczego zapomniałem, że mam jeszcze inne grubości drutu. Jak się ocknołęm było już za późno na poprawki. Na dolnych poziomach użyłem 0,6mm, który też jest trochę za gruby, ale akceptowalny. Najmniejszy jaki mam - 0,4mm byłby ok, ale za bardzo się wyginał przy napinaniu nitek.

 

Zdjęcia zrobiłem teraz więc jakość trochę gorsza, ale chciałem coś wrzucić żeby temat nie był martwy. Cały proces montowania reji zrobię krok po kroku z opisem jak znajdę czas na zrobienie kolejnej.

 

oTzTDkdh.jpg

HKvnveLh.jpg

RMOHpr1h.jpg

 

Myy6ooQh.jpg

Link do galerii

https://imgur.com/gallery/73hrYUo

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Update na 9.01.22

 

Zrobiłem Fokmarsreję. Plastik zastąpiłem prętem mosiężnym.

 

 Przy okazji chciałbym pokazać metodę robienia lin po, po których chodzili marynarze na rejach. Metoda znaleziona gdzieś na obcojęzycznym forum.

Na wstępnie zamocowanych linkach  poziomo wzdłuż reji wiesza się klipsy, które mają napinać sznurek. Supełek wokół i gotowe. Trzeba oczywiście kontrolować napięcia przy ściskaniu żeby wyszło równomiernie.

zTQLEZrh.jpg

Coś o czym zapomniałem wcześniej dodać Fokreja(niższa) jest zabezpieczona krótkim prętem zamocowanym w maszcie połączonym z reją. Ponieważ ta reja jest metalowa to  w tym wypadku użyłem kleju żeby ustawić na odpowiedniej wysokości. Ponieważ nie ma miejsca na Yard Tackles/Truss Parell, które by je zabezpieczały niestety trzeba uciekać się do takich wspomagaczy.

 

Reja jest podnoszona za pomocą 2 otworowego bloczku, z którego końcówki przechodzą też do 2 otworowych bloczków połączonych z pojedynczym przymocowanym na haku do burty.

LIMlBmSh.jpg

cIsL1FFh.jpg

 

Bloczki ustawiające reje w poziomie.

pwM9rYqh.jpg

 

Bloczki do refowania żagla są osadzone na sztagu. W wersji olinowania angielskiej są zawieszone pod platformą.

Na niebiesko oznaczone początek i zakończenia linek.

mEx4ArVh.jpg

 

 

JRxsfBAh.jpg

 

Link do galerii: https://imgur.com/gallery/HCeI0ee

Edytowane przez CH123
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, laskonogi napisał:

zawsze chyle czoła przed ta plątaniną

Dzięki, ale to jest akurat prosta robota.Liny kupione,bloczki kupione tylko to razem poskładać. Największą trudnością było znalezienia planów i dopasowanie do epoki - co wymysł producenta,  co można zaakceptować a co trzeba dodać. I niestety te olinowanie jest tak po środku, niby zgodne ale nie do końca.

 

4 godziny temu, Superbe napisał:

🙁To ne je dobre, Pane Nehoda...

Niestety robienie żagli to kolejne pół roku. Zresztą od początku miał być bez żagli, już w warsztacie gladiatora to zapowiadałem. Jeśli dobrze pójdzie to w następnym na 100% będą żagle, a być może też własne liny i bloczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominałem ostatnio o bloczkach własnej roboty. Tkaże tego.

U4eYUc2h.jpg

7HRZTVth.jpg

Pierwszy od lewej z listewki 2x3mm drugi z 3x3mm a trzeci kupiony 3mm.

 

3mm są granicą od, której już ładnie wygląda i wmiare przypomina bloczek. Są to dwa pierwsze więc z każdym następnym powinno być lepiej.

 

Zrobiłem też 1 4mm ale to przed tą techniką, którą podpatrzyłem u @jacocapone

  Ponieważ frez zrobiłem wzdłuż listewki a nie w poprzek jak teraz, góra i dół bloczka była ścięta i źle to wyglądało.

tS3Yfdah.jpg

Maszynka trochę inna, ale technika ta sama. MF70 + frez 0,5mm.

TmX6JICh.jpg

W8gINXEh.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update na 25.01.22

 

Te linki z haczykami mają robić za sztaksle i kliwiery

ZpqPW3zh.jpg

RNUt73hh.jpg

OkEYV7uh.jpg

Podnoszenie przez bloczek umieszczone na sztagu i zakończone na kołkownicy.

BaJB1soh.jpg

Podnoszenie dwóch kolejnych na bloczkach z tyłu platformy

YMSidA0h.jpg

Fokbramreja podnoszona na pojedynczym bloczku

lL9ixOdh.jpg

 

Link do galerii: https://imgur.com/gallery/rQKFvHn

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2022 o 20:19, CH123 napisał:

Nie, żagli nie będzie

 

To jest problem. I to duży.  Jeśli nie wykonujesz żagli to powinieneś inaczej  umieścić reje . Reje bez rozwiniętych żagli są mocowane w następujący sposób:

1. Reje główne - fokreja, grotreja, bezanreja - zostają zawsze na swoich miejscach na kolumnie

2. Wyższe reje (marsreja, bramreja) były ściągane w dół jak najbliżej  dyb  odpowiadającym im marsów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Update na 11.02.2022

 

Zgodnie z sugestią Lesia poprawiłem wysokość mocowania reii oraz zamocowałem(*jeśli dobrze odczytałem) szoty i gejtawy- linki, które udają mocowanie i częściowe operowanie żaglem

 

http://santisimatrinidad.jun.pl/viewtopic.php?t=355

 

2MQac1Dh.jpg

PvzFgpLh.jpg

LNIA3cch.jpg

Lq9HzkRh.jpg

 

Link do galerii:  https://imgur.com/gallery/sh5Xz2u

 

Edytowane przez CH123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.