Jump to content

Autoblinda AB 41 Italeri 1/72


Bushi
 Share

Recommended Posts

Autoblinda AB 41

 

Producent Italeri nr. kat. 7051. Skala 1/72,

Malowanie Regio Esercito, Lybia 1942.

 

Wykonanie tego wynalazku firmy „Italeri” wymagało ode mnie wiele trudu i samozaparcia, a uzyskanie dobrego efektu końcowego graniczy niemal z cudem. Niestety wymieniona powyżej firma nie przyłożyła się do zrobienia kolejnego modelu tak przyjaznego dla modelarza jak chociażby ISU-152, IS-2 czy nawet DUKW (nie wspominam nawet modeli firm Tamiya, Dragon, Hasegawa).

Kolejny raz mamy do czynienia z przepakiem pochodzącym najprawdopodobniej od firmy ESCI. Autoblinda jest on moim skromnym zdaniem solidnie skaszaniona. Pomijam kwestie poprawności modelu, do których zawsze można się przyczepić. Moje zdziwienie wzbudziło samo spasowanie poszczególnych części. Dość prosty pudełkowaty kadłub niestety skleja się bardzo źle. Musiałem wielokrotnie ścieniać poszczególne elementy, co i tak nie dawało dobrych efektów. Części są krzywe, szpachlowanie przerw między nimi i wygładzanie powierzchni modelu jest utrudnione ze względu na nity, często nieregularnie ułożone. Swobodne operowanie technikami malarskimi, takimi jak suchy i mokry pędzel jest znacznie utrudnione. Czas sklejania i malowania bardzo się przez to wydłużył.

Ogólnie rzecz ujmując miałem dużo niepotrzebnej i nieprzyjemnej pracy. Model gorąco odradzam. Początkujący modelarze nie powinni w ogóle myśleć o jego sklejeniu. A starszym polecam zakup młotka i terapię polegającą na uderzaniu się nim w głowę. Jeśli chęć zakupu tego modelu w końcu minie znaczy, że terapia zakończona.

Natomiast firma „Italeri” powinna zamieścić na pudełku napis ostrzegający ludzi przed jego zakupem, oraz notatkę informującą o możliwości występowania głębokiej frustracji i urazów psychicznych podczas klejenia.

Poza tym model prezentuje się chyba nienajgorzej. Został pomalowany samymi farbami akrylowymi + nieco pasteli.

Poniżej fotki na mojej standardowej podstawce.

 

92f018251f24f352.jpg

 

a2c7bb9dbf5193d0.jpg

 

891a3030395c38ec.jpg

 

4b8cec38496b018d.jpg

 

7a66ac9900884579.jpg

 

0274360659bcf456.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kolejny raz mamy do czynienia z przepakiem pochodzącym najprawdopodobniej od firmy ESCI.

Raczej nie...

powierzchni modelu jest utrudnione ze względu na nity, często nieregularnie ułożone.

Można zrobić nowe...

 

Sam model wykonany przyzwoicie. Jedyne co się rzuca w oczy, to nadmierne rozjaśnienia środków płyt. Dobrze że stosujesz tą technikę, jednak różnica odcienia koloru pomiędzy krawędziami, a środkiem płyt jest zbyt duża.

 

Pozdro

Link to comment
Share on other sites

nic dodać nic ując od poprzednich komentarzy. ładny model, w dodatku ciekawy temat ale przesadzony efekt. z tego co napisałes wynika, że na modelach firmy Italeri powinno być duże białe pole: Minister zdrowia ostrzega...

Link to comment
Share on other sites

Szkoda że nie w polskim malowaniu

 

Niedługo zrobię Ab 41 w polskich barwach, później być może zdobyczną Panzer 3 (niestety mam tylko tablice barwną a nie zdjęcia, jak wyszperam jakieś źródło i praca magisterska pozwoli, to przysiądę przy tych modelach).

 

Autoblinda ma juz trochę czasu, może dlatego technika jest gorsza niż w przypadku mojego DUKW. Poza tym to podejście ćwiczebne do tematu, przy kolejnym projekcie zastosuję się do powyższych uwag na temat malowania i techniki. Chciałbym podziękować za konstruktywną krytykę, widzę, że trafiłem na solidne forum a nie na "forum wzajemnej adoracji".

 

Gdyby ktoś posiadał nieco fotek zdobycznego sprzętu z Afryki, który służył w WP to proszę dać znać na privie, albo zamieścić post w tym temacie. Ja mam małe urwanie głowy z magisterką i brak mi czasu żeby przysiąść i poszukać materiałów. Chwilowo mam tylko taką fotke AB 41 z karpackiej.

 

11d4ed80b815e088.jpg

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.