Skocz do zawartości

[R] ORP Mazur (Mirage 1:400)


Roobert

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

postanowiłem skleić pierwsze w życiu pływadło. Wyboru zbyt dużego nie miałem bo na moim składziku tylko Mazur był . Kiedyś go kupiłem razem z blachami Mirage przeznaczonymi do wz. 35. Części plastikowych to dużo nie ma ale mam zamiar trochę go upiększyć blaszkami. Na zdjęciach kadłub jest sklejony, a pokłady to tylko tak położone żeby odpowiednich kształtów nabrał. Jeszcze nic nie szlifowane, na razie schnie sobie spokojnie

th_103_0926.jpg th_103_0925.jpg th_103_0927.jpg

th_103_0924.jpg th_103_0923.jpg th_103_0922.jpg

Cholerka słaba ostrość bo światło już kiepskie mam przez chmury. Liczę na Waszą pomoc bo w tym temacie to jestem zielony totalnie. Każde wskazówki mile widziane. Najbardziej boje się olinowania bo nie mam wyraźnego pomysłu jak zamocować do kominów. Ale o tym w przyszłości się pomyśli.

Czeka mnie spora przeprawa bo z blaszkami to też mały mam staż. Mam zamiar doprowadzić do końca budowę bo widziałem inne relacje które poległy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

postanowiłem skleić pierwsze w życiu pływadło.

Hej

Zawsze jest kiedyś pierwszy raz.

Witaj w klubie tych, co sprobowali i .... utonęli

 

nie mam wyraźnego pomysłu jak zamocować do kominów.

Proponuję taki patent - z cienkiego drucika skręcasz "uszko" i wklejasz je w wywiercony w kominie otwór. A potem olinowanie (np żyłka wędkarska) mocowane jest właśnie do tego uszka - łatwiej jest uzyskać napięcie linek.

(patrz fotka w środku strony :

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=4906&postdays=0&postorder=asc&start=45

)

A'ha - gdybyś zdecydował się na żyłkę to mała rada: pomaluj ją PRZED ostatecznym naciągnięciem, bo żyłki lubią "popłynąć" pod wpływem rozpuszczalnika.

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kilka zdjęć z budowy. Dzisiaj zrobiłem wały napędowe, śruby i te osłony z blaszki. Jak obejrzałem fotki to pełno jakiś zadziorów jest ale przyglądam się modelowi i za chiny nie mogę zobaczyć tego. Jeszcze nie myłem kadłuba więc może to przez pył po szlifowaniu.

th_5.jpg th_4.jpg th_3.jpg

th_2.jpg th_1.jpg

 

Jak nakładać SuperGlue żeby nie robił takiej wielkiej kropli? Nakładam szpilką ale jak tylko dotknę modelu to powstają takie wielkie krople.

ZzB Myślałem nad czymś takim. Zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę, to nie polecałbym doklejania do kadłuba żadnych blach zanim go nie ukończysz, bo potem (np. podczas szlifowania zaszpachlowanych połączeń) przez moment nieuwagi możesz je sobie pogiąć i będzie niedobrze.

Ja nakładam klej (ca) za pomocą podostrzonej wykałaczki i nie mam problemów z jego rozlewaniem się po modelu. Może lejesz za dużo kleju na szpilkę i na jej końcu robi się za duża kropla?

A zadziorami i innymi "bublami" widocznymi tylko na zdjęciu za bardzo się nie przejmuj. Po prostu makro w aparacie bezlitośnie wyciąga wszystkie niedociągnięcia, nawet te niewidoczne gołym okiem.

 

A tak w ogóle to życzę powodzenia w budowie pierwszego okrętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe update.

Dorobiłem kilka elementów na dziobowej części pokładu. zostało zrobić tylko trapy w miejsce schodów

th_8.jpg th_7.jpg

Jołłł hołłł margerita... jak brzmią słowa pewnej szanty

 

edit: dzięki gulus wszystko się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pomoc polecam dobre plany modelarskie tego okrętu zamieszczone w "Modelarzu" 4-5/87. Patrz posty wyżej , skończ kadłub zanim nakleisz blaszki. Kadłub jak znam z autopsji jest do szpachlowania , nawiercenia bulai a przede wszystkim odbojnica. Pokład zdecydowanie w kolorze drewna(zgodnie z planem Pana Miarki)Plan ten zawiera też pełne olinowanie. Trapy proponuje sobie darować i tak będą mało widoczne pod pomostem. Jeżeli będziesz zainteresowany planami "Mazura" z w/w Modelarza to podaję Ci moje GG-12083570. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko jakie mają być pokłady. Kolor drewna czy ciemnoszary, a może taki jak cały okręt

 

Ja swój chciałbym pomalować w kolorze drewna, tylko nie mam zielonego pojęcia jakie do tego numerki farb mi będą potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzisiaj zrobiłem dolny pokład. Rany myślałem, że mnie szlag trafi z blaszkami. Więcej czasu siedziałem z nosem na podłodze niż nad modelem. Ale na szczęście przypadkowo szukając kolejnej części na glebie znalazłem obie bo leżały obok siebie Pokłady tylko położone są. Ta szczelina z przodu to dlatego, że pokład jest lekko wygięty, jak sie złapie klejem to jest dobrze .

th_103_0943.jpg th_103_0942.jpg th_103_0941.jpg

th_103_0940.jpg th_103_0939.jpg

Wieczorem rozmawiałem z jurayahip i twierdził żebym nawiercał bulaje. Szczerze mówiąc trochę się obawiam w pierwszym modelu robić tyle rzeczy (mimo, że sposób prosty). Jutro zabiorę się chyba za malowanie pokładów i innych drobiazgów.

edit: żeby było wiadomo o jakiej skali drobiazgów mowa

th_103_0944.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt do blaszek trzeba mieć momentami anielską cierpliwość.Natomiast aby blaszki nie fruwały po pokoju należy je w trakcie wycinania przytrzymywać ,najlepiej płytką z przejrzystego plexi z doklejonym uchwytem.Do tego jako tło do wycinania polecam płytkę z czarnego plexi.Wspaniały kontrast tła do blaszki przez co wycinany element ,nawet ten najdrobniejszy jest doskonale widoczny.Po za tym kolega dłubie w skali 1/400 więc elementy z blaszek ma raczej duże jak dla mnie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o bulaje to jurayhip ma rację. Weź pod uwagę, że podczas malowania nałożysz dwie, trzy warstwy farby i bulaje, jeżeli są bardzo słabo zaznaczone mogą zniknąć (no może nie zupełnie, ale jednak). Ich nawiercenie nie powinno nastręczyć Ci żadnych problemów, a uzyskany efekt na pewno poprawi wygląd gotowego modelu. Tak więc zastanów się nad tym dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

trochę posiedziałem nad modelem i pomalowałem pokłady. Mam już kolor drewna ale nie wiem jak zrobić zróżnicowanie kolorów desek. Suchym pędzlem czy może washem?

I jeszcze jedno pytanie. Czy to podwyższenie pod kominami też powinno mieć taki kolor jak pokłady, czy może szare?

th_103_0948.jpg

jedna biedna fotka tylko bo wszystko na niej widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny odcinek budowy.

zaczynam czuć co to modelarstwo okrętowe. Oczy mnie bolą a nic się prawie nie zmieniło. Do wykonania malutkie elementy, a one najwięcej czasu zabierają. Pokłady są na ukończeniu, zaczynam dodawać różne elementy wyposażenia. Obecnie schnie pierwsza warstwa białego w takiej zagiętej "rurze" (sorki, ale zielony ze mnie okrętowiec ) co będzie między kominami oraz zabrałem się za same kominy. Postanowiłem wywiercić w nich otworki na odciągi i wkleić linki. Same linki to włókna od rajstop rozciągnięte i sklejone lakierem bezbarwnym. Do tego użyłem ramki na którą naklejam linki.

th_103_0950.jpg

A tutaj prawie gotowe pokłady. Jeszce wash będzie na to i kilka elementów.

th_103_0949.jpg

Tak, spartoliłem przyklejanie tego czegoś na pokładzie i są to ślady kleju. Jak wyschnie zajmę się tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Zwashowałem pokłady. Dokleiłem też kilka drobiazgów. Coraz bardziej mi się podoba model bo początkowo to średnio mi wychodził. Obecnie pracuję nad tym stanowiskiem gdzie był reflektor. Musze trochę drabinkę poprawić i oczywiście pomalować

th_103_0958.jpg th_103_0957.jpg th_103_0956.jpg

Mój aparat nie wyciąga takiego makro i muszę robić przez szkło powiększające. Gdybym nie miał tego ustrojstwa z uchwytami to nie dał bym rady zmontować niektórych elementów. W rzeczywistości ten wash jest delikatniejszy.

Ja nie wiem co z tym aparatem jest, raz ciemne raz jasne foty a w pokoju mam dobre światło teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne elementy na swoim miejscu.

W międzyczasie powstawał kadłub. Do naklejenia został czarny pasek oddzielający szary od czerwonego.

Także fabryka linek działa. Czekam aż lakier dobrze zwiąże i zacznę dolny pokład wyposażać w nie.

Przykleiłem także dziobową część pokładu.

Teraz fotki

th_103_0965.jpg th_103_0964.jpg th_103_0962.jpg

th_103_0961.jpg th_103_0959.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Fajnie ci idzie, spodobał mi się, nie jest drogi, więc tez skleję go sobie,

zasiadam w pierwszej ławce i oglądam, podziwiam cię za cierpliwość do linek:), podoba mi się też brudzenie, może coś napiszesz więcej o technice jego wykonania.

pozdrawiam

limerick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technika brudzenia jest bardzo prosta. Na początku polakierowałem sidoluxem rozcieńczonym troszkę wodą. po wyschnięciu zacząłem washować. wycisnąłem do kapselka trochę brązu van Dycka, Czerni kostnej. Głównie jednak używałem brązu. Brałem pędzelek 00 i moczyłem go w benzynie ekstrakcyjnej. następnie rozmazywałem trochę farby w kapselku aż otrzymałem mocno rozcieńczoną farbę. Potem nakładałem na model wokół szczegółów. Następnie Wacik do uszu nasączony benzyną rozcierał farbę i zbierał nadmiar. Żeby przybrudzić większe elementy to brudnym wacikiem od poprzednich operacji nasączonym w benzynie przecierałem powierzchnie zostawiając jakby filtr i smugi na powierzchniach. Na końcu dodaje trochę rdzawych elementów.

Uff ale się rozpisałem. Najlepsze jest to, że na fotce te linki są grube a w realu to ledwo je widać przy kominach

Cieszę się że podoba się model. Miałem obawy jak wyjdzie bo nie siedzę w okrętach ale sprawia mi to wielką frajdę i polecam każdemu taki stateczek. Zabawa jest na prawdę przednia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff na dziś koniec Cały dzień przed modelem spędziłem, niezły maraton uśmiechu był Tak namiętnie budowałem, że zapomniałem o kolacji , przypadkowo zszedłem do kuchni i zorientowałem się.

Taki jest stan na dziś, jak widać do końca zostało zrobić sterówkę, relingi i olinowanie masztu przedniego oraz kilka linek tylnego masztu. Popełniłem błąd i drabinkę z podestem na pierwszym kominie wkleiłem od przodu a nie z boku. No cóż nie dało rady jej już odkleić. Za dużo ofiar by było. Jutro zabieram się za poprawki tu i ówdzie i dalszą pracę

th_103_0971.jpg th_103_0967.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wygląda - naprawdę mi się podoba!

 

Chociaż jedna rzecz jest nie tak - jak mniemam brudzenie wykonałeś po nałożeniu kalkomanii MR na dziobie? Widać to i dość znacznie. Przypuszczam, że ciężko będzie to poprawić, ale spróbuj bo trochę psuje to ogólne naprawdę bardzo pozytywne wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

dzięki za opinie. Co do znaków na dziobie to robiłem brudzenie przed nałożeniem i lekko po, może różnica w gładkości powierzchni taki efekt dała. wszystko też zależy od konta padania światła. Zrobiłem 2 fotki porównawcze.

th_103_0973.jpg th_103_0972.jpg

Pierwsza jest robiona z odległości około 30 cm i nie widać tego efektu a druga przez szkło powiększające z odległości kilku cm, z innym oświetleniem i wyraźnie widać podkład kalki. Spróbuje to jeszcze poprawić.

Dam też ogólne fotki w dziennym świetle.

th_103_0975.jpg th_103_0974.jpg

Dopiero na fotce zobaczyłem krzywy krzyżyk w pierwszym kominie, właśnie zabieram się za to.

jurayahip ok, będę czekał na listonosza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.