Skocz do zawartości

Modelarstwo plastikowe jak zacząć?


barti94

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie😉 Jest to mój pierwszy post na forum i bardzo proszę o wyrozumiałość. Chciałbym zacząć moją prawdziwą przygodę z modelarstwem plastikowym i mam kilka kluczowych pytań. Zajmuje  się kolekcjonowaniem modeli ciężarówek w skali 1:87 firmy Herpa/AWM/Wiking (gotowe modele) ale doszedłem do wniosku, że nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż praktycznie od zera stworzenie modelu.  Od jakiegoś czasu zapragnąłem trochę zmienić tematykę i chyba skalę. Zacząłem przeglądać różne poradniki i chciałbym usystematyzować swoje pierwsze kroki bo wiedzą tego nie można nazwać. . Długo myślałem co by mnie najbardziej interesowało i chyba będzie to radziecka zimnowojenna technika wojskowa. Na początku mam kilka pytań technicznych:

1. Jakiej firmy modele polecacie?

2. W jakiej skali najlepiej zacząć swoją przygodę ? Tutaj pytanie jest pod kątem szczegółowości modeli/dostępności?

3.Jakiej firmy farby najbardziej polecacie? Słyszałem, że często producenci modeli "proponują" swojej produkcji farby, jak jednak szukać zamienników i czy warto korzystać z "oryginalnych" rekomendowanych przez producenta?

4.W jakich proporcjach rozrabiać farbę? Słyszałem o sposobie ze strzykawką i rozrabianiu z rozcieńczalnikiem w stosunku farba-rozcieńczalnik 1:4?

5. Najważniejsza kwestia jakie pędzle wybrać  i jakiej wielkości (oczywiście zakłam tutaj jakościowe podejście)?

6. Jakie i jakiej firmy polecacie narzędzia modelarskie? Tutaj jest kilka podpytań .

* Jakie cążki do wycinania elementów polecacie?

*W jaki pilnik i o jakiej gradacji najlepiej się wyposażyć?

*Jaki nożyk modelarski kupić?

 

Z góry bardzo dziękuję za porady i pomoc ☺️

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy  w zacnym gronie.

1, Firmy to: Trumpeter, Hobby Boss., Dragon, Zvezda, Tamiya, Academy, Airfix, AFV Club,  Asuka, IBG,  Italeri, Heller, .............

2. Jeżeli chodzi o pojazdy wojskowe to polecam skalę 1/35, lotnictwo to raczej 1/48.

3. Jeżeli zaczynasz to maluj raczej zgodnie z instrukcją , w większości są to farby akrylowe: Vallejo, AmmoMig, AK Interactive, Pactra, MR Hobby.

4. Tu nie ma reguły Do malowania aerografem po prostu należy rozcieńczyć dedykowanym rozcieńczalnikiem w stosunku od 20 do 50%. 

 

5. Kozłowski,  Kolinski, Renesans, Winsor & Newton, kup w sklepie dla plastyków.

6.  Pilniki iglaki z marketu budowlanego, nożyk do tapet z łamanym ostrzem, papier ścierny różne gradacje. 

cążki np, takie:

https://www.amazing-art.eu/pl/produkty/amazing-art-cazki-modelarskie-spure-cutter-black-edition/

Potem kup taki nożyk i ostrza.

https://agtom.eu/nozyki/3314-excel-noz-k1-5-roznych-ostrzy-098171190019.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Na pewno przydadzą ci się papiery ścierne od 240 do 600 do grubszego szlifu i drobne 1500 do 3000 dokładne. Niedużo po kilka różnych kawałków - ja kupuje w sklepie dla lakierników takie do szlifu na sucho.

 

Podkład do plastiku, może być w sprayu...

Tubka szpachli...izopropanol do odtłuszczania przy malowaniu...

W praniu będzie ci się rozwijać...

Powodzenia!

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

A co byś chciał na początek skleić? Co Ci się podoba?

Osobiście nie wierzę w coś takiego, że najpierw latami się przygotowujesz, gromadząc narzędzia, materiały i wiedzę, a potem nagle przystępujesz do budowy. Raczej myślę, że bardziej naturalne jest kupienie sobie modelu który Ci się podoba i który angażuje Cię emocjonalnie i próba zbudowania go . O ile rozumiem kolegów którzy polecają 1:35 czy 1:48, bo tam główne części są większe i jest więcej szczegółów, to radziłbym się też zastanowić nad modelami w 1:72, które są tańsze i można ich więcej kupić "do zepsucia" na pierwszy ogień.

Podstawowe narzędzia i materiały są jak najbardziej do kupienia w markecie budowlanym, a bardziej wymyślne rzeczy pewnie przez sieć - ale jak pisałem, chyba nie opłaca się za dużo na raz na początku kupować, tylko rozszerzać warsztat w miarę wzrostu doświadczenia. Jeszcze przestrzegał bym przed kupowaniem różnych rzeczy "dla modelarzy" - np. pędzel lepszy i tańszy będzie w sklepie dla plastyków niż w modelarskim, a cążki lepiej i taniej kupić w sklepie z materiałami i narzędziami dla elektroników itd. Skalpele np. taniej wychodzą w medycznym.

 

To życzę powodzenia i dojścia do takiego poziomu umiejętności, że będziesz w stanie ulepszyć swoje zebrane modele w 1:87. Pozdrawiam serdecznie

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, myszaty napisał:

Witaj!

Na pewno przydadzą ci się papiery ścierne od 240 do 600 do grubszego szlifu i drobne 1500 do 3000 dokładne. Niedużo po kilka różnych kawałków - ja kupuje w sklepie dla lakierników takie do szlifu na sucho.

 

Podkład do plastiku, może być w sprayu...

Tubka szpachli...izopropanol do odtłuszczania przy malowaniu...

W praniu będzie ci się rozwijać...

Powodzenia!

 

Czy technika odtłuszczania wogóle jest stosowana? Bo ja nigdy nie odtłuszczałem nawet jak malowałem pędzlem na goły plastik. A teraz do aero wystarczy dobry podkład od Mr.Hobby.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, pmroczko napisał:

Podstawowe narzędzia i materiały są jak najbardziej do kupienia w markecie budowlanym, a bardziej wymyślne rzeczy pewnie przez sieć - ale

Dokładnie...

Mata A3 ( jednowarstwowa ale wystarczy)  w action 9 zł...

Nożyk + 6 ostrzy, aluminiowy  8zł,

ostrze 11 skalpel ( pasujące do tego nożyka) 50gr - w medycznym.

Itp...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.