Skocz do zawartości

Dokumentacja samolotów MiG


DarekN

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwoliłem sobie założyć jednak nowy temat, gdyż zdałem sobie sprawę, że nie każdy może zaglądać do tematu MiG15. Tak więc, jeszcze raz....

 

Dzień dobry, jestem tu nowy i nie bardzo się potrafię tu odnaleźć, więc z góry przepraszam, jeżeli coś mi umknęło. Jako dziecko bawiłem się w klejenie modeli, zrobiłem sporo szachownic, jednak to były inne czasy. Życie zmusiło mnie do zarzucenia hobby na długie lata, więc całkowicie wypadłem z obiegu.

 

Teraz po latach, postanowiłem zając się modelarstwem. Na poważnie, merytorycznie.

Chciałem zapytać, czy w naszym kraju, w ojczystym języku, ukazały się jakieś publikacje (w dowolnej formie) dotyczące samolotów MiG  15 jak również wszystkich numerków wyżej, nie o Limach i innych licencjach? Mam zamiar złożyć większość (jeśli nie wszystkie) samolotów MiG, w barwach oryginalnych, ewentualnie azjatyckich, niestety jedyne publikacje, które kojarzę traktują o Limach. Jako, że nie znam różnic pomiędzy nimi, potrzebuję materiałów źródłowych o MiGach w wersjach radzieckich/rosyjskich, ewentualnie azjatyckich, jednakże w naszym języku, ponieważ nie znam obcych. Czy ktoś może mi udzielić informacji, czy takie materiały znajdę? A jeśli tak, to gdzie, w jakiej formie i pod jakim tytułem? Zależy mi na naprawdę porządnym kompendium o każdym z samolotów.

 

Druga sprawa tyczy się też jakiegoś przekroju, bądź kompletu zestawu malowań i oznaczeń w/w państw. Da się gdzieś takowe znaleźć szczegółowo opisane?

 

I sprawa trzecia, równie dla mnie ważna. Jak wygląda sprawa z drukowanie planów? Wiem, że w dobie dzisiejszego internetu można takie znaleźć. Jednak jak je wydrukować, aby zachować skale 1:48? Jest to dla mnie bardzo ważne, nie wiem jednak, czy jest jakiś prosty patent, na skalowanie takich planów. Jeśli ktoś pochyli się nade mną i moim problemem, będę dozgonnie wdzięczny.

 

PS. Wiem, że na forum jest dział "Walkaround", jednak nie widzę tam żadnych zdjęć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jeśli chodzi o plany to może zacząć od przeglądu oferty sklepów modelarskich? Ja na stronie Martoli znalazłem takie coś:image.jpeg.e047c9a03437d86768f4de4eea8fd296.jpegKoszt 39 zł. Produkt na zamówienie. Odpada sprawa drukowania i problem ze skalowaniem.
O modelach się nie wypowiem, bo nie znam się na odrzutowcach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o Migi po polsku to raczej pozycje do zdobycia z tzw. drugiej ręki czyli czyli aukcje lub antykwariat bo wydane dawno.

1. TBIU: Mig-15, Mig-17/Lim-6, mig-21, Mig-29, Mig-19

2. Biblioteczka Skrzydlatej Polski: Samoloty MIG

3.Wydawnictwo Magnum-X: Mig-29

4. Przegląd Konstrukcji Lotniczych: Mig-21,Mig-23, Mig-29

To chyba wszystko, inne wydane w Polsce to pozycje anglojęzyczne  np. seria Polish Wings, monografie MMPbooks/Stratus 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstyd się przyznać, ale nie natrafiłem nigdzie na niektóre z tych pozycji...

 

Wachmistrz

bardzo dziękuję za sugestię. Publikacje, które znam, mają jakieś przekroje i szkice, ale ciężko je nazwać planami, toteż myślałem, że skoro w polskich materiałach nie ma planów, to są one może niedostępne do radzieckich produkcji... pomimo, że w obcym języku, na pewno zainteresuję się, skoro plany są weń dostępne. Niestety trudno znaleźć.

 

hamp

TBIU znam, ale problem w tym, że nie wiem,  czy są różnice konstrukcyjne pomiędzy Mig a Lim (to trochę krępujące, ale po wypadku z młodości, miewam luki w pamięci, i nie pamiętam, czy wiedziałem czy są jakieś różnice, tym samym nawet jeśli wiedziałem, nie pamiętam)... Chciałbym na nowo usystematyzować wiedzę o oryginalnych radzieckich/rosyjskich egzemplarzach, ale to chyba trudniejsze niż myślałem... Pomimo mojej ułomności, również dziękuję za pochylenie się nade mną.

"Biblioteczka Skrzydlatej Polski: Samoloty MIG " miałem tą książkę kiedyś, pamiętam okładkę (treści nie), jednak będąc w śpiączce, oprócz lat z życia, ubyło mi też sporo prywatnych rzeczy z domu...takie to smutne życie. Dlatego usilnie próbuję odtworzyć wiedzę sprzed lat, zanim skupię się na budowie.

Propozycja Kagero też wydaje się ciekawa. Na pewno skorzystam również z tych sugestii. Dla mnie każda pomoc, informacja, czy sugestia są w obecnej sytuacji na wagę złota.

 

Największą bolączką dla mnie jest problem z głową, który przeszkadza mi w odtworzeniu przeszłości i powoduje znaczne czasami utrudnienia myślowe. Co za tym idzie, brak wiedzy nt. różnic pomiędzy Mig i Lim, jest dla mnie nie tylko krzywdząca, ale również upokarzająca. Frustracja sięga czasem zenitu.

Pozwolę sobie wkleić odnośnik do mojego innego postu/zapytania, może z odwiedzających ten post będzie w stanie mi pomóc.

 

Bardzo mnie cieszy, że jednak mój post spotkał się z odzewem. Bardzo doceniam Waszą pomoc i czas, który poświęciliście dla mnie. Naturalnie bardzo Wam dziękuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

up....s jest jeszcze ta seria

image.png.9dd281b6092c9b999da55a649b696c23.png

 

Kupisz na allegro bez problemu, ta seria liczy o ile pamiętam 70 pozycji,, są w niej i inne Migi używane w PL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2022 o 22:26, Wachmistrz napisał:

Cześć, jeśli chodzi o plany to może zacząć od przeglądu oferty sklepów modelarskich? Ja na stronie Martoli znalazłem takie coś:image.jpeg.e047c9a03437d86768f4de4eea8fd296.jpegKoszt 39 zł. Produkt na zamówienie. Odpada sprawa drukowania i problem ze skalowaniem.
 

Szkoda kasy na plany z tej serii. Mam z tej serii od MC202... Wyglądają jak rysowane w paincie - wszystkie linie i kropki jedną grubością i całość się zlewa. Dodatkowo są tam plany "Aż" jednej wersji... W skrócie: za 4 dyszki dostajemy  łącznie 10 stron z planami w skalach: 72,48,32... Lepiej Topdrawings kupić bądź monografię z planami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neptun1939

dziękuję za to spostrzeżenie. Faktycznie cena nieco wygórowana, jak za 10 stron. Z drugiej strony, jeśli nic nie znajdę dobre i to, zwłaszcza, że jest 1:48.

Topdrawings nie znam, spojrzę w internecie. Najgorsze jest to, że nigdzie nie da się zajrzeć "do środka" przed zakupem. Co do monografii, naprawdę nie jestem rozeznany, która jest warta zachodu, która traktuje o radzieckich wersjach, w której są plany. Mimo to, wedle Twoich sugestii, oczywiście będę się rozglądał. Wasze doświadczenia są dla mnie niezwykle cenne, więc dziękuję po raz kolejny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na stronach typu Chomikuj.pl monografii zagranicznych w PDF. Ja do budowy swego Shengjanga J-6 (Chińska kopia MiGa-19 ) znalazłem tam dużo zagranicznej literatury ( chińska, rosyjska, angielska, niemiecka) ze zdjęciami i planami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neptun1939

Rozważałem taki scenariusz, jednak ma trzy problemy. Nie wiem, czy są różnice konstrukcyjne pomiędzy Mig, Shengjang i Lim (a jeśli są, to nie mam pojęcia gdzie, więc nie wiem co ewentualnie pomijać podczas studiowania materiałów), nie znam też obczyźnianych języków, a co gorsza nie wiem jak wydrukować plany zachowując skalę 1:48. Niemniej jednak, to chyba dobra alternatywa na początek, chociażby w kwestii rozeznania się w temacie. Szczególnie biorąc pod uwagę niezbyt duży wybór materiałów dydaktycznych i ograniczoną ich dostępność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.