Skocz do zawartości

Wypukłe nity w 1/72...


blackriver

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie, poza kulkami BGA jakieś inne pomysły na wypukłe nity na śmiglaku w 1/72? Kalki HGW ponoć nie są jakieś super?

edit.

Chociaż jak patrzę na zdjęcia oryginału (SH-3G), to nie wiem czy nie odpuszczę :)

edit

Coś pusto 🤣 najprawdopodobniej zrobię nity z kulek 0,35 w otworkach 0,3 w miejscach gdzie zaznaczył Dragon - dla uproszczenia - po to żeby zaznaczyć że są wypukłe. Taka konwencja - nie widzę za bardzo sensu robienia tysięcy nitów w oryginalnym układzie w 1/72. Dotoczę sobie tylko narzędzie do "upychania" kulek 😉 (zrobiłem sobie test wczoraj, jak dzisiaj psiknę podkładem to może wrzucę zdjęcie na tle kadłuba z Dragona)

Edytowane przez blackriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, KayFranz napisał:

A są dostępne kulki o średnicy 0,1 mm?

Są (mam 0,2, a chyba widziałem 0,15), ale to już pył... :D wiercenie otworów 0,3 mm już jest kłopotliwe i przede wszystkim ręczne i przy używaniu narzędzi zegarmistrzowskich (cienka długa kluba w moim przypadku, wiertło wystaje dosłownie 2-3 mm). Na moje w polistyrenie raczej nie wywiercisz równego rządka 0,1 mm, nie mówiąc o 0,05 mm, pomijam osadzanie "kurzu" w dziurkach. Na zdjęciach SeaKinga które oglądałem spłaszczenia nie widać (zresztą w 1/72 jest pomijalne spokojnie) - zresztą chyba nie chce robić tak gęsto jak w oryginale, bo model by się składał tylko z nitów :D  Tak mi się widzi, że kulki 0,35 to taki w miarę rozsądny kompromis, jak na razie... A właśnie, kulki BARDZO, ale to BARDZO reagują na elektrostatykę i potrafią za każdą próbą osadzenia w otworze odtańczyć balecik, więc zabawa wybitnie dla "zboczonych" 🤣 na początku mnie to śmieszyło, a teraz już chyba nie :D

Edytowane przez blackriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, blackriver napisał:

Pytanie, poza kulkami BGA jakieś inne pomysły na wypukłe nity na śmiglaku w 1/72?

 

Tak. Spróbuj z rozciągniętą ramką lub (lepiej) gotowym plastikowym profilem o przekroju jaki Ci pasuje. Nitowadłem robisz sobie ślady (punkty) pod wiercenie otworków, wiercisz otworki, wklejasz dłuższe kawałki plastiku, obcinasz skalpelem i wyrównujesz papierem ściernym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Baaardzo duże powiększenie, po prawej na dole fragment jedno groszówki 😉 otwory 0,3 kulki 0,35, oczywiście dorobiłem sobie narzędzie do wciskania kulek - pewno będę je doskonalił - ten rządek górny jest ostatni, podkład AK 3gen - ładne ziarno nie? :D ten rząd kulek ma 12 mm długości. Wciskanie kulek powinno też działać na blachach. Na polistyrenie po wciśnięciu maznąłem cienkim klejem.

 

RogerM - kulki są chyba szybsze i efekt lepszy od szlifowania... tak mi się wydaje.

 

WIN_20220709_20_37_02_Pro.jpg

Edytowane przez blackriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, RogerM napisał:

Tak. Spróbuj z rozciągniętą ramką lub (lepiej) gotowym plastikowym profilem o przekroju jaki Ci pasuje. Nitowadłem robisz sobie ślady (punkty) pod wiercenie otworków, wiercisz otworki, wklejasz dłuższe kawałki plastiku, obcinasz skalpelem i wyrównujesz papierem ściernym.

Pokażesz efekt? Bo wg. mnie, rezultat będzie daleki od oczekiwań. Patyczków nie obetniesz równo na żądaną wysokość ok 0.2 mm. Ich obrabianie papierem ściernym skończy się na rozsmarowaniu końcówek w przeróżne kształty i wielkości. Mówimy o skali 1/72. Oczywiście mogę się mylić, dlatego chętnie zobaczę dowód. 

P.S. Nigdy nie spotkałem gotowych profili polistyrenowych o grubości ponizej 0.5 mm. Więc alternatywy dla samodzielnie wyciągniętej nitki (chyba) nie ma.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. ostatnio używałem ich jako imitację "zygów" na blachach, roztrawiając je cienkim klejem. Używam ich dość często. Mają tą zaletę, że są zawsze proste, w przeciwieństwie do drucików, które zawsze mają jakieś wygięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Dmitruk napisał:

Ja np. ostatnio używałem ich jako imitację "zygów" na blachach, roztrawiając je cienkim klejem. Używam ich dość często. Mają tą zaletę, że są zawsze proste, w przeciwieństwie do drucików, które zawsze mają jakieś wygięcie.

Do takich celów, owszem. Tym bardziej, że wyciągnięcie nitki o stałej grubości 0.3 czy 0.2 na większym odcinku jest kłopotliwe.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RogerM napisał:

No to jeszcze jest taka alternatywa, te są najmniejsze:

https://www.martola.com.pl/vdata/_obrazki/taurusmodels/mar[203897]_0070adv.jpg

Widziałem to kiedyś, ale wartość przekroczyła by kilka razy wartość modelu... 😉 na razie skupie się na kulkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.