Jump to content

HKK

Members
 • Content Count

  170
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by HKK

 1. Pamiętaj o pogodzie. Przy upałch i dużej wilgotności farby potrafią zachowywać się dziwnie. Szczególnie akryle. Poza tym, tak jak wielu też jestem zdania, że nie ma co się męczyć z różnymi akrylami wodnymi skoro są tańsze i dużo lepsze Tamiye. A jak komuś brakuje odcienia, to niewiele droższe AK RC załatwiają sprawę.
 2. HKK

  Aerograf cz.2

  Ale to właśnie pigment jest potencjalnie najbardziej szkodliwy. Cząstki stałe będą przez jakiś czas zalegać w drogach oddechowych. Więc w przypadku akryli wodnych i spirytusowych, maseczka przeciwpyłowa powinna dać wystarczającą ochronę. A co do tej "chemii" zawartej w farbach rozpuszczalnikowych, to też nie dajmy się zwariować. Ona nie jest toksyczna, bo nikt by jej nie dopuścił do sprzedaży. Jej skutki to typowo nudności i zawroty głowy. I to przy "przedawkowaniu". Zresztą sprawa indywidualna. Na niektórych działa luż w niewielkim stężeniu, na innych prawie wcale. Trwałe skutki dla organizmu to zapewne lata regularnego wdychania w dużych dawkach. Komuś przeszkadza zapach lub lubi dmuchać na zimne - niech zakłada rozbudowane maski. Daleki jestem od tego, aby krytykować ostrożność. Ale paniki nie siejmy.
 3. HKK

  Aerograf cz.2

  Na drobinki farby, to maska przeciwpyłowa powinna wystarczyć. Nie przesadzajmy.
 4. Przepraszam, jeśli niesłusznie odebrałem Twój post jako chamstwo. Humor mi dopisuje, dziękuję. Ale tak z ręką na sercu Jasiu - było to trochę drwiące, prawda? Przecież jeśli nie jesteś zainteresowany, to w jakim innym celu komentowałeś? Więc powiedzmy, że złośliwością odpowiedziałem na złośliwość a nie chamstwo. Również pozdrawiam. P.S Nb. kółka modelarskie tu gdzie mieszkam zrzeszają niemal wyłącznie starszych panów z kasą. Zgodnie z zapowiedzią odwołuję ofertę.
 5. Zgadzam się. Pod warunkiem, że pomalujesz nim swój pokój i pokażesz to na filmie. Albo nie, oddam Ci wtedy za darmo stoi?
 6. Może się to Ci wydać dziwne, ale ja naprawdę nie muszę sprzedawać tego aero. I chodziło mi jedynie o to, aby każdy ew. zainteresowany na tym forum nie ominął ogłoszenia które za chwilę już nie będzie aktualne. Dlaczego? Może to znowu będzie dziwne, ale zależało mi na tym, żeby z okazji skorzystali tutejsi forumowicze. Ten post wisi od dwóch tygodni i zaraz zniknie. Nikogo nim nie męczę. A jak tu i teraz nie ma popytu, żaden ból. Więc nie, nie jestem desperackim sprzedawcą aero który wciska swój "towar". Sugesta czy też "żart" typu - "masz trzy stówy i spadaj" jest chamski. Nie znam CIę, nie zasłużyłem na takie traktowanie. Mogę z zupełnie lekkim sercem oddać komuś ten aerograf w prezencie jak będę miał kaprys. A za "czy stówy" możesz się napić za zdrowie. Jeśli CIę stać oczywiście.
 7. Ostatni dzwonek. Jutro usuwam ogłoszenie i aero idzie na ebay-a.
 8. Przypominam się. Ostatnia szansa na kupienie tego aerografu za niemal połowę ceny sklepowej. Jeśli znajdzie się chętny, to 11 lipca aerograf będzie wysłany przesyłką kurierską z Polski bez żadnej dopłaty. W innym razie, z żalem sprzedam go na zagranicznej aukcji. Moim skromnym zdaniem, to niemal jedyny aerograf Iwaty dla którego stosunej jakości do ceny się nieźle broni. Trudno bowiem znaleźć wyraźnie tańsze aero które łączyłoby podobną jakość i parametry z niewielkimi rozmiarami i wagą.
 9. HKK

  Farby z bliska

  Widać, że nic nie widać Generalnie, Czarna Tamiya X-1 ma bardzo drobny pigment. I wygląda na to, że rozcieńczalniki nie mają wpływu na jego jednorodność.
 10. HKK

  Farby z bliska

  Teraz powiększenie obiektywu x40. To już na granicy sensowności dla mojego mikroskopu. Trudno złapać ostrość. Kreska na dole to 0.1 mm
 11. HKK

  Farby z bliska

  Obiecany test. Farba Tamiya X-1 (błyszcząca). Ze świeżo otwartego słoiczka, ale dość stara - 4 letnia. Rozcieńczana MLT, IPA, Revell Aqua Color Mix (spirytus techniczny i woda) oraz wodą kranówą. Najpierw małe powiększenie (obiektyw mikroskopu x4) żeby było widać jak różnie mieszanka rozlewa się i wsycha na szkiełku, co ma wpływ na grupowanie się pigmentu. Kreska na dole to 1mm
 12. HKK

  Farby z bliska

  Śmiało powiedziane. A pod jakim względem? Niestety nie mam żadnych podstaw, żeby wziąć tą ocenę poważnie.
 13. Na to wygląda. Iwata Eclipse HP-CS ale z dyszą 0.3 i blokadą iglicy. Czyli CSP znaczyłoby CS "Plus". Na korpusie nie ma nawet tego oznaczenia jest po prostu CS. Póki co, dostępna chyba tylko w Japonii. Dobra cena. Bardzo dobra.
 14. HKK

  Farby z bliska

  Tamiya XF-62. Nie pomyślałem o jednej ważnej rzeczy. Matowe farby w porównaniu do błyszczących mają często jakiś dodatek matujący, coś w rodzaju talku. Może te większe "kryształki" które widać gdzie niegdzie, to właśnie to? MRP to raczej nie dotyczy, tych "śmieci" jest zbyt niewiele i są duże.
 15. HKK

  Farby z bliska

  Dobra, zrobię jeszcze dziś.
 16. HKK

  Farby z bliska

  Czego Ty ode mnie chcesz? To ciężka praca Ok, mogę tak poeksperymentować, ale z jedną farbą, bo dnia mi nie starczy 😉 Tamiya czy AK?
 17. HKK

  Farby z bliska

  Hataka prosto z butli, cienko rozprowadzona na szkiełku.
 18. HKK

  Farby z bliska

  @Bobek Ale ja dolałem LT do AK i Tamiyi. "Na oko" miały podobną konsystencję do MRP. Natomiast jest faktem, że moje podejście nie jest zbyt "naukowe". MRP jest nowa. Hataka kupiona pół roku temu. AK w miarę nowe, ale przechowywane w formie rozrzedzonej MLT. Podobnie Tamiya ale jest dużo starsza. Więc nie mogę wykluczyć, że widoczne różnice są spowodowane czasem i sposobem przechowywania. Jeśli jesteście ciekawi, mogę powtórzyć eksperyment z użyciem AK i Tamiyi prosto ze słoika, rozrzedzonych "na świeżo". Ale będa to inne kolory.
 19. HKK

  Farby z bliska

  Nie wiem. Nie jestem specjalistą od chemii farb ani analizy mikroskopowej pigmentu. Jedyne co da się z pewnością zauważyć, to bardzo drobna i jednolita struktura MRP w porównaniu do innych. Więc obiegowa opinia o wyjątkowo przyjemniej pracy z tymi farbami zdaje się mieć uzasadnienie w ich składzie. Doug's models ma film na YT gdzie testuje pomarańczową Hatak-ę. Stwierdza, że to niezłe farby ale daleko im do MRP. Gdy porównać ich obraz to można teoretyzować dlaczego.
 20. HKK

  Farby z bliska

  I jeszcze Vallejo dla porównania. Jedyny kolor jaki mi pozostał. Jak widać, farba mocno niejednorodna, duży rozrzut ziaren.
 21. Z nudów zrobiem kilka zdjęć mikroskopowych paru typom farb. Starałem się użyć zbliżonych odcieni brązowego, bo podobo takie kolory mają najgrubszy pigment. Ale nie sprawdzałem czy to prawda. Powiększenie obiektywu mikroskopu x10, faktyczne powiększenie wynikające z ogniskowej kamery i rozmiaru sensora jest oczywiście znacznie większe. Dla porównania pasek pokazuje wielkość 0.2 mm czyli rozmiar typowej dyszy aero. MRP, i Hataka prosto z butelki. AK i Tamiya rozcieńczone LT. MRP - bardzo drobny i jednolity jednocześnie rzadki pigment. Co to za śmieci w farbie, nie mam pojęcia. Hataka orange. Pigment gęstszy za to niejednorodny. Sporo większych ziaren. AK. Pigment drobny i gęsty, ale niezbyt jednorodny. Tamiya. Podobna do AK, może nieco bardziej jednolity pigment.
 22. HKK

  aerograf

  Tanie aerografy są dla zaawansowanych, którzy potrafią zorientować się czy aero nadaje się do użytku, do ew. tuningu, czy do wymiany. Inaczej to loteria. Nie będziesz wiedział czy kiepskie efekty to Twoja wina, czy sprzętu. Tanie kompresory są dla nikogo. Najtańszy, godny polecenia kompresor to as-186 za ok 300 zł. Najtańszy godny polecenia aerograf to koszt 150 zł. A i tak mozesz trafić na wadliwy egzemplarz. Ale jak napisał Solo, dopiero przy 600 zł za kompresor + aerograf jesteś w miarę bezpieczny. Za 180 zł daj sobie spokój. Wyrzucone pieniądze.
 23. Przypomniały mi się stare dzieje. Za głębokiego PRL (pod koniec lat 70-tych) ojciec przywiózł mi z zagranicy kilka modeli, w tym Bf-110 z Matchbox-a. Rarytas, bo chociaż zachodnie modele były czasem dostępne w Polsce, to tych ze swastyką nie sprowadzano. Modelowi brakowało oszklenia a kadłub był zapaćkany klejem. Ktos zapewne zaczął kleić a potem oddał do sklepu i sprzedawca po prostu odłożył na półkę. Matchbox do modeli zamieszczał kupon reklamacyjny. Wypełniłem i wysłałem bez większej nadzei. Ku mojemu zdziwieniu, jakiś miesiąc później dostałem paczkę z UK. W środku była ramka z oszkleniem i list z przeprosinami, że samego kadłuba nie mogą mi przysłać. Za to wysyłają inny model jako rekompensatę. I rzeczywiście, w paczce był model Alpha Jet-a. Dla mnie, dzieciaka z komunistycznego skansenu to była rzecz niebywała. Dostać za darmo nowy model i to z zagranicy, od samego Matchbox-a!
 24. Niemal nowy aerograf kupiony niedawno okazyjnie na aukcji. Topowa Iwata z serii Hi-Line (powyżej jest już jedynie Custom Micron), dysza 0.2 mm. Świetny, mały, lekki, poręczny, taki jak lubię. Ale nie mam dla niego zastosowania. Do detali mam Olympos-a (którego lubię jeszcze bardziej) a w rezerwie PS-770. Do całej reszty PS-289, który choć długaśny i przyciężkawy, jest bardziej uniwersalny. Dlatego szkoda, żeby leżał nieużywany w szufladzie. Niech cieszy kogoś innego, a cieszył na pewno będzie. Pomijając Olymposa, jeszcze żaden aerograf nie sprawił mi takiej radochy podczas pierwszego użycia. Zalety: Malowanie i obsługa to sama przyjemność, jak to w Iwacie. Lekkość i krótki przód ułatwiają precyzyjne prowadzenie. Tzw "cienkie linie" da się wyciągnąć takie jak w Custom Micron-ie. 0.2-0.3 mm. Z Micron-em jest to jedynie nieco łatwiejsze. Może spokojnie służyć jako aerograf uniwersalny. Od detali poprzez kamuflaże, do całych powierzchni w mniejszych skalach. Wszystkie "bajery" w komplecie - zaworek MAC, wycięcie w korpusie, ogranicznik ruchu igły, napięcie sprężyny spustu. Wady: Do malowania większych powierzchni lub podkładów lepiej sprawdzą się aero z grubszą dyszą i pojemniejszym zbiornikiem, choć ten też da radę. Modelarze o dużych dłoniach i grubszych paluchach mogą preferować większy sprzęt. Wg oryginalnego właściciela, aerograf prawie nieużywany. Wygląda na zgodne z prawdą. Żadnych śladów zużycia, dno zbiorniczka "dziewicze". Brak najmniejszych rysek lub zmatowień powierzchni. Aerograf sprzedaję za 750 PLN - przesyłka z Polski darmowa, między 10.07 a 13.07. Wcześniej lub później przesyłka z UK za dopłatą (80 PLN). Ceny nie obniżę, nie ma mowy Aerograf sprawdzony, wyczyszczony do ostatniego szczegółu i nasmarowany. Igła wypolerowana micromesh-em 8000 i 12000. Pudełko i ulotki w stanie sklepowym. 10-letnia gwarancja w załączeniu. Do kompletu dodaję końcówkę do szybkozłączki, przewód powietrza z szybkozłączką do kompresora oraz szybkozłączkę Sparmax-a z zaworkiem MAC. Wiem, że za niecałą stówę więcej można mieć nowe H&S Infinity solo. Ale po tygodniu nowe aero będzie tak samo "używane" jak ten. Poza tym z jakichś względów, niezadowolonych użytkowników Iwaty trudno znaleźć. A niezadowolonych z Infinity trochę jest. Przepraszam za przydługi opis, ale przy takiej cenie chciałem aby wszystko było jasne.
 25. Ja bym powiedział, że trochę przerażający...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.