Skocz do zawartości

DIY G-13, czyli Hetzer dla gawiedzi, Academy 1:35


Pan_Cerny

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki kompulsywnym zakupom tak sobie zawaliłem warsztat/magazyn, że straciłem dostęp do stanowiska malarskiego. I ogólnie dostęp do wielu modeli. Stąd moja większa aktywność na giełdzie w dziale "Sprzedam". Bardzo mi pomógł kolega enten, który wparował do mnie i z każdą minutą miłej pogawędki odkładał sobie na boku jakiś model. Przy okazji, jak przystało na prawdziwego nałogowego modelarza, przeskanował wnikliwe cały mój magazyn. Przez większość czasu na jego obliczu malowała się mieszanina pobłażania i obrzydzenia, ale na jednym modelu jego wzrok zatrzymał się na dłużej. Był to niedomalowany do końca G-13. Bartek kazał mi obiecać sobie, że zrobię mu zdjęcia i pokrótce opiszę, bo sam nabrał na takiego ochotę.

Tyle tytułem wstępu a teraz do rzeczy.

 

Kupiłem sobie kiedyś wczesnego hetzera z Academy z zamiarem zrobienia powstańczego Chwata. Chciałem w nim zrobić namiastkę wnętrza i wkleiłem mu do wnętrza podłogę z polistyren. Porzuciłem go potem na kilka miesięcy i jak wróciłem do tego modelu to dół wanny był tak zdeformowany, że nie nadawał się do niczego. I tak zostałem z naręczem części, które żal było wyrzucić. Postanowiłem wrócić kiedyś do wczesnego a tym czasem chciałem jakoś zutylizować odziedziczone elementy. Nie chciałem robić "zwykłego" późnego Hetzera, bo różnice pomiędzy konstrukcjami są praktycznie niezauważalne dla amatora. I tu natrafiłem na takie pojazdy:

image.jpeg.c0fe3995b8041ec1c45251f05015f943.jpeg

 

image.thumb.jpeg.b30377f896c3c6c0430a4f2420c9aad6.jpeg

 

Hetzer, ale na wypasie! :)

 

Późny G-13 wydawał mi się trochę poza moim zasięgiem modelarskim, ale taki wcześniejszy, udrugowojenniony przez właścicieli był już w zupełności do uzyskania małym nakładem pracy.

Za bazę posłużył mi późny Hetzer z Academy.

Wzorowałem się trochę na pojeździe z Thun i fotkach z monografii AJ Press-u.

 

Dodałem wzmocnienie haka i śrubę wlewu oleju do przekładni.

image.jpeg.17f84a485af1f52c17df2248b4d76e4d.jpeg

image.jpeg.9bdf473e5c91fd1fd81387be47d619d1.jpeg

 

Z tyłu kolejne wzmocnienie haków i spawy na drzwiach silnika.

Aha, koło napinające po lewej ma 4 otwory ulgowe a te po prawej ma ich 6.

image.jpeg.6f1cdb00b2ae6329f9e62950b8188b18.jpeg

 

Osłonę peryskopu wytoczyłem z tego "kubełka" który jest na tylnej płycie za wentylatorem.

image.jpeg.f9248fb9c6eb82a4e23e25c41848345f.jpeg

 

G-13 mają wszelkie możliwe koła; i stare i nowe (z mniejszą ilością śrub). I jeszcze jakieś spawane.

image.thumb.jpeg.cf348ef6819de7bde6a8bd0c9fb83975.jpeg

 

Miałem dużo kół więc mogłem eksperymentować. Pierwsze podejście z wiertarką i skalpelem okazało się strzałem w dziesiątkę.

image.thumb.jpeg.cf4ae35870361c8c1fe9cccecb86d9d6.jpeg

 

image.jpeg.0872c57e6410374357e7cbc42abd0213.jpeg

 

Maluch gotowy do malowania.

image.thumb.jpeg.413cc1f8bdc4654feab07a926cb88093.jpeg

 

I w czarnym podkładzie.

image.thumb.jpeg.4a16818df893cbfd8f1417b4abf9b308.jpeg

 

Obecnie Hetzer jest w pomalowany na bazowy piaskowy.

 enten się odgrażał że znowu do mnie na szaber przyjedzie, więc szanse na dokończenie modelu rosną.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym magazynowaniem to chyba każdy modelarz się zmaga. Ja po ostatnim remanencie stanu, westchnąłem głośno i doszedłem do wniosku, że chyba mi życia nie wystarczy aby to wszystko poskładać do kupy i pomalować :szczerbol: zwłaszcza przy takim tempie prac  🤪
Co do Hetzer 'ka to czekam na dalsze postępy prac, bo szkoda żeby taki kajber skończył gdzieś w pudle :] 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, piotrkur napisał:

Możesz przetłumaczyć?wink3

Pewnie o staropolski, po wojenny slang, ale nie wiem.

 

Pancerniak, masz już nowy zawód jak: chirurg-tokarz 🤣 .  Panie, regulacji chyba nie masz, w tej wiertarce, to plus za odwagę :)

 

 

image.thumb.jpeg.cf4ae35870361c8c1fe9cccecb86d9d6.jpeg

Edytowane przez MayonesEXG7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2022 o 12:56, zyziek napisał:

Z tym magazynowaniem to chyba każdy modelarz się zmaga. Ja po ostatnim remanencie stanu, westchnąłem głośno i doszedłem do wniosku, że chyba mi życia nie wystarczy aby to wszystko poskładać do kupy i pomalować :szczerbol: zwłaszcza przy takim tempie prac  🤪
Co do Hetzer 'ka to czekam na dalsze postępy prac, bo szkoda żeby taki kajber skończył gdzieś w pudle :] 

Spokojnie - tę chorobę leczy się normalnie na NFZ, lekarz przepisze Ci na receptę tabletki OLX lub syrop allegro.  

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.