Skocz do zawartości

1988 Porsche 959 Canepa - Tamiya 1/24


kubecki

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że mamy sobotę, a budowa mojego NSXa stanęła w miejscu... Postanowiłem zabrać się za model, który już jakiś czas temu rzucił mi się w oczy ze względu na dwie rzeczy: 1. jest to model śmiesznie tani (od 80 do 115zł) 2. Jest to Porsche 959 czyli bardzo unikatowe, moim zdaniem przepiękne auto. No i jest to produkt Tamki, czyli nie powinien być strasznie trudny w składaniu.

Trochę historii...
Porsche stworzyło 959 na bazie popularnej 911, aby wygrać grupę B w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Aby uzyskać homologację FIA, Porsche musiało wypuścić co najmniej 200 egzemplarzy modelu 959 na cywilne drogi. Każde z nich sprzedane zostało grubo poniżej kosztów produkcji, mimo iż cena wyjściowa wynosiła ponad 220 tysięcy dolarów w roku 1987 (>580k $ dzisiaj). Piekielnie dobry i niesamowicie rzadki samochód. 

porsche_959-1d.jpg

Moja koncepcja
Porsche, model 959 wypuszczało fabrycznie w klasycznych dla tej marki kolorach - czerwony/srebrny/biały lub czarny. Na tym forum widziałem też wykonanie w wersji złotej. Moją uwagę przykuł amerykański tuner Canepa i właśnie w stronę jego projektu chciałbym podążać. Srebrny gun-metal oraz brązowe, skórzane wnętrze - tak właśnie powinno wyglądać moim zdaniem stare Porsche.  

88-Porsche-959-83-1170x658.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw

Typowe dla Tamki pudełko w stylu japoński old fashion

1.jpg

W środku dosyć sporo części. Oprócz elementów przeźroczystych, wszystkie w tym samym kolorze. Ogromny plus ode mnie za obecność silnika oraz niepomalowane felgi. 

2.jpg

Szlifowanie i przygotowanie do malowania
Kasta wyszlifowana, linie poprawione. Było całkiem sporo linii odlewu do usunięcia, śladów po wypychaczach niedużo. Spasowanie tylnej klapy bardzo w porządku. Spodziewałem się gorszych efektów.

3.jpg

4.jpg

A oto główna paleta kolorystyczna. 😎 Zdecydowałem się na spraye Tamki dlatego, że sporo wybaczają podczas malowania i szybko schną, a ja mam akurat wolny wieczór dzisiaj...

5.jpg

Podkład

Po przejechaniu kasty podkładem szary Vallejo Hobby, z początku nie pokazały się praktycznie żadne niedoskonałości. Przyjrzałem się jednak i najpierw wyszła jedna tragedia czyli skopany (krzywy) odlew tylnego zderzaka...

6.jpg

 

7.jpg


Któremu udało się jakoś zaradzić

8.jpg

A potem druga, czyli złe dopasowanie spojlera z klapą od silnika. W oryginale jest to jeden element, Tamka zrobiła dwa i powstała między nimi spora szpara. Do tego szczelina jest bardzo blisko klapy, co trochę utrudnia dobre położenie koloru. Dlatego też najpierw oba elementy od wewnętrznej strony pomalowałem podkładem, potem lakierem bazowym (Tamka X-100 - Light Gun Metal), a na koniec zabezpieczyłem taśmą do dalszej obróbki i szpachlowania.

10.jpg

Efekt finalny (szpachlowanie CA):

11.jpg

Jak dla mnie - co najmniej wystarczający 

Edytowane przez kubecki
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie 
Kasta poleciała pod kolor. Ts-100 od Tamki - imo efekt świetny. 

12.jpg

15.jpg

Na to dałem jak zawsze 1K Clear Coat od Motipu. Chciałem przyspieszyć twardnienie i dałem na 50C do piekarnika. Niestety, efekt poniżej:
16.jpg

Ale faktycznie stwardniało na kamień. :)

Poszło do kapieli w dot-4

Felgi natomiast bardzo ładnie zniosły piekarnik i polerkę. Lakier bazowy Tamiya TS-6  (matt black)


17.jpg

Edytowane przez kubecki
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak...

Po kąpieli i szorowanie w dot-4 okazało się, że tarka zrobiła się nie tylko na klarze. Z mieszanki podkład Vallejo + Baza Tamka TS + 1K od Motipu wsadzonej do piekarnika wyszedł plastik przeżarty praktycznie na wylot. 

Stwierdziłem jednak, że spróbuje to odratować. Zabawa zajęła mi pół dnia i była najbardziej żmudnym zadaniem ręcznym jakie wykonałem. Mniej czasu zajmuje odnowienie kompletu mebli ogrodowych drewnianych w skali 1:1.

No to zaczynamy naprawę:

1. Wstępna szlifierka i ocenienie szkód. Sporo czytałem o szkodliwości dot4 i że lepszym wyborem jest dot3. Ja niestety nigdzie w okolicy nie znalazłem tego drugiego specyfiku, więc zostałem przy nowszej wersji. W moim przypadku nie popsuł on plastiku na całej kaście, ale osłabił słupki szyb, które odpadły i które to musiałem wkleić. 

18.jpg

2. Szpachlowanko i szlifierka część I. Używałem szpachli Tamiya Basic Type Putty, czasami rozwodnionej zmywaczem do paznokci, a taką mieszankę nakładałem wykałaczką lub palcem. Użyłem szpachli dlatego, że zepsutej kasty nie dało się zbytnio wyszlifować papierami, które posiadam - gradacje powyżej 400 nawet nie ruszały stwardniałego, pokiereszowanego plastiku. 

19.jpg

3. Na początku myślałem, że to już koniec, ale podkład Tamki wyprowadził mnie z błędu. Zmieniłem podkład z Vallejo i nie wiem czy Tamka jest warta 2x takiej ceny.

20.jpg

 

4. Szpachlowanko i szlifierka część II a w zasadzie część tysiąc pięćset sto dziewięćset. Tutaj efekt jest już całkiem w porządku i myślę, że przede mną już tylko mniejsze detale do poprawki.

21.jpg

Po tym etapie poszło jeszcze drugie tyle szpachli i szlifowania. 

22.jpg

W międzyczasie psiknąłem sobie fotele - taki kolor będzie docelowy

25.jpg
TBC...

Edytowane przez kubecki
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam po krótkiej przerwie...

Kastę udało się w miarę uratować, została wnęka silnika do pomalowania - tutaj malowanie zrobię trochę inaczej niż na początku, ale to w następnym poście. Także zaczynamy od punktu 0 :)

26.jpg

 

W międzyczasie dłubnąłem sobie silnik oraz tylne zawieszenie. Dodałem małą waloryzację w postaci przewodów kynar czarnych, do tego panel liner od tamki na różne szczeliny oraz napisy Porsche

27.jpg


28.jpg

 

Zbliżenie na detal

31.jpg

 

 

Zakupiłem też zestaw do weatheringu od Tamki, chociaż tu się zastanawiam czy nie wyszło trochę zbyt przerysowanie

30.jpg

 

Silnik, skrzynia i zawias już zamontowane w budzie - było trochę szarpania

32.jpg


34.jpg

 

 

No i na razie przymiarka budy z podwoziem na brudno, już widzę że będzie trochę rzeźby, bo całe podwozie jest zbyt do przodu względem kasty, ale mimo tego myślę, że jest tłusto :)

35.jpg

36.jpg

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend w sumie miałem więcej czasu na pogrzebanie, więc dokończyłem także wnętrze

Bazowy kolor to TS-1 Red brown od Tamki. Dodatkowa waloryzacja to flock do paznokci brązowy i czarny z allegro, kładziony na bezbarwny pół-mat pędzelkiem
37.jpg
 

Fotele oraz tapicerkę na miejscach zgięcia potraktowałem jeszcze washem "oil stains" od Tamki. Żaluję, że nie pogłębiłem linii na boczkach i kanapie tylnej, bo odwzorowanie tych detali jest słabe. Brak też na boczkach maskownic głośników, które w oryginale powinny być czarne. 

38.jpg

Przyciski na desce rozdzielczej - biały akryl od Tamki kładziony wykałaczką. 


39.jpg

40.jpg


Spasowane z budą na sucho i poprawiona wnęka silnika - TS-17 Aluminium (ten sam co na podwoziu) + TS-6 Black od Tamki.

41.jpg

 

 

Edytowane przez kubecki
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BCI Batou napisał:

Czekaj, czekaj... że flock pędzelkiem nakładałeś? Czy coś źle zrozumiałem? Tak czy siak, moim zdaniem wyszedł słabo - jakoś tak rzadko i nierówno.

Reszta ok. Działaj dalej.


Nie, nie - pędzelkiem nakładałem bezbarwny na pomalowane elementy, a potem na to flock zgodnie ze sztuką. Według mnie flocka nałożyłem tyle, ile potrzeba, ale biorę to na klatę i dorzuciłem kolejną warstwę


44.jpg

43.jpg

42.jpg


Flock brązowy też słabiej kryje - na dywanikach z przodu jest czarny, też położony na brązową bazę i widać  różnicę.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że gdybym siedział w tym autku, powiedzmy, na tylnym fotelu, i gdyby z podłogi i podłokietnika wychodziły takie wielkie farfocle, to chyba nie pomyślałbym o tym samochodzie, że jest takie elitarne... ale ja się nie znam i mogę się mylić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.