Skocz do zawartości

Boeing 737-100 BPK 1/72


mjakm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów !

 

Moja pierwsza relacja warsztatowa. Założona niejako dla motywacji żeby skończyć tego dziwaka. Biję się jeszcze z wyborem malowania ale bliżej mam do Singapore. Do dzisiaj byłem prawie pewny wyboru ale BPK wszędzie pokazuje napis na kadłubie w granatowym kolorze (zgodnie z prawdą) ale kalkomanie dołącza w jasno niebieskim...

 

Zestaw na bogato: maski, elementy fototrawione, gumowe opony i kilka detali z żywicy od ResKit. Sam plastik, no cóż, spodziewałem się czegoś lepszego ale trzeba jakoś z tego wybrnąć. A więc do dzieła

 

b737_5.jpg

b737_4.jpg

b737_2.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa... Nie jest to coś co na forum widzi się każdego dnia! Ten dół kadłuba rzeczywiście dość drastycznie wygląda. Jakie to np. długie w tej skali wychodzi? Życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość ma ok 40 cm. Wrażenie robi duże bo całkiem niedawno składałem 737-500 w skali 1/144 który jak pchełka wygląda przy nim. No walka będzie ze spięciem tego kadłuba. Detalu trochę jest ale obawiam się że będzie dużo do odtworzenia po tym jak połącze je razem. 

 

Kusi mnie zrobienie oświetlenia bo jest miejsce ale z elektroniką/elektryką jest trochę na bakier. Może jakbym znalazł jakąś instrukcję krok po kroku ... kto wie ?

 

b737_1.jpg

Edytowane przez mjakm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mjakm napisał:

Całość ma ok 40 cm. Wrażenie robi duże bo całkiem niedawno składałem 737-500 w skali 1/144 który jak pchełka wygląda przy nim. No walka będzie ze spięciem tego kadłuba. Detalu trochę jest ale obawiam się że będzie dużo do odtworzenia po tym jak połącze je razem. 

 

Kusi mnie zrobienie oświetlenia bo jest miejsce ale z elektroniką/elektryką jest trochę na bakier. Może jakbym znalazł jakąś instrukcję krok po kroku ... kto wie ?

 

b737_1.jpg

@mjakm Na Twoim miejscu zrobiłbym zdjęcia połówek kadłuba i innych baboli i wysłał to szybko do producenta z zapytaniem co to jest i z czego wynika ? Odłóż model. Patrząc na te różnice długości pomiędzy połówkami kadłuba, to zastanawiam się czy nie pomieszali wersji 100 i 200 ? Ale to tylko hipoteza.  W tym czasie poszperaj w necie na temat oświetlenia. Zapewne znajdziesz na MW, zajrzyj też na Airlinercafe.com      https://airlinercafe.com/    BPK ma skrajne opinie, od  + do -

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto by powstawiać do kadłuba różne wzmocnienia typu wręgi i do szpachlowania wziąć roztopioną ramkę - długo schnie, ale potem przy szlifowaniu i robieniu nowych podziałów jest dobrze.

 

A jeśli chodzi o oświetlenie, to ja chętnie pomogę - mam profesjonalne przygotowanie do tego.

 

Życzę powodzenia w dalszych pracach i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem jednak że biorę się za niego. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Tak jak planowałem początkowo zostaje przy barwach Singapore.

 

@panmopsik kadłub jest z pewnością z wersji 100, wstępne oględziny sugerują że zwichrowany jest na krawędzi styku obu połówek. ogon wygląda strasznie ale może uda się coś wyrzeźbić. Tą niemiecką recenzję czytałem i nie ukrywam ona mnie zachęciła do zakupu.

 

@pmroczko nie ukrywam że kusi mnie to oświetlenie. Jeśli na serio byłbyś w stanie mi pomóc to chętnie skorzystam z Twojej pomocy. Jakby co daj znać na priv.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace ruszyły ale trzeba duuużo samozaparcia. Na razie mam wrażenie że nie jest to model B737 tylko coś co w bryle ma go przypominać. Pierszwe spostrzeżenia to bardzo twardy plastik, instrukcja jakby tylko podpowiadała co trzeba zrobić ale interpretację zostawia modelarzowi a już poruszane wcześniej kwestie spasowania to oddzielna historia

 

Elementy kokpitu połączone, każde z nich mają masę nadlewek. Plastik dość twardy więc praca z nim nie jest najłatwiejsza bo pomimo skali 1/72 to nadal części nie są zbyt duże.

kokpit1.thumb.jpg.a692c3d92b597c0ca7a8b56f11db72de.jpg

 

Kabina i dziub. Metodą dedukcji doszedłem że wersja Singapore ma jeden detal mniej w okolicy okien więc należy odciąć dostarczony w całości górną część kokpitu i wstawić tą dla wersji Singapore które nie wiadomo dla czego ma znacznie wykonany lepiej detal okien. Niestety okazuje się że ma ona zupełnie inny profil i dla oszczędzenia domownikom masy wulgarnych słów przy wpasowywaniu tego elementu powróciłem do... oryginalnego dzioba z oknami z wersji Lufthansa. Na zdjęciu ładnie prezentuje odstający o 2 mm element.

dziub1.thumb.jpg.cd42f9b17b9a69fcaf1d047eb5ec7aac.jpg

 

Kwestia oszklenia.  BPK każe wyciąć cały boczny pas i wstawić w to miejsce pasek z przezroczystego plastiku w wygrawerowanymi delikatnie oknami. W zestawie znajdują się maski do okienek ale oczywiście spasowanie takiego kawałka to kolejne metry szpachlowania połączeń. Przy okazji zeszlifowałem krawędzie obu połówek kadłuba i zredukowałem szpary do 1 w porywach do 2 mm zamiast prawie 7 w części ogonowej. Całość psiknąłem na czarno. Trochę żal że nie ma nawet prostej imitacji wnętrza z fotelami. Przy tej skali można by było się pokusić o wykonanie wnętrza.

 

fuselage1.thumb.jpg.d98aabb4660940d0b3405d1bf651560d.jpg

942718505_szybyboczne.thumb.jpg.543ddeb8a7c11340bee24e5a1fc03b0d.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wnętrza, to   https://www.airlinereporter.com/2011/09/1965-boeing-737-100-marketing-brochure/                  https://www.flickr.com/photos/20922999@N02/sets/72157627485866400/with/6066651992/    a co do szczegółów, to jest szansa (sprawdzone z innymi podmiotami), że Singapore by coś podesłał dla modelarza walczącego z bryłą BPK                      (  link który być może coś naświetli lub na przyszłość dla zainteresowanych https://frequentlyflying.boardingarea.com/vintage-airline-seat-map-continental-airlines-boeing-737-100/   )

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.