Skocz do zawartości

Potez 452, Section d'Hydroavions de la Marine, Ream (Indochiny), Wojna Francji z Tajlandią 1940-41, Azur, 1/72


JWM

Rekomendowane odpowiedzi

Potez 452 to lekki wodnosamolot obserwacyjny przystosowany do użycia  na katapultach okrętów. 

W okresie od listopada 1940 do stycznia 1941 francuskie siły kolonialne w Indochinach (wierne rządowi Vichy)  starły się z siłami Tajlandii (wówczas Syjamu, będącego sprzymierzeńcem Aliantów).  Eskadra "Section d'Hydrovaions dela Marine" (SHM) bazująca w  Ream (obcnie w Kambodży, ok. 100 km  na południowy zachód od Phon-Penh) miała na wyposażeniu 8 hydroplanów: dwa Loire 130 (SHM-1, SHM-2), trzy Guordou-Lesuurre 832 (SHM-3,SHM-4, SHM-5) i trzy  Potez 452 (SHM-6, SHM-7, SHM-8). Model z zestawu Azur (1/72) przedstwaia Potez 452 No 14, SHM-7 , wcześniej bazujący na krążowniku  Lamotte-PIcquet.  

 Model był trochę korygowany, głównie dodałem detale w obrębie silnika, pocieniłem zastrzały, wymieniłem śmiglo na późniejsze, metalowe, zastosowane w tym egzemplarzu.  Od postaw zbudowąłem wózek transportowy bazując na zdjęciach (niestety do planów nie dotarłem)  . 

 

potez 452 DSC09365.jpg

potez 452 DSC09364.jpg

potez 452 DSC09363.jpg

potez 452 DSC09362.jpg

potez 452 DSC09361.jpg

potez 452 DSC09360.jpg

potez 452 DSC09359.jpg

potez 452 DSC09358.jpg

potez 452 DSC09357.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero ciekawostka, moja pierwsza myśl- zapomnieli o miejscu dla pilota? 😉

Przedostatnie zdjęcie lux - niebieski materiał + folia => powinieneś zgłosić do Agtoma kolejny prosty patent na imitacje wody na podstawkę, do aktualizacji jednego z filmów 👍

 

O dokładniej tego 

 

Pozdr ww

 

Edytowane przez wuwumaster
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, pulemiot napisał:

Ode mnie plus za Francuza i to wersji wodno-powietrznej. Mieli rozmach w projektowaniu i eksperymentowaniu z wodnosamolotami.

Dzięki - niestety bardzo trudno dostac te najciekawsze duże ładzie latające wyprodukowane w krótkich seriach (i jako oryginal i jako model), taki Breguet Bizerte (waku) chodzi pe E-bayu z rzadka a do tego na poziomie 300 euro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.