Skocz do zawartości

Farman 223.3 BN5, VIchy AF, 1941, Azur 1/72


JWM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tym razem prawie bez poprawek z pudełka (poza malowaniem) - francuski cięzki bombowiec nocny Farman 223.3 BN5.  Malowanie z Syrii, czerwiec-lipiec 1941, kampania przeciw wojskom brytyjskim . Tyleż chętnie zapomniane co intensywne starcie francusko-brytyjskie zakończone przejęciem Syrii i Libanu (francuskich koloni) przez Brytyjczyków, którzy przekazali szybko kontrolę nad tym obszarem  administracji   Wolnych Francuzów generała de Gaulle.  Kampania ta była bardzo istotna dla sytuacji strategicznej Wielkiej Brytanii. W tym czasie (późną wiosna 1941) Anglia samotnie (w sensie niepodległego państwa) walczyła przeciw koalicji Włosko-Niemieckiej.  Sytuacje uległa zmianie 22 czerwca 1941, z chwilą ataku Niemców na ZSRR . Trzeba przypomnieć, że chwilę wcześniej Anglia stłumiła powstanie niepodległościowe i proniemeckie w Iraku a zaraz potem, w sierpniu 1941 prewencyjne wraz z ZSRR dokonała inwazji Iranu, gdzie narastały nastroje proniemieckie.

W tym czasie, czyli w lipcu 1941,  samoloty francuskie (sił podporządkowanych rządowi Vichy) nosiły jedyie żółte lementy szybkiej identyfikacji kraju formalnie neutralnego. Dopiero  w sierpniu 1941 roku,  na  zółtych elementach pojawiły się namalowane dodatkowo czerwone pasy. powszechnie kojarzone z lotnictwem Vichy   

farman 223 DSC02182.jpg

farman 223 DSC02183.jpg

farman 223 DSC02184.jpg

farman 223 DSC02186.jpg

farman 223 DSC02187.jpg

farman 223 DSC02188.jpg

farman 223 DSC02189.jpg

farman 223 DSC02191.jpg

farman 223 DSC02192.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Ci wychodzą te francuskie autobusy/tramwaje. Jak znajdę czas, to muszę ruszyć Poteza 540 z polskiej szkoły pilotażu. Póki co mam Amiota 143 sklejonego. Zdjęcie mam w swoim portfolio.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kolekcjoner WP napisał:

Ładnie Ci wychodzą te francuskie autobusy/tramwaje. Jak znajdę czas, to muszę ruszyć Poteza 540 z polskiej szkoły pilotażu. Póki co mam Amiota 143 sklejonego. Zdjęcie mam w swoim portfolio.

Dzięki! Amiota 143 mam zrobionego chyba w 1977 albo nawet 1976 roku, troszkę go oświeżyłem niedawno, to było przy okazji zrobienia Amiota 354 z Mach 2. Fotka rodzinna Amiotów poniżej:

amiot DSC09109.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, barszczo napisał:

Kawał dziwoląga, podoba się :D .

Dzieki - rzeczywiscie kawał, bo skrzydła prawie 36 metrów! Większy od B17 czy Lancastera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.