Skocz do zawartości

ZIS-5V Zvezda 1:35


Jacorro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozpoczynam prace nad tym modelem i już mam pytania.

-Czy zamontować dwa reflektory tak jak jest w instrukcji, czy jeden. Bo z tego co wiem to nie montowano w części wozów prawego reflektora.

-czy schemat malowania taki jaki jest chociażby na pudełku jest akuratny historycznie, czy to tylko wyobraźnia? (Myślę, który schemat malowania wybrać)

 

Do tej pory dodałem jedynie śmigło w silniku i na własną rękę zmieniłem uchwyt pomagający w uruchamianiu silnika korbą.

 

IMG_20230901_191200.jpg

IMG_20230901_190045.jpg

71i99fjjEOS.jpg

IMG_20230901_192215.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można znaleźć na wyszukiwarce "yandex"

 

albo skrót:  https://yandex.com/images/search?from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Ftsm-co.ru%2F800%2F600%2Fhttp%2Fcf3.ppt-online.org%2Ffiles3%2Fslide%2F2%2F21I6zerK8DEVWHgb7cYSnX43lJAGaRftwdvFko%2Fslide-12.jpg&lr=104911&p=2&pos=9&rpt=simage&text=zis-5

 

może pomoże.  W jednym z czeskich Modelarzy przed laty był artykuł z planami dotyczącymi zis i porównania Go do forda a takze wersji specjalnych z bliskiego wschodu . Jak wrócę to mogę poszukać, ale nie gwarantuję, ze znajdę.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chorąży napisał:

W jednym z czeskich Modelarzy przed laty był artykuł z planami dotyczącymi zis i porównania Go do forda...

Do Forda AA można porównywać co najwyżej GAZ-a AA, który był jego licencyjną wersją . ZiS-5 (AMO-5) natomiast powstał jako rozwinięcie konstrukcji AMO-2 (przejściowo AMO-3), który to z kolei był produkowany na licencji Autocar Dispatch CA.

...no chyba że porównanie obu konstrukcji (nawiasem o różnej ładowności), miało co innego na celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Żeby nie było, że nic nie robię to zamieszczam to co do tej pory zrobiłem. Mecze się z maska silnika by wreszcie weszła na miejsce tak jak ma być (nie atakujcie mnie że jest dużo kleju w tym miejscu). Do tej pory pozmieniałem wnętrze kabiny. Zrobiłem nowy pedał gazu, był w złym miejscu i bardzo źle wyglądał, dodałem taki fragment wystający nad deska rozdzielczą (zrobiłem go z przeźroczystego plastiku, tak żebyście wiedzieli o czym mówię) i nie pytajcie mnie co się stało z podłogą w kabinie zobaczycie potem. Starałem się zamówić kalkomanie 3d do wnętrza żeby były zamiast tych zegarów, ale nie umiem znaleźć aktualnej aukcji (Quinta soviet Zis-5 3D-printed and coloured interior on decal paper).

P.S. wiem że ten model na razie wygląda trochę słabo, ale postaram się to jakoś poskładać do kupy. Ten model to nie najlepszy jakościowo wyrób.

IMG_20230927_212921.jpg

IMG_20230927_213107.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam, mam pytanie odnośnie przymocowania paki do podwozia (w prawdziwym pojeździe). Jest ona przymocowana za pomocą tych klamr (zdjęcia), czy jakoś inaczej? Pytam bo nie wiem czy musze je dorabiać. (zdjęcia pożyczone z bloga "Robert Karwan - blog")

image.png.f6c2778801dbf639370900e3af4ec96a.png

image.png.f26bfb0210fe11c941860d81994bd0d9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacorro napisał:

Witam, mam pytanie odnośnie przymocowania paki do podwozia (w prawdziwym pojeździe). Jest ona przymocowana za pomocą tych klamr (zdjęcia), czy jakoś inaczej?

image.png.f26bfb0210fe11c941860d81994bd0d9.png

 

Dokładnie tak, skrzynia z ramą spinana była od góry podłużnym łącznikiem (płaskownikiem), skręcanym z obu stron nakrętkami.

 

zis-5_133_of_162.jpg

zis-5_134_of_162.jpg

http://www.primeportal.net/trucks/yuri_pasholok/zis-5/index.php?Page=7

1 godzinę temu, Jacorro napisał:

 Pytam bo nie wiem czy musze je dorabiać.

 

Owszem wypadałoby, bo to nie dość że istotne elementy konstrukcji, to w dodatku w widocznych miejscach.

...ale zrobisz, jak uważasz.

Edytowane przez Rafał B
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacorro napisał:

 macie moze dokladniejsze zdjecia sposobu przymocowania kola zapasowego?

 

 

Przecież masz wszystko w tym linku z Primeportal, który Ci wcześniej zapodałem, tylko trzeba sobie zdjęcia przewertować.

image.thumb.jpeg.bae3dda2d6d4dbed1e8e65c589cac205.jpeg

http://www.primeportal.net/trucks/yuri_pasholok/zis-5/index.php?Page=8

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Bardzo powoli to idzie, ale myślę, że budowa dobiega końca. Przerobiłem naprawdę sporo. Z widocznych od razu wymieniłem koła i boki osłony silnika (tylko boki bo góra nie chciała pasować a i boki też nie są zbyt dobrze przypasowane). Dodałem faktórę na drzwiach od wewnętrznej strony, mini zamek od drzwi (na tyle ile się dało), wymieniłem pedał gazu (zbudowany od nowa), zrobiłem korbki od okien, krzyż na wewnętrznej stronie dachu kabiny, mocowanie paki do podwozia, słaba imitacja kabli od lamp i od deski rozdzielczej, dodałem łuk w kabinie (chodzi o ten kawałek przezroczystego plastiku), dorobiłem też słaba imitacje mocowania koła zapasowego, odchudzilem wycieraczkę i dodałem w paru miejscach śrubki. O paru rzeczach jakie jeszcze zrobiłem pewnie zapomniałem. Elementy modelu kompletnie do siebie nie pasują, powyginane jak banany elementy, mnóstwo dziur i wypychaczy nie wspominając już o nadlewkach. 

IMG_20231226_134418.jpg

IMG_20231226_134434.jpg

IMG_20231226_134451.jpg

IMG_20231226_134508.jpg

IMG_20231226_134530.jpg

IMG_20231226_134546.jpg

IMG_20231226_134601.jpg

IMG_20231226_134617.jpg

IMG_20231226_134633.jpg

IMG_20231226_134648.jpg

Edytowane przez Jacorro
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacorro napisał:

 Dodałem faktórę na drzwiach od wewnętrznej strony...

Będziesz tę fakturę jeszcze jakoś wygładzał, bo teraz trochę jak nieheblowane dechy wygląda? 😉

Koła wymieniłeś na żywiczne i fajnie, ale widzę, że chyba brakło Ci na rezerwę...odradzałbym instalowanie tam koła z gumą Zvezdy, bo ma tendencje do rozpuszczania plastiku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał B napisał:

Będziesz tę fakturę jeszcze jakoś wygładzał, bo teraz trochę jak nieheblowane dechy wygląda? 😉

Koła wymieniłeś na żywiczne i fajnie, ale widzę, że chyba brakło Ci na rezerwę...odradzałbym instalowanie tam koła z gumą Zvezdy, bo ma tendencje do rozpuszczania plastiku.

Właśnie lekko wygładziłem na tyle ile mogłem, choć myślę że na zdjęciach wygląda to gorzej niż na żywo. Da się jakoś zabezpieczyć przed rozpuszczeniem plastiku czy najlepiej w ogóle zrezygnować z tego zapasowego koła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacorro napisał:

Właśnie lekko wygładziłem na tyle ile mogłem, choć myślę że na zdjęciach wygląda to gorzej niż na żywo.

Wygładź to delikatnie pędzelkiem z cienkim klejem, tylko lekko zwilżonym, co byś większą ilością tego nie zalał. Cienki klej ładnie potrafi to wyrównać, zwłaszcza te zadziory tylko uważaj, bo jak dasz za dużo kleju, to potrafi ci wszystkie ostrzejsze detale porozlewać (rozpuścić). Musisz to więc zrobić z wyczuciem, najlepiej spróbuj sobie na jakimś złomie na boku, co by złapać o co kaman.

1 godzinę temu, Jacorro napisał:

Da się jakoś zabezpieczyć przed rozpuszczeniem plastiku czy najlepiej w ogóle zrezygnować z tego zapasowego koła?

Niektórzy krawędź styku gumy z plastikiem cienką folią zabezpieczają, inni zaś twierdzą, że wystarczy dobrze farbą zabezpieczyć. Osobiście unikam gumowych opon, zwłaszcza ze Zvezdy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.