Jump to content

56 rocznica powstania 28 SPLM


sokol
 Share

Recommended Posts

W zasadzie chyba w dobrym miejscu umieszczam temat - w końcu to o samolotach 1:1, dużej ilości samolotów, które przewinęły się przez 28 Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.

 

56 lat temu, tj. 17 września 1952 roku odbyła się pierwsza zbiórka składu osobowego 28 PLM. Ten dzień został uznany za święto pułku. Wcześniej, w dniach 15-16 IX 1952 grupa 10 samolotów MiG-15 i MiG-15UTI została przebazowana z lotniska Balice do Redzikowa. Grupą tą dowodził mjr pil. Wasyl Krymski.

 

1.jpg

 

2.jpg

 

W czasie istnienia 28 SPLM zginęło 19 pilotów. Na terenie bazy, przy samolotach-pomnikach, jest pomnik im poświęcony. I przy nim, jak co roku, złożona została wiązanka kwiatów.

 

Tu taka mała, refleksja - rok temu, z okazji 55 roznicy, wiązankę składał generał Andrzejewski. Niestety, styczniowa katastrofa CASy sprawiła, że Generała dziś w Redzikowie zabrakło...

 

Dziś w Redzikowie zabrzmiał Marsz Lotników, dla tych 19 pilotów z 28 SPLM, jak i zapewne dla Generała:

 

"A jeśli z nas

Ktoś legnie wśród szaleńczych jazd ,

Czerwieńszy będzie kwadrat,

Nasz lotniczy znak,

Znów pełny gaz !

Bo cóż, że spada któraś z gwiazd,

Gdy cała wnet eskadra pomknie na szlak."

Link to comment
Share on other sites

Cieszę się Sokol że jest wśród nas tz. forumowiczów ktoś kto pamięta i przypomina o tych wydarzeniach . My pasjonaci polskich skrzydeł nie możemy przechodzić obojętnie koło takich wydarzeń. W końcu to kawał historii Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Chwała wszystkim lotnikom którzy stracili życie w obronie Ojczyzny jak i w czasie pełnienia swych obowiązków służbowych w czasach pokoju.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

No tak... kolejna historyczna data w historii Pułku... Szkoda, że kończąca jego działalność :(

 

Patrząc na zdjęcia "117" aż żal, że ją później rozstrzelali w Nadarzycach :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Słupska nie ma ,w sensie JW oczywiście ,23 nie ma ,a syndyk masy upadłościowej B.W lata dalej i ma się dobrze.

Pozdrawiam SŁUPSZCZAKÓW-z NIEKTÓRYMI mam przyjemność pracowac do dzisiaj.Pełen profesjonalizm,kultura i wojskowy luz w dobrym tego słowa znaczeniu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aleja 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. - Nazwa ulicy w Redzikowie, prowadzącej do koszar dawnego 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. To pierwsza ulica w Redzikowie, która zyskała patrona. Uroczystość nadania nazwy odbyła się 10.10.2009 roku.

Inicjatorem był były pilot Jan Junczyk, który o zgodę na nadanie ulicy imienia przez Urząd Gminy Słupsk występował razem z Pomorskim Stowarzyszeniem Pilotów Wojskowych.

- W ten symboliczny sposób chcemy uczcić 57 lat funkcjonowania na tym terenie jednostki wojskowej oraz tysiące żołnierzy, którzy tą drogą szli do niej - mówił podczas uroczystości Janusz Gizara z Pomorskiego Stowarzyszenia Pilotów Wojskowych

Nieoficjalnie piloci natomiast podkreślali, że chcą poprzez nazwę alei podkreślić, że w tym miejscu działała polska jednostka wojskowa, zanim w przyszłości przejmą jej teren Amerykanie.

W uroczystości uczestniczył Bernard Rybak, zastępca wójta gminy Słupsk, Mirosław Klemiato, przewodniczący Rady Gminy oraz Ireneusz Bijata, ostatni dowódca 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, który działał od 1952 do 2000 roku.

 

Za Regiopedią: http://pomorski.regiopedia.pl/wiki/redzikowo-aleja-28-slupskiego-pulku-lotnictwa-mysliwskiego

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.