Skocz do zawartości

Na początku był TAKOM, czyli T-54 z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.


robertmodelarz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki koledze Martinello udało mi się pozyskać  komplet kół idealnie pasujących do T-54 z modelu T-54B Takom. Pozostaje żmudne usuwanie form podziału  obręczy gumowej i dorobienie dekli łożysk (inne niż w T-34 i T-55)

B-1.thumb.jpg.256fbb301ac95bf2c0435d9468735923.jpg039.jpg.8f198cb6be9de131df17b42d5bbff102.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobione dekle z zestawu Miniart po szpachlowaniu i niewielkiej korekcie trafią na swoje miejsce. Skombinowałem też piłę i klapę na dodatkowy błotnikowy zasobnik.

1708853807474.jpg.2bb5b9dae378728d4ca04c0291153e37.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, czemu te dekle są takie kostropate i czy będziesz zmieniał koło napędowe (zębatkę)?

To które prezentujesz na zdjęciu jest niewłaściwe, powinno być 5-cio ramienne, co widać nawet na zamieszczonym przez Ciebie na 1-szej stronie wątku filmiku.

Nawiasem, zestaw kół Miniart-a 37054 posiada w zestawie 5-cio ramienne koło napędowe. Zestaw ten określony jest jako Wczesny Typ nie tylko dlatego że są tam spajdery ale i innego typu koła napinające oraz napędowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2024 o 21:35, Rafał B napisał:

Tak z ciekawości, czemu te dekle są takie kostropate i czy będziesz zmieniał koło napędowe (zębatkę)?

To które prezentujesz na zdjęciu jest niewłaściwe, powinno być 5-cio ramienne, co widać nawet na zamieszczonym przez Ciebie na 1-szej stronie wątku filmiku.

Nawiasem, zestaw kół Miniart-a 37054 posiada w zestawie 5-cio ramienne koło napędowe. Zestaw ten określony jest jako Wczesny Typ nie tylko dlatego że są tam spajdery ale i innego typu koła napinające oraz napędowe.

 

Dekle to odlew żywiczny z pozostałości po modelu T-54B Miniarta, Posiadam 5-cio ramienne koło napędowe, również z tego zestawu, ale muszę je dopasować do modelu TAKOM, totalnie nie pasuje (inny stożek oraz mocowanie)- zobaczymy jak to zagra z ułożeniem gąsienic w jednej linii.  

 

T-54i koło.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robertmodelarz napisał:

Dekle to odlew żywiczny...

Ok, domyśliłem się ale mam nadzieję, że jeszcze je trochę obrobisz.

 

1 godzinę temu, robertmodelarz napisał:

Posiadam 5-cio ramienne koło napędowe, również z tego zestawu, ale muszę je dopasować do modelu TAKOM, totalnie nie pasuje (inny stożek oraz mocowanie)- zobaczymy jak to zagra z ułożeniem gąsienic w jednej linii. 

Tak wiem, że stożki i osie są różne w obu modelach ale sposób mocowania nowego koła jest do ogarnięcia i to raczej bez większych trudności. Ułożenie gąsienic też nie powinno wówczas nastręczać jakichś szczególnych problemów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Prawidłowe koła napędowe - pięcioszprychowe (wczesne).

DSC00039.thumb.jpg.1ee2863cad05bca91e22c85eb2c5fd7f.jpg

Po krótkiej, acz geometrycznie skomplikowanej walce z przeszczepem z modelu T-54 Miniart.

21845_2_mna37009_6.thumb.jpg.902de764236b25845d1887f1163e7d29.jpg 

do podwozia Type-59 TAKOM

17331_2_tak2069_4.jpg.8245feb9ca210aaaee1938a17cb5ee2e.jpg

Tak to wyszło i pasuje- porównanie oryginału z materiałem po transplantacji.

1713683248901.jpg.88e1760453469d8d3f7107f318bde5e6.jpg1713683248910.thumb.jpg.5e0f5a077b5a1106ebf5b8be5b3189ce.jpg

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Powoli kieruję się ku górze i wychodzę na powierzchnię.

Czyżbyś Robercie jakiś tajny projekt okrętu podwodnego realizował? Ciekawie się robi. :mrgreen:

A tak w ogóle to na Babarybę zdążysz? Będziemy go oglądać?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Endrju napisał:

Czyżbyś Robercie jakiś tajny projekt okrętu podwodnego realizował? Ciekawie się robi. :mrgreen:

A tak w ogóle to na Babarybę zdążysz? Będziemy go oglądać?

Instrukcja obsługi do czołgu za moich czasów była poufna. Każda czerwona książka numerowana i wpisana na RWD. Na Babarybę oczywiście się wybieram i pokaże swoją radosną twórczość.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kół - gdzieś  wyczytałem informacje iż w początkowych partiach T-54 były montowane koła Full-Spider Wheel z T-34 które później zastępowano nowszą odmianą kół . Czy model Takoma przedstawia  pojazd  produkcji ruskiej czy chińskiej , jeśli tych drugich to czy nie ma jakich zmian typowych dla pojazdów chińskich?   Podglądam Robert dalej twoje zmagania , powodzenia

Full-Spider Wheel 

   Identifying Variants of the T-34/85

Spider Wheel

image.jpeg.a5bee19f43eea1b2350631cadc8f2bf1.jpeg

wczesne T-54 w czasie inwazji sowieckiej na Węgry , przypominają ten pojazd na którym się wzorujesz.

Soviet T-54/T-55 tanks form a threatening ring round the Parliament buildings in Hungary on November 12, 1956.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bulik58 napisał:

Co do kół - gdzieś  wyczytałem informacje iż w początkowych partiach T-54 były montowane koła Full-Spider Wheel z T-34 które później zastępowano nowszą odmianą kół . Czy model Takoma przedstawia  pojazd  produkcji ruskiej czy chińskiej , jeśli tych drugich to czy nie ma jakich zmian typowych dla pojazdów chińskich?   Podglądam Robert dalej twoje zmagania , powodzenia

ChińskieType-59 początkowej serii produkcyjnej były identyczne z radzieckimi,  pod koniec lat 50. ZSRR przekazał ChRL licencję na produkcję T-54.  Z widocznych modyfikacji to połączenie przedniej płyty pancernej z wanną kadłuba tak jak w T-55 i chińska wersja karabinu DSzK.  Model TAKOM to nic innego jak  T-54A z wymienionymi wcześniej zmianami.

Najprościej, ale nie najtaniej jest wykonać go właśnie  z Type 59 Takoma lub zestawu Hobby Boss 84539 PLA Type-59 Medium Tank Early (wymiana kół jezdnych i lufy).  Podobnie cenowo wychodzi MiniArt 37017 T-54A Soviet medium tank -tu przeróbka ogranicza się do wymiany lufy i  zasobnika na prawym błotniku.  Po sklejeniu kilku modeli Miniarta z  rodziny T-54/55 mam lekki odczyn alergiczny na doskonałe odwzorowanie jak i na  poziom rozdrobnienia oraz szukania części na ramkach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Po sklejeniu kilku modeli Miniarta z  rodziny T-54/55 mam lekki odczyn alergiczny na doskonałe odwzorowanie jak i na  poziom rozdrobnienia oraz szukania części na ramkach.

Dlatego ci zadałem pytanie gdy napisałeś iż będziesz sklejał 55-tkę z MiniArta

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał B napisał:

Widać, że z deklami jednak nic nie zrobiłeś, nie poprawiłeś ich, a farba jeszcze tylko bardziej wyciągnęła niedociągnięcia ich obróbki.

Słabo to wygląda, no ale to Twój model.

Nie bardzo jest jak to obrabiać. To żywica i łatwo z okrągłego dekla zrobić jajo lub usunąć przez nieostrożny ruch pilnikiem śruby. Przez takie działanie popsułem dwa, szczęście, że miałem zapas. Wash i pigment mam nadzieję, że przymaskują  niedoróbki.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to żywica i wiem jak się z nią pracuje, bo mam z nią dość często do czynienia. Rozumiem, że bałeś się je sobie uszkodzić ale szkoda, że już tak zostanie, bo można to było wyprowadzić, zwłaszcza te nierówności po obwodzie. Teraz faktycznie pozostaje Ci tylko dobrze to ubrudzić 😄

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.